MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
Zadania biblioteki Galeria biblioteki PROCEDURY/ REGULAMINY Wydarzenia Wykaz lektur kl. 1-8 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Fraszki o bibliotece A,B,C - biblioteczny słownik Bajki, wierszyki, portale przydatne podczas nauki LEKTURY ON-LINE Dlaczego warto czytać? Akcja PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE HONOROWA LISTA DARCZYŃCÓW BIBLIOTEKI NARODOWE CZYTANIE Przydatne linki

Biblioteka szkolna

Wydarzenia

Rok szkolny 2021/2022

 

Dzień Głośnego Czytania, 29.09.2021

       

 

DYPLOM ZA UDZIAŁ W AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE”

Organizatorem tej międzynarodowej akcji czytelniczej była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad nią objął Marszałek Województwa Lubuskiego, Lubuski Kurator Oświaty i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Do akcji zgłosiło się aż 2110 instytucji, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Ostatecznie akcja odbyła się w 1867 placówkach z Polski i 14 innych państw. Czytano każdym zakątku Polski. Okazało się, że czytanie stanowi element łączący narody. Rekord bili również uczniowie w 4 szkołach z Francji, Irlandii, Litwy, 3 szkołach z USA, Belgii i Ukrainy, 2 szkołach w Grecji i Szkocji.

Przerwa odbyła się też w Egipcie, Austrii, Rumunii, Niemczech, Serbii i Turcji.

W naszej szkole akcję przeprowadzono 27 października. Wydarzenie bardzo zintegrowało naszą społeczność szkolną i dostarczyło nam dużo dobrych wrażeń.

Więcej o akcji na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. (womgorz.edu.pl)

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „MIŚ- ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY”

25 listopada w kalendarzu świąt nietypowych obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Biblioteka szkolna ogłosiła z tej okazji konkurs plastyczny: „Miś – ulubiony bohater książkowy", który adresowany był do uczniów kl. I-III. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej -misia-ulubionego bohatera książkowego.

Do konkursu wpłynęło 11 prac. Dzisiaj odbyło się uroczyste podsumowanie, wręczenie dyplomów i nagród przez panią dyrektor.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce: LENA SKOCZYLAS kl. III

II miejsce: KACPER ŚLIWKA kl. II

III miejsce ex-aequo MAŁGOSIA GRABSKA kl. III, ALA SAŁEK kl. I

WYRÓŻNIENIA: MICHAŁ WALISZEWSKI kl. II i JAKUB MOZAL kl. III

Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki książkowe.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach

 

Fotogaleria: https://spbaltow.edupage.org/album/#gallery/1235

 


 

Rok szkolny 2020/2021

 

Krzysztof Kamil Baczyński patronem roku 2021.
22 stycznia 2021 roku przypadła 100 rocznica urodzin poety- jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów.
Zachęcamy uczniów starszych klas do obejrzenia interaktywnej wystawy - rękopisy i projektowane okładki książek wieszcza. bit.ly/3odCyi0
 

 

 

 

Podręczniki pomału trafiają do uczniów. Pamiętajcie, aby o nie dbać! W tym celu wszystkie prosimy obłożyć w okładki. Klasy 1, 4 oraz 7 musi jeszcze poczekać na nowiutkie egzamplarze aż zostaną ostemplowane i wprowadzone do inwentarza biblioteki :-)

   

 

Narodowe Czytanie 2020

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Uczniowie klas VI, VII oraz VIII w ramach działalności Szkolnego Koła Przyjaciół Książki i Biblioteki odczytali fragmenty utworu "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

  

 

29 września - Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA!  Dlatego dziś C Z Y T A M Y ! Pamiętajmy❗️ Głośne czytanie dzieciom oraz wczesna nauka czytania:

  • buduje bliskość i poczucie bezpieczeństwa
  • sprawia wielką przyjemność
  • poszerza słownictwo
  • rozbudza wyobraźnie i ciekawość świata
  •  pozwala zrozumieć emocje - swoje i innych
  • obniża poziom stresu
  • stymuluje rozwój mózgu
  • Czytamy więc w szkole, czytajmy i w domu- starsi młodszym i młodzi starszym

Wszystkich zachęcamy do świętowania z dobrą książką!

    

 

Dzień Języków Obcych w bibliotece

 

     

 

Październik - Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Z książką Ci do twarzy” to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które przypadło na październik.

W tym roku warunki nie bardzo sprzyjały na zbyt huczne świętowanie, mimo wszystko dla uczniów odwiedzających bibliotekę przygotowane zostały ciekawostki biblioteczne, książkowe zagadki, rebusy, wystawy książek. Bardzo dużo emocji wzbudziła również zabawa w bibliokalambury.  Klasa 3 przygotowała  nawet miłą niespodziankę wykonując dla biblioteki laurki z życzeniami.

Święto to zostało ustanowione w 1999r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego i ma na celu zwrócenie uwagi na promocję czytelnictwa oraz zainteresowanie ofertą biblioteki.

Coraz dłuższe wieczory oraz jesienna pogoda szczególnie sprzyjają czytaniu książek. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

            

 

Dzień Pluszowego Misia

     

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego "Koty, kotki i kocury nie tylko na kartach literatury"

 

17 lutego w kalendarzu świąt nietypowych obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA. Biblioteka szkolna ogłosiła z tej okazji konkurs plastyczny: „Koty, kotki i kocury nie tylko na kartach literatury”, który adresowany był do uczniów kl. I-III. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej -kota, bohatera książki, bajki, opowiadania i nie tylko.

Do biblioteki wpłynęło 14 prac. Komisja konkursowa miała nie lada problem z oceną prac.

Wczoraj, 3 marca, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród przez panią dyrektor.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce: JULIA NOWAK (kl. III), KACPER ŚLIWKA (kl. I);

II miejsce: LENA SKOCZYLAS, JAKUB MOZAL (kl. II);

III miejsce: NATALIA SOBIERAJ, JAKUB ZGARDZIŃSKI (kl. III).

Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, pozostali uczestnicy – dyplomy za udział.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

 

  

 

SZKOLNA AKCJA "CZYTANIE POD CHMURKĄ" 12 MAJA 2021

 

     


 

2019/2020

 

Lista zamówionych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) SP_BALTOW_LISTA_KSIAZEK_NPRCZ.pdf

 

 

winkNOWOŚCI KSIĄŻKOWE W SAM RAZ NA ZIMOWE WIECZORYlaugh

Z nadzieją i optymizmem wkroczyliśmy w rok 2020. Będzie to zapewne kolejny rok wyzwań i solidnej pracy. Zapewne wielu spośród nas już poczyniło jakieś noworoczne zobowiązania – życzymy wytrwałości i siły w ich realizacji!!!Być może niektórzy obiecali sobie w tym roku więcej czytać. Jeśli tak, to przede wszystkim ich zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie na półkach pojawiły się nowości wydawnicze zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Długie zimowe wieczory nastrajają wręcz do czytania. Owinięcie się w kocyk, z kubkiem ciepłej herbaty z miodem i cytryną w jednej i dobrą książką w drugiej dłoni sprzyja zatopieniu się w lekturę.

Za kilkanaście dni zaczną się wymarzone FERIE!!! Przypominamy DRODZY CZYTELNICY, że organizacja pracy biblioteki dostosowana jest do Waszych potrzeb, dlatego macie również możliwość wypożyczenia na ten czas interesujących was książek.

ZAPRASZAMY!!!

 

W dniach 23 października 2019r. do 20 listopada 2019r. uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice wzięli udział w kiermaszu książek Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie :-)

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Miękki, puchaty, taki z łatką, kolorowy i brązowy… 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z klas I – III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał w roku 1902 i obchodzi w tym roku swoje 117 urodziny!

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek moda na misie nie przemija. W ciągu całego „misiowego tygodnia” pluszaki towarzyszyły swoim małym właścicielom podczas nauki, zabawy i świętowania.. A każdy miś był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki opowiadały o swoich maskotkach, dekorowały misiowe ciasteczka, wykonały tematyczne prace plastyczne, które ozdobiły klasowe gazetki. Nie zabrakło również integracyjnych zabaw ruchowych przy muzyce i śpiewania piosenek.

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest  również doskonałą okazją do popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych.   Dzieci kl. 0-III przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami, a biblioteka na jeden  dzień zamieniła się w Misiolandię, pełną pluszowych misiów. Została również zorganizowana wystawka „Misiowe lekturki”, na którą składały się książki o misiach i ich przygodach.

W trakcie zajęć bibliotecznych uczniowie poznali historię narodzin pluszowego misia oraz ideę świętanajpopularnijszej dziecięcej zabawki, obejrzeli „Poczet znanych misiów”, wśród których znaleźli się: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek oraz miś komediowego Jasia Fasoli. Następnie uczniowie odgadywali „miodowe zgadywanki”, uczestniczyli w grach i zabawach, których tematem przewodnim był pluszowy miś, obejrzeli krótki filmik na temat etapów powstawania pluszowej zabawki oraz dotyczący Muzeum Misia w Zakopanem. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w parach, polegająca na rysowaniu misia z zasłoniętymi oczami według wskazówek kolegi/ koleżanki.

Obchody święta upłynęły w atmosferze radości i dobrej zabawy. To było święto nie tylko wszystkich pluszowych misiów, ale i wszystkich dzieci, które je bardzo kochają.

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

8 listopada 2019r. nowymi przyjaciółmi biblioteki szkolnej zostali uczniowie klasy pierwszej. Na pierwsze spotkanie z biblioteką przyszli ze swoją wychowawczynią p. Justyną Jabłońską.

Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

  Podczas wizyty zostali zapoznani z lokalem bibliotecznym, księgozbiorem, zasadami wypożyczania książek oraz zachowania się w czytelni. Pierwszoklasiści wysłuchali próśb książki, odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Pierwszaki dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Każdemu uczniowi została założona również karta czytelnika.

 Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i zostali pasowani na czytelników.

 Na pamiątkę wizyty w bibliotece otrzymali kolorowe dyplomy oraz mogli wypożyczyć swoje pierwsze książki.

Fotogaleria (całość)

 

PODZIĘKOWANIE

Miło nam poinformować, że uczennice: Maja z kl. 4 oraz Ola z kl. 8 podarowały na rzecz biblioteki szkolnej niemały stosik książek dla dzieci.

Za otrzymany dar pięknie DZIĘKUJEMY!

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

LOGO_BIBLIOTEKI_REGULAMIN.pdf

KARTA_ZGLOSZENIOWA_KONKURSU_NA_LOGO.pdf

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły na kiermasz książek. Wydarzenie czytelnicze będzie organizowane w dniach 23 października - 20 listopada 2019r. w bibliotece szkolnej.

Oferta dystrybutora Książek z Zielonego Wzgórza oraz Księgarni i Hurtowni Taniej Książki obejmuje m. in. kolorowanki i łamigłówki,bajki,  lektury szkolne, słowniki, książki edukacyjne, encyklopedie i książki popularnonaukowe, powieści dla młodzieży, testy ósmoklasisty.

Szeroki wachlarz  książek , pozwoli każdemu czytelnikowi wybrać coś dla siebie. SERDECZNIE ZAPRASZAMY uczniów, nauczycieli oraz rodziców!!!

  

Nowe książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz)  już w bibliotece!!!

Z radością i satysfakcją informujemy, że wczoraj zostały dostarczone do naszej szkoły pierwsze paczki z książkami zakupionymi w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Książki te wybierała społeczność szkolna. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Księgozbiór biblioteki  wzbogacił się o ponad 900 książek na łączną kwotę wsparcia finansowego 15000 zł, wśród których znalazły się nie tylko lektury szkolne, ale również książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Wszystkie są nowe, kolorowe i bardzo ciekawe!

Już niebawem będzie można je wypożyczyć. To doskonała okazja, by spędzić czas w towarzystwie dobrej lektury!

Jak powszechnie wiadomo CZYTANIE przynosi wiele korzyści:

-wzbogaca słownictwo,

-pogłębia wiedzę,

-porusza wyobraźnię i rozwija fantazję,

-wspomaga koncentrację i poprawia pamięć,

-rozwija empatię.

Powodów jest tyle, ile dobrych książek. Czekamy już wkrótce na naszych wiernych czytelników oraz na tych, którzy rzadziej odwiedzają bibliotekę. Naprawdę warto! Zapraszamy!

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE

Już od najmłodszych lat dzieci interesują się tajemniczym światem baśni ukrytym na kartach przepięknie ilustrowanych książek. Aby tę pasję rozwijać najmłodsze dzieci naszej szkoły odwiedziły bibliotekę szkolną.

Celem tej wizyty było zapoznanie z biblioteką i jej zbiorami. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, jak wygląda karta czytelnika. Dowiedziały się również, jakie warunki należy spełnić, aby zostać czytelnikiem biblioteki i wypożyczać książki. Poznały zasady zachowania się w takim miejscu. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych książeczkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej.

Dla przedszkolaków była to pierwsza wizyta w magicznym świecie tylu książek. Na zakończenie spotkania podziękowały i obiecały, że wrócą do biblioteki, aby móc korzystać z bogatej dla oferty pozycji dla dzieci.

fotogaleria: https://spbaltow.edupage.org/album/#gallery/930

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września w szkołach na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day).

Obchody Dnia Kropki zapoczątkowane zostały przez historię małej dziewczynki o imieniu Vashti, bohaterki książki kanadyjskiego pisarza Peter’a H. Reynolds’a pt. „The Dot”, która dzięki namalowanej kropce uwierzyła w siebie. Celem Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.

W tym roku również i nasza szkoła uczestniczyła w tym niezwykłym święcie. Wychowawczynie grup przedszkolnych, klas I-III oraz opiekunki Szkolnego Koła Przyjaciół Książki i Biblioteki- p. Teresa Szczygieł oraz p. Magdalena Wójcik przygotowały 17 września szereg działań w celu zapoznania uczniów z charakterem celebrowania tego święta.

Na odzieży zarówno uczniów, jak i nauczycieli dominowały tego dnia kropki, koła oraz grochy. Obchody Dnia Kropki zaczęły się od obejrzenia przez uczniów prezentacji multimedialnej na temat święta, wysłuchania historii małej, nieśmiałej dziewczynki Vashti, oraz piosenki „Kropka” J. Okuniewskiej i B. Skrzypiec, nawiązującej do historii dziewczynki.

Film, który obejrzeli stał się inspiracją dla uczniów do wykonania kropkowych prac plastycznych, malowania kamyków, rozwiązywania zadań z kropką, rysowania, wycinania i przyklejania różnokolorowych kropek. Uczniowie poznali również pismo Braille’a.

Najważniejsza jednak w tym dniu była radość uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami. Kropka jest przecież inspiracją do wielu zadań, „Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna…”

fotogaleria: https://spbaltow.edupage.org/album/#gallery/917


 

PODZIĘKOWANIE I DYPLOM ZA UDZIAŁ W AKCJI

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

7 czerwca 2019r. uczestniczyliśmy w największej w Polsce akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Współorganizowaliśmy ją wraz z 2521 bibliotek. Próbowaliśmy pobić rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie, który wynosił 366 930 osób.
Celem głównym akcji było przede wszystkim promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Miło jest nam poinformować, że otrzymaliśmy dyplom oraz oficjalne podziękowanie za udział w akcji od jej organizatorów, którzy pogratulowali zapału, pomysłów, udanej organizacji i dobrego kontaktu z uczestnikami.

 

OGÓLNOPOLSKA AKCJA MASOWEGO CZYTANIA "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

W piątek, 7 czerwca 2019r. nasza szkoła włączyła się do udziału w ogólnopolskiej akcji “Jak nie czytam, jak czytam!”, w ramach której uczniowie w całej Polsce, w tym samym czasie czytali dla przyjemności.

Przedsięwzięcie zainicjowane od roku 2016 przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką. O godz. 10.00 wszyscy uczniowie z książkami w ręku pojawili się pod opieką nauczycieli na zielonym terenie przed szkołą.  Każdy czytał to, na co miał ochotę, bez z góry narzuconych obowiązkowych lektur.  Był czas na czytanie na kocykach pod chmurką oraz na rozmowy, pochwalenie się przyniesionymi z domowej biblioteczki egzemplarzami.

Nasz fotoreportaż oraz sprawozdanie z przebiegu akcji wezmą udział w ogólnopolskim konkursie, gdzie do wygrania są ciekawe nagrody książkowe oraz prenumeraty czasopism dla szkoły.

Wspólne piątkowe czytanie dostarczyło wszystkim uczestnikom niesamowitych wrażeń, wprawiło w dobry nastrój, z którym powrócili do szkoły na kolejne zajęcia. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję akcji czytelniczej.

             

 

Konkurs na plakat „Zachęcamy do czytania”- rozstrzygnięty!

31 maja odbyło się rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego na plakat z hasłem przewodnim, sentencją, przysłowiem na temat czytelnictwa lub książek.

Celem konkursu było propagowanie mody na czytanie, promocja biblioteki szkolnej, rozbudzenie wrażliwości na piękno słowa oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.

Komisja w składzie: p. Magdalena Wójcik – bibliotekarz, p. Teresa Szczygieł- nauczyciel jęz. polskiego, p. Edyta Rabsztyn- pedagog szkolny, miała nie lada problem z wyborem najpiękniejszych plakatów.

Ocenie podlegało: oryginalność i pomysłowość, ogólne wrażenie artystyczne, walory plastyczne oraz samodzielność wykonania prac.

Uczniowie pracujący w parach lub grupach wykazali się dużą pomysłowością w doborze odpowiedniego hasła oraz w wykonaniu prac.

Wyniki konkursu:

I miejsce- 2 plakaty:

Czytać książki fajnie jest. Ten, kto czyta- jest the best” - Gabriela Krawczyk oraz Martyna Zając z kl. V

Warto czytać! Gdy czytamy, to wchodzimy w magiczny świat...” Wiktoria Mgłosiek, Zuzanna Szewczyk, Weronika Taras i Wiktoria Zielińska z kl. IV

II miejsce:

Czytać każdy może. Jeśli czytasz, to rozwijasz swoją wyobraźnię!” - Julia Jarocha, Zuzanna Czaja z kl. IV

III miejsce:

Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece” - Aleksandra Majewska, Patrycja Tadej z kl. VI.

Wszystkie prace zostały zaprezentowane na holu szkolnym.

Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!

       

 

 

PLEBISCYT CZYTELNICZY „MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA”

Każdy z nas ma swoją ulubioną książkę. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie mogli zagłosować na wybraną książkę, biorąc udział w plebiscycie czytelniczym „Moja ulubiona książka”.

Jego celem było stworzenie listy najbardziej lubianych i poczytnych książek. Każdy uczeń mógł oddać tylko jeden głos – jeden tytuł swojej ulubionej książki.

Spośród czytelników uczestniczących w głosowaniu wylosowane zostały 2 osoby, które otrzymały nagrodę niespodziankę od organizatora. Szczęśliwie wylosowanymi osobami przez uczennice kl. VI zostali: Diana Cielebąk z kl. II SP oraz Patryk Osojca z kl. IV.

Oto wyniki plebiscytu, czyli dziesiątka ulubionych książek:

1. „Był sobie pies” - W. Bruce Cameron

2. Bracia Lwie Serce” – Astrid Lindgren

3. Opowieści z Narnii” (seria) – C. S. Lewis

4. Magiczne drzewo” (seria)- Andrzej Maleszka

5. Muminki”- Tove Jansson

6. Martynka” (seria) - Marcel Marlier, Gilbert Delahaye

6. Mroczne umysły”- Alexandra Bracken

7. Brzechwa dzieciom” – Jan Brzechwa

8. Roblox. Encyklopedia postaci”

9. Harry Potter i Przeklęte Dziecko” -J.K. Rowling, Jack Thorne i inni...

Dziękujemy za udział w głosowaniu!

              

 

"ŚWIAT BAJKI I BAŚNI W PIOSENCE" - SZKOLNY KONKURS PIOSENKI

Wszyscy, niezależnie od wieku, kochamy baśnie, bajki, filmy animowane i postacie w nich występujące. To one towarzyszą każdemu z nas od najmłodszych lat. Są niezwykłe, magiczne, fascynujące, a przy tym edukują, bawią, niosą w sobie prawdę oraz niezwykłą mądrość.

Początkowo opowiadane, czytane przez rodziców, dziadków, później czytane samodzielnie, oglądane w telewizji, słuchane w radiu, czy z audiobooka.

Trudno wyobrazić sobie baśnie, bajki bez charakterystycznego motywu muzycznego. Dlatego też 7 maja 2019r. w Szkole Podstawowej w Bałtowie odbył się Konkurs „Świat bajki i baśni w piosence”, zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i miał na celu rozwijanie zdolności wokalnych dzieci, pobudzenie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły, prezentację swoich umiejętności artystycznych.

Adresatami konkursu byli uczniowie kl. 0-III SP. Do konkursu zgłosiło się 11 uczestników.

Zadanie konkursowe polegało na indywidualnym wykonaniu jednej piosenki pochodzącej z baśni, bajki lub filmu animowanego wraz z podkładem muzycznym.

Najmłodsi soliści i solistki zaprezentowali swoje umiejętności wokalne przed dziecięcą widownią oraz JURY w składzie: przewodnicząca – p. dyrektor szkoły - Lidia Pastuszka, p. Aneta Schindler oraz p. Magdalena Wójcik.

JURY miało ogromnie trudne zadanie, by wyłonić najlepszych wykonawców. Po zliczeniu wszystkich punktów przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Andżelika Łajca kl. II oraz Kamila Cichocka kl. III (piosenka „Mam tę moc”/ KRAINA LODU)

II miejsce – Maja Piotrowska kl. I „Pół kroku stąd”/ VAIANA: Skarb oceanu, Julia Nowak kl. I- „Życie trwa”/ BAMBI oraz Dawid Moroń kl. I „Nie bój się chcieć”/ ZWIERZOGRÓD

III miejsceWiktor Cielebąk kl. I za wykonanie piosenki „Pszczółka Maja”.

Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy! Wychowawcom i Rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu oraz ich wsparcie podczas występu.

                   

 

PLEBISCYT CZYTELNICZY „MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA”

Każdy z nas ma swoją ulubioną książkę. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie mogli zagłosować na wybraną książkę, biorąc udział w plebiscycie czytelniczym „Moja ulubiona książka”.

Jego celem było stworzenie listy najbardziej lubianych i poczytnych książek. Każdy uczeń mógł oddać tylko jeden głos – jeden tytuł swojej ulubionej książki.

Spośród czytelników uczestniczących w głosowaniu wylosowane zostały 2 osoby, które otrzymały nagrodę niespodziankę od organizatora. Szczęśliwie wylosowanymi osobami przez uczennice kl. VI zostali: Diana Cielebąk z kl. II SP oraz Patryk Osojca z kl. IV.

Oto wyniki plebiscytu, czyli dziesiątka ulubionych książek:

1. „Był sobie pies” - W. Bruce Cameron

2. Bracia Lwie Serce” – Astrid Lindgren

3. Opowieści z Narnii” (seria) – C. S. Lewis

4. Magiczne drzewo” (seria)- Andrzej Maleszka

5. Muminki”- Tove Jansson

6. Martynka” (seria) - Marcel Marlier, Gilbert Delahaye

6. Mroczne umysły”- Alexandra Bracken

7. Brzechwa dzieciom” – Jan Brzechwa

8. Roblox. Encyklopedia postaci”

9. Harry Potter i Przeklęte Dziecko” -J.K. Rowling, Jack Thorne i inni...

Dziękujemy za udział w głosowaniu!

Uczniów kl.0-III zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie "ŚWIAT  BAJKI I BAŚNI W PIOSENCE"; Szczegóły w REGULAMINIE: Swiat_basni_i_bajki_w_piosence.doc

 

 

Szkolny Konkurs Recytatatorski - "Jan Brzechwa- czarodziej słowa"

 

Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej…

                                                                                                                                                                              Jan Brzechwa

 

Dnia 2 kwietnia 2019r. w Szkole Podstawowej w Bałtowie odbył się konkurs recytatorski zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Tematem przewodnim były wiersze Jana Brzechwy – jednego z najpopularniejszych poetów dla dzieci. Jan Brzechwa nazywany jest przez autorów czarodziejem słowa i poetą dziecięcej radości. Jego popularność wśród kilku już pokoleń czytelników jest niezwykła. Nie tylko dzieci, ale również ich rodzice i dziadkowie wiedzą, że „nad rzeczką, opodal krzaczka mieszkała Kaczka Dziwaczka”.

Celem konkursu było: promowanie polskiej poezji dziecięcej, popularyzacja szeroko rozumianej kultury słowa, doskonalenie umiejętności recytatorskich, uwrażliwienie na piękno poezji, nabywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznych oraz motywowanie do rywalizacji. Bohaterami konkursu na tle ilustracji wierszy Brzechwy byli uczniowie klas 0-VI SP. Do artystycznych zmagań przystąpiło 19 uczestników. Każdy uczestnik z wielkim zaangażowaniem recytował jeden, wybrany przez siebie, utwór o tematyce zgodnej z hasłem konkursu.

Prezentowane utwory oceniane były w 3 kategoriach wiekowych: kl.0-I, II-III oraz IV-VI. Ocenie podlegały: stopień opanowania pamięciowego tekstu, zgodność doboru repertuaru z tematyką konkursu, interpretacja tekstu, ogólne wrażenie artystyczne.

Indywidualne występy uczniów przeplatane były najważniejszymi informacjami i ciekawostkami z życia i twórczości Brzechwy, które przedstawiły Martyna Krzyżanowska oraz Magdalena Gołdon z kl. VI.

Jury w składzie: p. Lidia Pastuszka – dyrektor szkoły, p. Edyta Rabsztyn- pedagog, p. Magdalena Wójcik- bibliotekarz wyłoniło zwycięzców:

kl.0-I

I miejsce – Jakub Zgardziński („Dwie krawcowe”)

II miejsce -Dawid Moroń („Stonoga”)

III miejsce – Aleksander Rutkowski („Grzebień i szczotka”)

kl. II-III:

I miejsce – Tatiana Szymczyk („Żaba”)

II miejsce – Diana Cielebąk („Samochwała”)

III miejsce – Kamila Cichocka („Kłamczucha”)

kl. IV-VI:

I miejsce – Maja Czarnecka („Kwoka”)

II miejsce – Wiktoria Mgłosiek („Samochwała”)

III miejsce – Wiktoria Zielińska („Tańcowała igła z nitką”)

Zwycięzcy nagrodzeni zostali dyplomami i nagrodami książkowymi, a pozostali uczestnicy

otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Serdeczne podziękowania i słowa podziwu należą się Rodzicom, którzy włożyli wiele pomysłu, czasu i serca w przygotowanie strojów i rekwizytów dla swoich pociech.

Przeprowadzony konkurs recytatorski był dla uczestników miłą przygodą i pokazał, że twórczość Brzechwy nadal jest popularna i dostarcza wielu pozytywnych emocji.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy talentu artystycznego i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich zainteresowań.

                                        

 

DŁUGA PRZERWA NA GŁOŚNE CZYTANIE

    

 

Regulamin Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

      „Jan Brzechwa – czarodziej słowa”

 

 ZAŁOŻENIA OGÓLNE:

Konkurs poświęcony twórczości Jana Brzechwy, jednego z najpopularniejszych poetów dla dzieci

Organizator konkursu – BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

CELE KONKURSU:

-popularyzacja utworów Jana Brzechwy,

-rozwijanie zdolności recytatorskich,
-zainteresowanie uczniów poezją,

-kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
-prezentacja umiejętności uczniów,
- motywowanie do rywalizacji.

 

ZASADY UCZESTNICTWA:

Wychowawcy klas  przeprowadzeją eliminacje klasowe, wyłaniając maksymalnie 5 najlepszych uczestników. 

W konkursie uczestniczą dzieci w 3 kategoriach wiekowych:

- kl.0-I SP,

-kl. II-III SP,

-kl. IV-VI SP.

Uczestnik recytuje 1 wybrany przez siebie utwór o tematyce zgodnej z regulaminem konkursu.
 

KRYTERIA OCENY:
Prezentowane utwory oceniane będą przez powołane JURY według następujących kryteriów:
- stopień opanowania pamięciowego tekstu (utwory recytowane z pamięci w całości)

- zgodność doboru repertuaru z tematyką konkursu,
- interpretacja tekstu (tempo, intonacja, dykcja),
- ogólne wrażenie artystyczne (postawa, staranna wymowa, strój, rekwizyty, gestykulacja , mimika)

TERMIN KONKURSU: 02.04.2019r.

NAGRODY: Laureaci I, II, III miejsca otrzymają pamiątkowe nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy uczestnictwa.

 

Z początkiem marca 2019r. otrzymaliśmy informację z Kurtaorium Oświaty, że zostaliśmy uczestnikami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!!!

 

Pasowanie uczniów kl. I SP na czytelników biblioteki szkolnej

 

„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”

                                                                                                                      Jan Rak


26 lutego 2019r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Celem uroczystości było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu uczniów z kl. II oraz III SP. W trakcie uroczystości obecna Biedronka, Wróżka oraz postaci z bajek i baśni aktywnie angażowali młodszych kolegów w odgadywanie zagadek. Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat literatury dziecięcej oraz znajomością alfabetu. Dowiedzieli się również od obecnej Królowej Książki, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

W najważniejszej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika. Uczniowie powtarzali słowa przyrzeczenia wypowiadane przez główną bohaterkę uroczystości – Królową Książkę. Obiecywali między innymi, że będą dobrymi czytelnikami, będą szanować wypożyczone książki i oddawać je w terminie.

Całość części artystycznej ubarwiały piosenki w wykonaniu uczniów kl. I SP związane z książką, jej bohaterami, czytaniem i biblioteką.

Następnie nadszedł moment na uroczyste pasowanie, którego dokonała pani dyrektor szkoły Lidia Pastuszka. Na zakończenie pełnoprawni czytelnicy biblioteki otrzymali kolorowe, pamiątkowe dyplomy i wreszcie przyszedł czas na zaznajomienie się ze zbiorami biblioteki i zasadami jej korzystania.

Podsumowaniem uroczystości było samodzielne wypożyczenie pierwszych książeczek. Zapewne w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

               

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jest to święto stosunkowo nowe, bo ustanowione dopiero w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Warto przypomnieć, że kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 roku, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy z nas posiada, bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia. Jest on ulubieńcem dzieci na całym świecie, nieodzowną przytulanką przy zasypianiu, towarzyszem w beztroskiej zabawie i najlepszym kompanem w podróży.

23 i 26 listopada 2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się w obchody tego święta. Dzieci podczas zajęć bibliotecznych oraz ze swoimi wychowawcami zostali zapoznani na podstawie prezentacji multimedialnej z historią powstania i ideą tego święta, a także z postaciami sławnych misiów znanych z książeczek, piosenek i filmów takich jak m.in. Kubuś Puchatek, Colargol, Paddington, Miś Uszatek, Mój Brat Niedźwiedź, Miś Yogi, Miś Baloo, Gumisie, Troskliwe Misie, miś Jasia Fasoli, Koda i Kenai – bohaterowie filmu Walta Disney’a.

Nie zabrakło również głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, kolorowania, śpiewania piosenek, odgadywania zagadek, których głównymi bohaterami są sympatyczne misie.

Dodatkową atrakcją było przyniesie do szkoły swoich ulubionych maskotek. Uczniowie rozmawiali o swoich misiach, opowiadali o nich, pokazywali sobie przyniesione zabawki, przytulali je i na chwilę każdy poczuł się jak w swoim domu w otoczeniu wspaniałych przyjaciół.

Był to dzień pełen radości, wspólnej zabawy i uśmiechu na dziecięcych buziach. Przyjaciele pluszaki zostały już zaproszone przez dzieci za rok na kolejną uroczystość.

Miłym akcentem było wspólne zdjęcie uczniów ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi.

          

 

 

                                         Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który może się już pochwalić 15-letnią tradycją. Został bowiem ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Czytanie na głos najmłodszym zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poszerza wiedzę, pomaga odnosić sukcesy w szkole oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie włączyli się w obchody tego tak ważnego święta, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. 

Nauczycielki grup przedszkolnych oraz klas I-III SP czytały wybrane przez dzieci książki. Najmłodsi z zaciekawieniem oraz w skupieniu i ciszy słuchali bajkowych opowieści, dzielili się wrażeniami, z wielką ochotą oglądali piękne ilustracje oraz kolorowali przygotowane obrazki nawiązujące do treści książek.

Dzieci z klas IV-V SP przebywające podczas zajęć w świetlicy oraz szkolnej bibliotece również z uwagą i zainteresowaniem słuchały czytania pani bibliotekarki, nauczycieli, pracowników szkoły oraz swoich koleżanek i kolegów, między innymi: Oskara Krzemienieckiego, Jakuba Gawlika, Joanny Orłowskiej, Zuzanny Sikorskiej, Sandry Niewadzi, Wiktorii Mgłosiek, Wiktorii Zielińskiej, Klaudii Krawczyk, Julii Kaczmarzyk, Zuzanny Szewczyk.

Największym powodzeniem cieszyły się książki „Rodzinne przygody Mikołajka”, „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, „Dynastia Miziołków”, „Czarownica na praktyce” oraz „Brzechwa dzieciom”.

Akcja została zorganizowana przez bibliotekę szkolną. Zważywszy na jej wszechstronne korzyści, popularność zarówno wśród czytających jak i słuchaczy, będzie kontynuowana w kolejnych latach.
Organizowanie podobnych przedsięwzięć utwierdza w przekonaniu, iż wśród wielu obowiązków warto poświęcić chwilę na pielęgnowanie mądrego nawyku i potrzeby codziennej lektury, ponieważ prawdziwym kluczem do wiedzy jest właśnie czytanie.

        

 

 

 

Konkurs dla klas I-III "SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW"

Biblioteka szkolna zachęca uczniów klas  I-III do udziału w konkursie „Szkolne Przygody Gangu słodziaków”. Partnerem akcji jest sieć sklepów Biedronka. 

Konkurs ma inspirować dzieci do codziennego czytania.  

Celem konkursu jest kształtowanie nawyku codziennego czytania u dzieci.

Wychowawcy klas I-III otrzymali do głośnego czytania dzieciom w klasach ilustrowane opowieści o przygodach Gangu Słodziaków, natomiast po zarejestrowaniu się na stronie organizatora konkursu - możliwość dostępu do materiałów dydaktycznych, scenariuszy pomocnych do głośnego czytania w klasie.

Każde dziecko otrzymało album, w którym za każde codzienne głośne czytanie jakiejkolwiek książeczki (min.10 minut) dostanie od wychowawcy naklejkę ze Słodziakiem.

Uczniowie zbierają naklejki przez kolejne 21 dni.

Systematyczne zbieranie naklejek daje możliwość wzięcia udziału w konkursie.

Chętni uczniowie mogą stworzyć dalsze losy Gangu Słodziaków. 
W zależności od poziomu będzie to: 

uczniowie Klas I – rysują swoje historie;
2) uczniowie Klas II – tworzą komiksy (rysunki z elementami tekstów)
3) uczniowie Klas III – piszą teksty z elementami rysunków/ilustracji
 

Każdy uczeń przygotowuje swoją pracę na jednej kartce A4.  Prace dzieci mogą być przygotowane dowolną techniką.

Nagrodami dla uczniów na szczeblu szkolnym są maskotki Słodziaków oraz dyplomy za I, II, III miejsce, natomiast na szczeblu ogólnopolskim to dofinansowanie księgozbioru dla 15 bibliotek w wysokości 3000 złotych oraz nagrody dla ucznia i jego zespołu klasowego.
Zakończenie akcji w naszej szkole nastąpi 19 października br. 

Więcej informacji na temat akcji: https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/o-akcji/


2017/2018

 

II EDYCJA KONKURSU "MISJA KSIĄŻKA!"

Fundacja Nowoczesna Polska oraz Ridero IT Publishing zapraszają do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu „Misja – książka!”.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiej Izby Książki. Patronat nad turniejem objął również Instytut Książki.

„Misja - książka!” ma na celu pokazanie młodzieży, że dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, pisanie, czytanie i wspólne tworzenie znacznie wykracza poza schemat kartki i długopisu. Założeniem projektu jest kształtowanie umiejętności twórczego myślenia oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodych ludzi, dając im możliwość przekazania własnego punktu widzenia oraz wyrażenia swoich uczuć i emocji.

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu „Misja – książka!” jest DOM. Dom rozumiany nie jako budynek, ale jako najbliższe nam miejsce, zarówno w sensie geograficznym, jak i emocjonalnym: nasze miasto, podwórko, dzika puszcza w krainie fantasy, ruiny nawiedzonego zamku w horrorze, a może tylko samo łóżko, do którego uciekamy przed światem. Zespoły składające się z 3 do 10 młodych autorów mają za zadanie stworzenie pod okiem opiekuna drużyny zbioru opowiadań na ten temat i zaprojektowanie własnej książki od pierwszej do ostatniej strony w Inteligentnym Systemie Wydawniczym Ridero.

Na zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych czekają atrakcyjne NAGRODY RZECZOWE.

Uczestnikami drugiej edycji konkursu mogą być uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Regulamin oraz harmonogram konkursu znajdują się na stronie internetowej: konkurs.

                                 

                                 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Już od 18 lat, na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbywa się pod hasłem „Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna organizuje szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki.

 

 

Przez cały październik zapraszamy do odwiedzania biblioteki, odbędzie się między innymi:

 -  Kiermasz Książki DRUGI TOM  z Radomia

- konkursie fotograficznym „Selfie z ulubioną książką"

- warsztatu twórczego zakładek do książki

- wypożyczania książek na jesienne wieczory

 

Do zobaczenia w bibliotece szkolnej!

 

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w KIERMASZU KSIĄŻKI Wydawnictwa Drugi Tom  z Radomia. 

Zachęcamy na przerwach Uczniów, Rodziców, Nauczycieli do odwiedzania biblioteki i zapoznania się z ofertą (książki dla dzieci, kolorowanki, literatura młodzieżowa, książki z naklejkami, poradniki, albumy,  książki kulinarne...).

Każdy może znaleźć coś dla siebie smiley Kiermasz  Książki potrwa do końca października 2017r.

 

                  Konkurs "Selfie z ulubioną książką"      

Zachęcamy naszych uczniów do udziału w konkursie "Selfie z ulubioną ksiażką".

Zrób fajne, zaskakujące, śmieszne, nietypowe - selfie z ulubioną książką  (możesz wykorzystać przy tym aurę naszej złotej polskiej jesieni ) - i przynieś do biblioteki szkolnej lub wyślij w formie elektronicznej do 31.10. 2017r.

 

I. CELE KONKURSU

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,

- rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów,

- promowanie młodych talentów,

- popularyzacja literatury wśród młodzieży.

II. SZCZEGÓŁY KONKURSU

1. Konkurs skierowany jest do uczniów kl. III- VII SP  oraz II- III gimnazjum.

2. Konkurs przeprowadzony będzie  w kategoriach: klasy III- V SP oraz VI- VII SP, II, III gimn.

3. Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia z książką aktualnie czytaną lub inną -ulubioną,  zgodnie z definicją „selfie – rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj trzymanego w ręku lub na kiju do selfie aparatu cyfrowego, telefonu komórkowego lub kamery. Zdjęcie przedstawia zazwyczaj samego siebie (w tym przypadku fotografa) lub jego odbicie w lustrze.

4. Zdjęcia mogą być wzbogacone o chmurki, komentarze – tak zwane memy, ale bez widocznej informacji o osobie na zdjęciu;

5. Zgłaszając pracę w konkursie uczestnik potwierdza, że przeczytał lub jest w trakcie czytania książki, którą promuje w selfie z książką.

6. W konkursie można zgłosić tylko jedno zdjęcie.

III. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE I PRAWA AUTORSKIE

 1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest  zrobienie sobie zdjęcia selfie z przeczytaną książką i przekazanie go w szkole opiekunowi konkursu w formie elektronicznej.

2. Do zgłaszanego do konkursu selfie z książką, uczestnik załącza oświadczenie rodzica/ prawnego opiekuna dot. praw autorskich i zgody na rozpowszechnienie wizerunku dziecka na zdjęciu.

3. Wszystkie prace muszą być wykonane samodzielnie.

IV. Kryteria oceny:

- zgodność z tematyką konkursu,

- interesujące ujęcie tematu,

- estetyka

- pomysłowość i oryginalność

IV. TERMIN I ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE

1. Zdjęcia selfie z książką należy przesłać w terminie od 16 do 31.10.2017r. (mail’em na adres: biblioteka_spbaltow@wp.pl)

2. W tytule wiadomości należy napisać: Konkurs „Selfie z książką 2017 – klasa…”. Np.: Konkurs „Selfie z książką 2017 – klasa 4a. Natomiast w treści wiadomości należy napisać tylko imię i nazwisko autora;

                                                              V.  OGŁOSZENIE WYNIKÓW:

Jury konkursu spośród przesłanych zdjęć wyłoni najfajniejsze z poszczególnych kategorii  – I, II, III miejsce „Selfie z ulubioną książką”.

Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy i drobne upominki, dla wszystkich uczestników punkty dodatnie.

Wyróżnione zdjęcia zostaną zaprezentowane na stronie szkoły.

 

 


2016/2017

W r. sz. 2016/2017 najlepszym cztelnikiem okazał się Przemysław Kudas z kl. VI. GRATULUJEMY!!!

 

Podsumowanie KONKURSU WIEDZY O KSIĄŻCE I BIBLIOTECE w ramach Tygodnia Kultury Języka - marzec 2017r,

 

I miejsce - Dagmara Guz kl. V

II miejsce - Weronika Chrabąszcz kl. V

III miejsce - Oliwia Makuch kl. V

 

   

 

KONKURS WIEDZY NA TEMAT KSIĄŻKI I BIBLIOTEKI

Uczniów klas IV-VI SP zachęcamy do udziału w ramach Tygodnia Kultury Języka do udziału w konkursie wiedzy na temat książki i biblioteki

 

ORGANIZATOREM KONKURSU JEST BIBLIOTEKA SZKOLNA

Celem konkursu jest:

  • kształtowanie literackich i czytelniczych zainteresowań młodzieży 
  • popularyzacja wiedzy o bibliotece, książce i czasopiśmiennictwie 
  • uświadomienie uczniom roli książki i informacji w życiu człowieka. 
  • rozbudzenie poczucia piękna i umiejętności jego przeżywania, rozbudzanie wyobraźni i wrażliwości.  
  • wdrażanie do poszukiwania informacji w różnego rodzaju źródłach oraz uświadomienie uczniom roli książki i informacji w życiu człowieka 
  • kształcenie samodzielnego korzystania ze źródeł informacji znajdujących się w bibliotece

 

  1. Konkurs jest dwuetapowy.
  2. W konkursie biorą udział uczniowie chętni z klas IV-VI SP, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie.
  3. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązują krzyżówkę „Spotkanie z biblioteką”. Uczniowie, którzy poprawnie rozwiążą krzyżówkę i odgadną hasło – przechodzą do kolejnego etapu – rozwiązania testu wiedzy na temat książki i biblioteki.
  4. I etap konkursu rozegrany zostanie dnia   15.03.2017 , natomiast II etap 16.03.2017r.
  5. Dla 3 osób z największą ilością punktów przewidziane zostały  upominki oraz pamiątkowe dyplomy.

 


Udział uczniów w Ogólnopolskim Konkursie "LECTURA"

W tegorocznej, V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Baśniowego  organizowanego przez Centrum Edukacji „Lectura” z siedzibą w Aleksandrowie Łódzkim, wzięli udział po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły.

Ideą konkursu było rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie mogli przystąpić do: testu wiedzy, konkursu plastycznego, bądź napisać pracę literacką tematycznie związaną z baśniami Braci Grimm.

W konkursie wiedzy sprawdzającym znajomość treści podanych wcześniej baśni wzięło udział dwóch uczniów z klasy VI: Przemysław Kudas oraz Filip Czarnecki.

W konkursie plastycznym, polegającym na wykonaniu ilustracji do wybranej baśni Braci Grimm, przystąpiły uczennice:
- z kl. IV: Patrycja Bidzińska, Martyna Krzyżanowska, Patrycja Tadej, Kamila Jaworska
- z kl. V Aleksandra Szczygieł.

Wśród prac konkursowych pojawili się bohaterowie „Czerwonego Kapturka”, „Jasia i Małgosi” oraz „Kopciuszka”.

Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę. Prace plastyczne charakteryzowały się wysoką jakością wykonania i pomysłowością w ujęciu tematu. Za najlepszą pracę plastyczną w szkole organizatorzy uznali rysunek Martyny Krzyżanowskiej z kl. IV.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

       


 

       

Wszystkich sympatyków książki zapraszamy do włączenia się do 

                                               Akcji „Podaruj książkę bibliotece”

Jeżeli macie książki wydane w ciągu ostatnich  15 lat, które chcielibyście podarować naszej szkolnej bibliotece, to zachęcamy do ich przynoszenia.

Wzbogaci to księgozbiór i przyczyni się do rozwoju czytelnictwa.

Zachęcamy więc do odkurzenia domowych regałów i podzielenia się książkami z innymi, którym na pewno sprawią radość.

Podarowane książki będą wyróżnione w księgozbiorze biblioteki specjalnymi naklejkami

Nazwiska ofiarodawców, którzy wzbogacą szkolny księgozbiór, zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły na Honorowej Liście Darczyńców Biblioteki.

Mamy nadzieję, że akcja spotka się z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem. Za wszystkie dary już dziś serdecznie dziękujemy.

Regulamin akcji:

  1. Akcja rozpoczyna się z dniem ogłoszenia.
  2. W ramach akcji do biblioteki można przekazać lektury dla szkoły podstawowej i gimnazjum, literaturę piękną dla dzieci i młodzieży, literaturę popularnonaukową, słowniki, albumy itp.
  3. Stan książek powinien być dobry - książki wydane po 2005r.
  4. Zanim podarujesz książki – zapytaj  zgodę rodziców.
  5. Lista darczyńców będzie systematycznie uzupełniana na stronie internetowej strony (można zastrzec anonimowy udział w akcji)

 

 

 

  KONKURS PLASTYCZNY "EKSLIBRIS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ"

Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Nr 23 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kielcach z okazji 500. rocznicy powstania pierwszego polskiego księgoznaku organizuje Konkurs plastyczny "Ekslibris biblioteki szkolnej" Jego celem jest zainteresowanie uczniów książką, rozwijanie zdolności manualnych, propagowanie czytelnictwa, zainteresowanie ekslibrisem jako grafiką artystyczną oraz promocja Biblioteki szkolnej poprzez stworzenie jej znaku graficznego. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych.

Szczegółowe informacje:

  KONKURS CZYTELNICZY "MISJA - KSIĄŻKA"

 

Przedmiotem konkursu jest utworzenie przez zespoły uczniów (od 3 do 10 osób) książek, w których każdy uczeń przygotuje jedno opowiadanie. Nad całością pracy w zespole czuwa nauczyciel - opiekun drużyny. 

Tematyka książki jest dowolna. Wszystkie opowiadania w książce powinien łączyć jeden temat przewodni.

NAGRODY:

Spośród 50 prac, wyłonionych w etapie głosowania internautów, jury wybierze następujących laureatow:

I. KATEGORIA GŁÓWNA - najwyżej oceniony zbiór opowiadań

1 miejsce - laur Złotego Pióra 

2 miejsce - laur Srebrnego Pióra

3 miejsce - laur Brązowego Pióra

II KATEGORIA SPECJALNA: 5 najlepszych opowiadań wybranych indywidualnie przez członków jury.

Wszyscy finaliści zosaną nagrodzeni dyplomem dla najlepszej pięćdziesiątki, a każda drużyna uczestnicząca w konkursie otrzyma pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

NAGRODĄ GŁÓWNĄ dla laureatów zwycięskiej drużyny jest TABLET lub SMARTFON dla każdego pisarza, wydanie w formie drukowanej ksiażki oraz PUCHAR dla całego zespołu.

Nagrody za drugie i trzecie miejsce - gadżety elektroniczne i upominki.

Łączna wartość wszystkich nagród to ponad 10 000 zł.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem znajdują się na stronie internetowej konkursu.

 

                                          

  KONKURS BAŚNIOWY LECTURA DLA KL. I – VI SP

Uczniów klas I-VI SP zachęcamy do udziału w V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CZYTELNICZYM I LITERACKIM.

Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji „LECTURA” (e-lectura.pl) z siedzibą w Aleksandrowie Łódzkim.

Cele konkursu:

  • upowszechnianie czytelnictwa
  • motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy na temat literatury
  • wsparcie nauczycieli w zachęceniu uczniów do częstszej i uważnej lektury
  • promowanie uczniów dążących do poznania literatury
  • rozwijanie twórczości plastycznej i pisarskiej wśród dzieci, wyszukiwanie talentów
  • umożliwienie zewnętrznej oceny wiedzy uczniów
  • oswajanie z testową formą sprawdzania wiedzy

 

IDEĄ KONKURSU JEST ROZWIJANIE KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH I UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY.

Literatura konkursowa:

Bracia Grimm: "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek", "Śpiąca królewna", "Śnieżka", "Stoliczku, nakryj się", "Jaś i Małgosia", "Tomcio Paluszek", "Królowa pszczół", "Roszpunka", "Wilk i siedem koźlątek", /przekład-Rozalia Skiba/, cechy baśni

I. KONKURS: Test wiedzy (znajomość treści lektur) kl. IV-VI:

Test składa się z 30 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru oraz jednego pytania otwartego. Uczniowie rozwiązują test przesłany przez organizatora. Spośród odpowiedzi wybierają tylko i wyłącznie jedną, zaznaczają ją na karcie odpowiedzi poprzez zamalowanie odpowiedniego pola. Czas trwania testu to 60 min

II .Konkurs plastyczny kl. I – VI  BOHATER WYBRANEJ LEKTURY (DO 14.12.2016 r.)

                 - tematyka prac konkursowych  bohater wybranej lektury (spośród podanych w literaturze konkursowej)

     - zalecany format pracy nie większy niż A3

     - technika wykonania pracy dowolna

Prace plastyczne muszą być na odwrocie opisane; należy uwzględnić: imię i nazwisko autora, klasę oraz opiekuna. Prace muszą być wykonane samodzielnie przez uczniów

KRYTERIA OCENY PRAC PLASTYCZNYCH: własna, niepowtarzalna i unikalna wizja, walory artystyczne pracy, wkład włożonej pracy

III. KONKURS: PRACA LITERACKA (DO 14.12.2016 R.)

  • tematyka prac konkursowych dowolna (mogą to być prace wcześniej stworzone przez uczniów, ale nigdzie dotąd niepublikowane lub prace stworzone specjalnie na potrzebykonkursu)

    - forma – proza (nie więcej niż 3 strony A4) lub wiersz

     -zalecany zapis w formie komputeropisu

WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSACH:

Konkurs jest samofinansujący. Warunkiem uczestnictwa jest wpłata na rachunek bankowy organizatorów konkursu wynosząca 8 zł od osoby. Uczniowie biorący udział zarówno w teście, jak i w konkursie prac plastycznych i literackich wnoszą opłatę za wszystkie formy osobno. Z pozyskanych środków zapewniane są nagrody i obsługa techniczna konkursu. W przypadku, gdy zgłoszony do konkursu uczeń z przyczyn losowych nie będzie mógł wziąć udziału w konkursie, Szkolny Organizator Konkursu może zapewnić na jego miejsce innego ucznia, wpłacone raz pieniądze nie będą zwracane.

TERMINARZ KONKURSU

- do 4.11.2016 – przesłanie zgłoszenia; dokonanie wpłat na konto organizatora, do 7.12.2016 – dostarczenie drogą pocztową testów konkursowych do szkół;

      - 14.12.2016 – PRZEPROWADZENIE KONKURSU W SZKOŁACH;

- do 15.12.2016 - odesłanie testów, prac plastycznych i literackich na adres organizatora; 27.02.2017 – ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej;

      - 28.03.2017 – dzień wysłania wyników i dyplomów oraz nagród do szkół.

Nagrody

Na zwycięzców czekają liczne nagrody: tablety, słuchawki, gry towarzyskie, mp3, pióra, długopisy PARKER, książki – nowości EMPIKU

Nagrody pocieszenia dla wszystkich – pendrivy.

Ponadto każdy uczeń otrzyma DYPLOM UCZESTNICTWA 

REGULAMIN KONKURSU KLIKNIJ

 

                                      PODRĘCZNIKI SZKOLNE DLA UCZNIÓW

Drodzy Uczniowie!
Do szkoły dotarły nowe podręczniki dla klasy III SP, II , V SP II gimnazjum oraz ćwiczenia dla kl. I-V SP a także dla kl. I-II gimnazjum. Jeszcze tylko należy je cierpliwie opracować i przygotować do wypożyczania. Klasy I-II SP i kl. IV otrzymają swoje podręczniki szybciej, kl. II gimnazjum oraz kl. III SP i V SP nieco później.
Wszystko powinno trafić do Waszych rąk w pierwszych tygodniach września. Dokładną informację przekażą Wam wychowawcy klas. Przypominamy, że klasy I –V SP i I-II gimnazjum otrzymują podręczniki ze szkoły (oprócz religii). Korzystajcie z ostatnich dni wakacji. Do zobaczenia 1 września.


2015/2016

Otrzymaliśmy podziękowanie za zorganizowanie w szkole akcji

"Jak nie czytam, jak czytam"   
 Więcej o akcji na stronie 
http://czytamy.org

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater książkowy”

Pod koniec maja biblioteka szkolna w Bałtowie ogłosiła dla uczniów szkoły podstawowej konkurs plastyczny pod hasłem: „Mój ulubiony bohater książkowy”.

Prace przedstawiające bohatera ulubionej książki ocenianie były w dwóch kategoriach wiekowych - kl. I-III oraz kl. IV-VI.

21 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Barwne, przyciągające wzrok  ilustracje wykonane były różnymi technikami.

Jury ostatecznie przyznało miejsca:

-  w kategorii kl. I-III:

 I miejsce: Izabela Wisowska z kl. I  ( za pracę „Pszczółka Maja”)

                Wiktoria Zielińska z kl. I (za pracę „Czerwony Kapturek”)

II miejsce: Maja Czarnecka z kl. II ( za pracę „Pinokio”)

                 Aleksandra Majewska ( za pracę „Anaruk- chłopiec z Grenlandii)

III miejsce: Hubert Wisowski  z kl. I (za pracę „Kot w butach”)

                  Emilia Siepietowska z kl. II ( za pracę „Kopciuszek”)

Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Zuzanna Czaja, Julia Jarocha, Adrian Cielebąk, Zuzanna Czaja, Zuzanna Szewczyk, Daria Czerwonka.

- w kategorii kl. IV-VI :

I miejsce: Angelika Różak (za pracę „Czerwony Kapturek”)

II miejsce: Aleksandra Szczygieł (za pracę „Pan Kleks”) oraz Oliwia Makuch (za pracę  „Roszpunka”)

III miejsce: Oskar Krzemieniecki (za pracę „Kaczor Donald”)

Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

     

 

 Uczniowie ZSP w Bałtowie uczestnikami ogólnopolskiej akcji masowego czytania

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

Uczniowie ZSP w Bałtowie udowodnili, że z poziomem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży wcale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać.
10 czerwca wzięli udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam” i zgromadzili się tłumnie przed szkołą - każdy ze swoja ulubioną książką – przyniesioną z domu bądź wypożyczoną z biblioteki szkolnej. Wśród wybranych przez uczniów pozycji znalazły się również lektury szkolne.

Przedsięwzięcie, którego organizatorem jest miesięcznik „Biblioteka w szkole”, miało na celu ustanowienie rekordu masowego czytania w jednym momencie, zainicjowanie mody na czytanie, zachęcenie do sięgania po lekturę, promocję bibliotek szkolnych, pokazanie nieczytającym, że czytanie to powszechne zjawisko.

Specjalnie na tę okazję każda klasa przygotowała plakaty i transparenty: „Lubimy czytać”, „Bałtów czyta”, „Dzieci czytają”, „Nikt nie czyta? My czytamy”, „Młody czyta więcej”, „Tylko łosie mają książki w nosie”, „Czytam, bo lubię”, „Czy czytam? No przecież!”, „Jak nie czytam, jak czytam”.

Uczniowie także dobrze bawili się „tworząc” absurdalne teksty – każdy po kolei czytał na głos pierwsze słowo z dziesiątej strony swojej książki. Po wspólnym cichym czytaniu młodsi uczniowie również na głos czytali fragmenty  przyniesionych przez siebie na akcję książeczek.

Frekwencja dopisała, bo w akcji wzięło udział łącznie 192 uczniów SP i Gimnazjum w Bałtowie.

Według badań 63% Polaków nie czyta książek. Nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Stąd też pomysł na zorganizowanie wśród uczniów przeprowadzonej na szeroką skalę akcji w całej Polsce.

                  

 

 Sleevaface w bibliotece szkolnej

W dobie cyfryzacji i fascynacji osiągnięciami technologiczno-informacyjnymi wydawać by się mogło, że zainteresowanie biblioteką i „książkami papierowymi” będzie systematycznie maleć. Nic bardziej mylnego. Dzisiejsza biblioteka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom czytelników, zwłaszcza młodych, łącząc tradycję ze współczesnością. Przykładem takiej inicjatywy jest zorganizowana przez bibliotekę szkolną w ZSP w Bałtowie sesja fotograficzna – sleeveface - z udziałem uczniów szkoły podstawowej.

Sleeveface – to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty dowolną częścią ciała.Fotografowany „model” przyjmuje odpowiednią pozę w ten sposób, by tworzyć z okładką kompletną całość. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.

Szkolne modelki i modele z kl. IV: Angelika Różak, Patrycja Tracz, Aleksandra Szczygieł, Katarzyna Kołodziejczak oraz z kl. V: Izabela Parcheta, Marcelina Budzeń, Aleksandra Niedbała, Natalka Waliszewska, Krzysztof Orłowski, Kacper Krawczyk, Bartłomiej Żądło, Przemysław Kudas wytrwale pozowali, współpracując z czułym okiem obiektywu.

Celem przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa i biblioteki, którą zainicjowała Pani Magdalena Wójcik. To doskonała zabawa dla miłośników książki i świetna okazja do odwiedzenia biblioteki.

Mamy nadzieję, że po obejrzeniu sfotografowanej okładki zechcecie sięgnąć po niejedną książkę. Zapraszamy do obejrzenia sleeveface. Zdjęcia w albumie fotograficznym naszej strony.

            

 

Ustanawiamy rekord czytania w jednym momencie!

10 czerwca 2016 r.  o godz. 10.00 odbędzie się w szkołach ogólnopolska akcja: „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”. Organizatorem przedsięwzięcia, mającego na celu promowanie czytelnictwa wśród młodego pokolenia, jest miesięcznik „Biblioteka w szkole”.
Akcja ma na celu ustanowienie rekordu w czytaniu w jednym momencie.

W tym dniu o wyznaczonej godzinie uczniowie wszystkich szkół w ustalonym miejscu zbiorą się, by wspólnie czytać książki.

Każda klasa zobligowana zostaje do przygotowania transparentów z hasłami pokazującymi,
że – mimo pogarszających się statystyk czytelnictwa wśród dorosłych – młodzi ludzie czytają.

Propozycje haseł: „Jak nie czytam, jak czytam”, „Młody czyta więcej”, „W całej Polsce czytają dzieci”, „No przecież czytamy!” , „Czytania uczcie się od nas”, „Nikt nie czyta? My czytamy!”, „Czytamy więcej od was”, „Dajemy przykład”, „Czy czytam? No przecież”. Zachęcamy także do wymyślenia swojego własnego.

Wśród szkół, które przystąpią do akcji, rozlosowane będą nagrody książkowe i rzeczowe oraz bezpłatne prenumeraty czasopism.

Zachęcamy do udziału w akcji – wystarczy 10 czerwca wziąć do szkoły swoją ulubioną książkę!!!

Więcej informacji: http://czytamy.org

 

KONKURS "MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIAŻKOWY"

 

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I-III  oraz IV-VI SP do udziału w konkursie "Mój ulubiony bohater książkowy"

REGULAMIN KONKURSU

  1. Organizator konkursu: biblioteka szkolna
  2. Cele:
  • rozbudzenie zainteresowań czytelniczych
  • popularyzacja biblioteki
  • rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności uczniów
  • promowanie uzdolnień plastycznych

III.  ZASADY I WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE

1.Konkurs kierowany jest do uczniów szkoły podstawowej w dwóch kategoriach wiekowych:

kl. I-III oraz IV-VI.

2.Tematyką pracy konkursowej jest wykonanie ilustracji przedstawiającej bohatera wybranej lektury szkolnej

3. Technika wykonanie pracy dowolna  (akwarela, pastele, wyklejanie, wydzieranie, techniki łączone (za wyjątkiem prac przestrzennych i z użyciem materiałów takich jak: piasek, liście, ryż itp.).

4. Praca wykonana w formacie A3.

5. Każdy uczeń może wykonać tylko jedną pracę konkursową.

5. Na odwrocie pracy należy umieścić dane ucznia wykonującego pracę: imię, nazwisko, klasa.

6. Oceny dokona powołane jury.

7. Jury wyłoni w konkursie 3 najlepsze pracę w każdej kategorii wiekowej.

8. Prace konkursowe będą ocenianie pod względem:

•  pomysłowości w ujęciu tematu

•  walorów artystycznych (z uwzględnieniem estetyki)

•  wykorzystania różnorodnych technik plastycznych

9. Prace konkursowe należy złożyć do 13.06.2016r.:

 kl. IV-VI do biblioteki szkolnej

 kl. I-III do wychowawcy

 

 

 

KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY – „ŚWIĘTOKRZYSKI PODRÓŻNIK”

Związek Młodzieży Wiejskiej RP „WICI” Województwa Świętokrzyskiego zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w wojewódzkim konkursie literacko-plastycznym,,Świętokrzyski Podróżnik”.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: kl. IV-VI  oraz I-III SP.

Zadanie konkursowe dla uczniów kl. I-III polega na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej „Gołoborze – miejsce pełne magii”, natomiast dla uczniów kl. IV –VI na napisaniu opowiadania „O czym szumią jodły w świętokrzyskich lasach”.

Termin nadsyłania prac konkursowych: 01.04-23.05.2016r.

Finał konkursu: czerwiec 2016r.

Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy.

Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie 30.05-3.06 2016r. na stronie www.swietokrzyskie.zmw.pl

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Kwiecień kojarzy się przede wszystkim z wiosenną aurą, ale warto wiedzieć, że to również miesiąc, w którym książka obchodzi swoje święto. 2 kwietnia obchodzony jest Dzień Książki dla Dzieci, zaś 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
23 kwietnia to także szczególna data dla literatury – tego dnia przypada m.in.: rocznica śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare oraz rocznica urodzin Vladimira Nabokova.

Z tej okazji  uczniowie klasy IV i V SP w Bałtowie przygotowali okolicznościowy apel, by przybliżyć społeczności szkolnej ideę Święta Książki, która narodziła się 90 lat temu w Katalonii. Apel urozmaicony był prezentacją multimedialną, w której znalazły się książkowe ciekawostki, m.in.: na temat najmniejszej, największej, najpopularniejszej, najdroższej  oraz najstarszej książki, a także informacje na temat najwyżej położonej biblioteki na świecie.

Uczniowie dowiedzieli się także, co to są prawa autorskie i jak należy się do nich stosować. Apel zakończył się najpiękniejszymi cytatami dotyczącymi wartości książek i czytania ich.

          

 

                                   DRODZY RODZICE, CZYTAJCIE DZIECIOM KSIĄŻKI!

 

 PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2016

23 marca 2016 r. odbyła się wyjątkowa uroczystość pasowania uczniów I klasy Szkoły Podstawowej w Bałtowie na czytelników biblioteki szkolnej. 

Celem uroczystości było rozbudzenie wśród najmłodszych chęci sięgania po różne książki, jak również wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych poprzez szanowanie książek oraz przestrzeganie regulaminu biblioteki.

Obecne na uroczystości dzieci z zainteresowaniem obejrzały część artystyczną przygotowaną dla nich przez starszych kolegów z kl. IV - członków Koła Przyjaciół Biblioteki. Podczas inscenizacji pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki związane z postaciami z bajek oraz z biblioteką. Główna bohaterka przedstawienia - Królowa Książka - przekazała pierwszakom wierszowaną prośbę dotyczącą traktowania książek i ich kartek.

Po części artystycznej uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie. Obiecali, że będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika poprzez dotknięcie książką ramienia każdego pierwszoklasisty.

Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia każdy nowo pasowany czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz mógł po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć interesującą go książkę.

Najmłodszym czytelnikom naszej biblioteki życzymy wspaniałych przeżyć w świecie bajek i baśni.

                    

 

  22.01.2016 r. zajęcia podczas ferii (piątek)

„Zgaduj - zgadula”- rebusy, zagadki, kalambury, krzyżówki czytelnicze, gry planszowe.

 

  Ogólnopolskie Wybory Książek 2015 - dyplom

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolsich Wyborach Książek, których głównym organizatorem była redakcja miesięcznika "Biblioteka w szkole"  pod patronatem Ministertwa Edukacji Narodowej. Za udział w akcji otrzymaliśmy podziękowanie :-)

 Dotacja MEN dla szkolnej biblioteki

21 października 2015 r. do szkolnej biblioteki ZSP w Bałtowie trafiły na półki nowe, ciekawe książki. Biblioteka wzbogaciła się o 63 tytuły, na które było największe zapotrzebowanie.

Księgozbiór został powiększony dzięki przystąpieniu szkoły do rządowego programu „Książki naszych marzeń” promującego czytelnictwo.

Mamy nadzieję, że nowe książki - „Książki naszych marzeń” - przyczynią się do rozwoju zainteresowań czytelniczych i wzrostu czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

                                                                   „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

   L.p.

                                Tytuł i autor książki

    1

Dzieci z Bullerbyn, A. Lindgren

    2

Mikołajek i inne chłopaki Sempè  Goscinny

    3

Rekreacje Mikołąjka Sempè, Goscinny

    4

Mikołajek ma kłopoty, Sempè,  Goscinny

     5

Opowieści z Narnii (komplet 7t.), C. S. Lewis

     6

Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa (t.1) C.S. Lewis

     7

Książę mgły, C. R. Zafon,

     8

Ronja, córka zbójnika, A. Lindgren

     9

Słup soli, E. Zubrzycka

     10

Powiedz komuś, E. Zubrzycka

     11

Pamiętnik nastolatki, B. Andrzejczuk

     12

Hobbit, J.R. R. Tolkien

     13

Percy Jackson I bogowie Olimpijscy (1) Złodziej pioruna, R. Riordan

     14

Ania z Zielonego Wzgórza, L. M. Montgomery

     15

Kubuś Puchatek, A. A. Milne

     16

Akademia Pana Kleksa, J. Brzechwa

     17

Oskar i pani Róża, E.E. Schmitt

     18

Jacek, Wacek i Pankracek, M. Jaworczakowa

     19

Charlie i fabryka czekolady, R. Dahl

     20

Szatan z siódmej klasy, K. Makuszyński

     21

Władca Pierścieni Tom 1: Bractwo Pierścienia, J. R. R. Tolkien

     22

Władca Pierścieni Tom 3: Powrót króla, J. R. R. Tolkien

    23

Władca Pierścieni Tom 2: Dwie wieże, J. R. R. Tolkien

    24

Ten Obcy, I. Jurgielewiczowa, br., I. Jurgielewiczowa

    25

Wiedźmin – Ostatnie życzenie, t.1,A. Sapkowski

    26

Bracia Lwie Serce, A. Lindgren

    27

Karolcia, M. Krüger

    28

Dziennik cwaniaczka (1), J. Kinney

    29

Dziennik cwaniaczka (9) Droga przez mękę, J. Kinney

    30

Tomek w krainie kangurów, A. Szklarski

    31

Plastusiowy pamiętnik, M. Kownacka

    32

Harry Potter i Insygnia Śmierci, J. K. Rowling

    33

Harry Potter i Książę Półkrwi, J. K. Rowling

    34

Felix, Net i Nika oraz klątwa Domu Mc Killianów, R. Kosik

    35

Zmierzch (1), S. Meyer

    36

Zostań, jeśli kochasz, G. Forman

    37

Pamiętnik narkomanki, B. Rosiek

    38

Trzy metry nad niebem, F. Moccia

    39

Zew krwi, Jack London

    40

W pustyni i w puszczy, H. Sienkiewicz

    41

Najnowsze przygody Mikołajka, Goscinny, Sempe

    42

Rodzinne przygody Mikołajka

    43

Zaczarowana zagroda, A i Cz. Centkiewiczowie

    44

Pinokio, C. Collodi

    45

Baśnie Grimm, J. w. Grimm

    46

Baśnie , H.C. Andersen

    47

My, dzieci z dworca ZOO, F. Christiane

    48

Wiedźmin – Miecz przeznaczenia, t.2, A. Sapkowski

    49

Lassie, wróć! E. Knight

    50

Brzechwa dzieciom, J. Brzechwa

    51

Wiersze dla dzieci, J. Tuwim

    52

Mitologia, J. Parandowski

    53

Puc, Bursztyn i goście, J. Grabowski

    54

Igrzyska śmierci (1), S. Collins

    55

Kamienie na szaniec, A. Kamiński

    56

Magiczne drzewo - Gra (5), A. Maleszka

    57

Magiczne drzewo - Pojedynek (4), A. Maleszka

    58

Nowe przygody Mikołajka, t.1, Goscinny, Sempe

    59

Nowe przygody Mikołajka t. 2, Goscinny, Sempe

    60

Rodzinne przygody Mikołajka, Opracowanie zbiorowe

    61

Przygody Pippi, A. Lindgren

    62

Lotta z ulicy Awanturników, A. Lindgren

    63

Emil ze Smalandii, A. Lindgren

 

 

                         Galeria - Książki naszych marzeń właśnie dotarły do szkoły smiley

 

             

 

 

 

 

                           OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

W dniach 23-27 marca 2015 r. w ZSP w Bałtowie odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek, cele których przedstawiały się następująco:

- poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów,
- promocja czytelnictwa i biblioteki,
- kształtowanie postaw obywatelskich,
- popularyzacja zasad wyborów.

Organizatorem akcji była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” z partnerami: Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich, Redakcją „Biblioteki Szkolne Online”.

Patronat nad wyborami objęła Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik-Rostkowska.

W wyborach mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej i gimnazjum wpisując na karcie wyborczej od jednego do trzech tytułów najciekawszych książek, które czytał w ciągu ostatnich dwóch lat. Głosowanie było dobrowolne i anonimowe.

Organizacją Ogólnopolskich Wyborów Książek w naszej szkole zajmowała się Pani Magdalena Wójcik  wraz z członkami Koła Przyjaciół Biblioteki. W liczeniu głosów pomagali czytelnicy z kl. V SP oraz Ib gimnazjum.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W klasach I-III SP głos oddało 55 czytelników, w klasach IV-VI - 56, natomiast w gimnazjum - 75. Łącznie głosowało 186 uczniów z całej szkoły.

 W klasach I - III SP za najciekawsze książki uczniowie uznali:

1.

„Dzieci z Bullerbyn”

M. Krüger

  10

2.

„Jacek, Wacek i Pankracek”

M. Jaworczakowa

8

3.

„Mikołajek ma kłopoty”

J. J. SempéR. Goscinny

7

4.

„Plastusiowy pamiętnik”

M. Kownacka

6

5.

„Opowieści z  Narnii” (seria)

C.S. Lewis

5

6.

„Baśnie Braci Grimm”

J.W. Grimm

5

7.

„Na ulicy”

M. Strzałkowska

5

 


Uczniowie kl. IV – VI SP oddali najwięcej głosów na:

1.

„Opowieści z Narnii” (seria)

C.S. Lewis

16

2.

„Hobbit”

J. R. R. Tolkien

16

3.

„Szatan z siódmej klasy”

K. Makuszyński

9

4.

„W pustyni i w puszczy”

H. Sienkiewicz

6

5.

„Ania z Zielonego Wzgórza”

L. M. Montgomery

5

6.

„Bracia Lwie Serce”

A. Lindgren

5

 

Gimnazjaliści oddali swoje głosy na:

1.

„50 twarzy Greya”

E L James

13

2.

„Kamienie na szaniec”

A. Kamiński

7

3.

„W pustyni i w puszczy”

H. Sienkiewicz

6

4.

„Zostań, jeśli kochasz”

G. Forman

6

5.

„Gwiazd naszych wina”

J. Green

6

6.

„Pan Tadeusz”

A. Mickiewicz

5

7.

„Chłopcy z Placu Broni”

F. Molnàr

5

8.

„Skąpiec”

 Molier

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki głosowania posłużyły do opracowania listy, która wraz ze sprawozdaniem została przesłana do redakcji „Biblioteki w Szkole”. Na podstawie sprawozdań nadesłanych z różnych szkół w Polsce powstanie ranking najchętniej czytanych pozycji przez dzieci i młodzież szkolną przekazany Pani Minister Edukacji Narodowej  oraz opinii publicznej celem wykorzystania w dyskusji na temat aktualizacji kanonu lektur.

Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody. 

Była to ciekawa forma promocji czytelnictwa i biblioteki w środowisku szkolnym. 

Dziękujemy czytelnikom za udział w wyborach i zapraszamy do biblioteki szkolnej celem zapoznania się ze szczegółową listą wybranych książek.

 

 UWAGA ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY KSIĄŻEK !!!

                                                                                 

W przyszłym tygodniu w naszej szkole odbędą się OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK. Organizatorami akcji są: redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz „Biblioteki Szkolne Online”, a patronatem objęła ją Minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zgodnie z ustaleniami MEN oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteki szkolne zostaną w 2016 roku włączone do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W najbliższych latach otrzymają pieniądze na zakup książek. Dlatego bardzo trafiony i ciekawy wydał nam się pomysł zorganizowania wyborów oraz stworzenia przez samych uczniów listy książek, które chcą czytać.

Stworzony przez nas wykaz prześlemy organizatorom. Zebrane z różnych szkół wyniki posłużą opracowaniu  zestawienia ogólnopolskiego. Będzie ono pomocne przy planowaniu zakupów do bibliotek oraz podpowie nauczycielom, jakie książki dzieci chętnie przeczytają. Da również obiektywny i w miarę pełny obraz zainteresowań czytelniczych polskich uczniów.

Każdy uczeń może mieć wpływ na to, jakie książki znajdą się w bibliotece szkolnej. Liczymy na ciekawe propozycje!

 PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2015

3 lutego 2015r. najmłodsi uczniowie ZSP Szkoły Podstawowej w Bałtowie zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów w poczet czytelników  przygotowali członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki pod opieką Pani Magdaleny Wójcik. Szóstoklasiści wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat książek, wcielając się w znane i lubiane przez wszystkich postaci bajkowe. Najmłodsi nie mogli oderwać wzroku od biegających po scenie barwnych Krasnoludków, Książki, Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Ludka Książkowego oraz Koziołka Matołka.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały bohaterów książkowych, którzy wprowadzili publiczność w kolorowy świat baśni. Świeżo pasowani czytelnicy bezbłędnie poradzili sobie z odgadnięciem książkowych postaci. Najmłodsi uczniowie w trakcie przedstawienia zapoznali się z  zasadami korzystania z książek ze szkolnej biblioteki, wysłuchali prośby Książki, która skarżyła się na jej złe traktowanie.

Zgromadzona społeczność szkolna nagrodziła gromkimi brawami wiersze i piosenki w wykonaniu baśniowych postaci. Sympatię publiczności wywołał przede wszystkim muzyczny występ „Moli książkowych”.

Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie uroczystej przysięgi przez pierwszoklasistów. Dzieci, skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po złożonym przyrzeczeniu Pani Dyrektor Lidia Pastuszka pasowała uczniów na czytelników biblioteki szkolnej.

Przyjęci do grona czytelników uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości każdy z nich mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę.

 

                  

 19.02.2015 ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

W czasie ferii zimowych 19 lutego 2015r. odbędą się zajęcia w bibliotece szkolnej - KALAMBURY KONKURSY, REBUSY. Kto miło i pożytecznie chce spędzić czas- serdecznie zapraszamy!!!                               

   

                                                               NAKRĘĆMY SIĘ NA CZYTANIE

                                                                             

               UWAGA UCZNIOWIE!   

Można wygrać dla naszej szkoły wiele ciekawych książek.

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Zasady są proste, a nagrody  świetne.

Konkurs polega na:

1. Przygotowaniu przez uczniów listy 50 książek  „o przeczytaniu których marzą”. Listę tych książek należy jak najszybciej przekazać do naszej szkolnej biblioteki.

2. Przygotowaniu na ten temat krótkiego (do 2 min.) filmu.

W związku z tym szukamy uczniów, którzy  potrafią przygotować  taki film i chcieliby wziąć udział w konkursie. Musimy przekonać organizatorów, że to właśnie My powinniśmy wygrać i otrzymać wybrane książki. Może być ich nawet 50 sztuk.

Komisja konkursowa oceni film według kryteriów:

  • zgodności z tematem
  • pomysłowości i oryginalności
  • "ciekawego sposobu ujęcia tematu"     

Macie czas tylko do 10 grudnia, ruszajcie z pomysłami do biblioteki szkolnej! smiley

Więcej informacji

Regulamin konkursu

Strona konkursu na Fecebooku

                                                               2014/2015


OBCHODY TYGODNIA BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2012

W dniach 8-15 maja obchodziliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ BIBLIOTEK.  Wszystkie drogi w tym czasie prowadziły do szkolnej biblioteki, gdzie odbywały się różne konkursy, między innymi: ZGADNIJ SKĄD JESTEM?-konkurs dla klas IV- VI SP oraz I-III gimnazjum. Przez cały tydzień pojawiały się na gazetce bibliotecznej kolejne fragmenty tekstów z książek. Zadanie uczestników polegało na  odgadnięciu  prawidłowego tytułu dzieła. Codziennie pojawiał się inny fragment. Uczestnicy z największą ilością punktów zostali nagrodzeni.

Szkoła podstawowa: I miejsce – Weronika Zielińska (kl. Va), II miejsce – Daria Makuch (kl. VI), III miejsceNatalia Bidzińska (kl. VI).

Gimnazjum: I miejsceKlaudia Grudniewska (kl. II a), II miejsce – Natalia Cieślik (kl. Ia), III miejsce – Izabela Kopała (III A) oraz Mateusz Bidziński (IA).

Dla uczniów klas I-III i IV-VI SP zorganizowany został  konkurs na najciekawszą zakładkę do książki wykonaną dowolną techniką.

W klasach I – III nagrody książkowe  otrzymały następujące osoby: I miejsce – Wiktoria Kaczmarzyk  (kl. II SP), II miejsce - Kamila Grudniewska (kl. III), III miejsce - Patrycja Krawczyk (kl. II SP).

W klasach  IV-VI  nagrody książkowe otrzymali: I miejsce –Julia Piotrowska (kl. IV ), II miejsce – Natalia Bidzińska (kl. VI) oraz III miejsce –Jakub Grudniewski (kl. Va).

Kolejną atrakcją dla wszystkich uczniów naszej szkoły był udział w rankingu na ulubioną książkę.

Ponadto w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek szkolnych odbył się apel poświęcony roli książki w  naszym życiu. Uczniowie SP przekazali cenne informacje o tym, za co cenimy książki, czego nas uczą, czym bawią. Uczniowie  poznali książki najciekawsze, najgrubsze, najmniejsze itp. Podczas apelu przekazane zostały również informacje na temat obchodów Światowego Dnia Książki.

            Tydzień Bibliotek  przebiegał w sympatycznej i życzliwej atmosferze. Przyczynił się do integracji całej społeczności szkolnej. Wszyscy zainteresowani miło spędzili czas i usprawnili swój metabolizm intelektualny dzięki przeczytanym  książkom. Proponowane  działania cieszyły się dużym zainteresowaniem braci uczniowskiej.

 

KONKURSY BIBLIOTECZNE

Biblioteka szkolna zaprasza swoich czytelników do uczestnictwa w ciekawych konkursach w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Szkolnych. Głównym celem  akcji  jest promowanie czytelnictwa, popularyzacja biblioteki i jej pracy.

Nasza  biblioteka  proponuje uczniom  następujące konkursy:

  1. Konkurs na najciekawszą zakładkę do książki

 

By czytać się chciało- zakładkę zrób wspaniałą

Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III i IV-VI SPW ramach konkursu uczniowie muszą wykonać zakładkę do książki w dowolnej technice i dostarczyć ją do biblioteki szkolnej.

REGULAMIN KONKURSU:

Cel konkursu:

Rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci, a przede wszystkim wyrobienie nawyku poszanowania książki przez używanie zakładek w miejscu, w którym się przerwało czytanie.

1. Konkurs skierowany jest do uczniów kl. I-VI SP

2. Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych:

- kl. I-III SP

- kl. IV-VI SP

3. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną zakładkę w formacie 20 cm x 6 cm.

4. Układ rysunku (pion/poziom) dowolny.

5. Technika i narzędzia dowolne: rysunek, wyklejanka, farby, kredki, grafika, różne materiały i sposoby ich łączenia (klejenie, zszywanie)… Korzystajcie ze swojej wyobraźni i fantazji!

6. Do pracy należy dołączyć kartę informacyjną, która powinna zawierać:

- imię i nazwisko oraz  klasę

7. Termin składania prac: do 16.05.2012 r. (biblioteka szkolna)

8. Prace konkursowe oceni jury powołane do konkursu.

9. Prace uczestników będą eksponowane  na wystawie.

10. Autorzy najlepszych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe

 

      DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 

26 września 2012 (w ramach obchodów  Dnia Języków Obcych) w bibliotece szkolnej ZSP odbył się konkurs dla uczniów SP i GIMNAZJUM  zatytułowany „Jaka to książka?”.

Na gazetce bibliotecznej wypisane zostały tytuły 10 znanych książek w oryginale. Zadanie uczniów polegało na  podaniu tytułu polskiego, języka oryginału i nazwiska autora. Wśród tytułów pojawiły się między innymi: „Winnie the Pooh", „Alla vi barn i Bullerbyn" Le avventure di Pinocchio, „"The Lion, the Witch and the Wardrobe", „A Christmas Carol”, „L'Avare” „Twilight”, Hänsel und Gretel”, „Anne of Green Gables”, „Rapunzel”  i inne. Uczniowie SP otrzymali inne tytuły niż uczniowie gimnazjum.

Zwycięzcami konkursu w SP  zostali:

  • Ernest Makuch kl. IV
  • Kamila Grudniewska kl. IV
  • Adrian Kaczmarzyk kl. VIa
  • Ewelina Gogół kl. IV

 Zwyciężczynią  konkursu w GIMNAZJUM została:

  • Klaudia Grudniewska z  kl. III a.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

NASI UCZNIOWIE NA SPOTKANIU AUTORSKIM Z PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

19 czerwca 2012 r. uczniowie klas I, III, IV, VI SP uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze znaną autorką książek dla dzieci - Panią Renatą Piątkowską.  Spotkanie miało miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bałtowie.

            Pisarka podczas spotkania zachęcała dzieci do czytania książek, podkreślała rolę książki w życiu człowieka, opowiadała o swoim zamiłowaniu do pisania, o swoich książkach dla najmłodszych, w których opisuje codzienne sytuacje. Jej bohaterowie ta małe dzieci, które mają przeróżne zwariowane pomysły i poczucie humoru. Pisarka opowiadała o przysłowiach, trudnych dla dzieci sprawach, takich jak: przezwiska, złość, niepewność. Przedstawiała swoim słuchaczom parę swoich książek: „Twardy orzech do zgryzienia”, „Wieloryb”, „To się w głowie nie mieści”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Gdyby jajko mogło mówić”, których fragmenty czytała Pani Elżbieta Kożurno.

            Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Na koniec pisarka rozdawała autografy. Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tak miłym spotkaniu

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć