Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
Dyrekcja,
Grono Pedagogiczne,
Uczniowie
mają zaszczyt zaprosić
MIESZKAŃCÓW GMINY BAŁTÓW
na uroczyste JASEŁKA,
które odbędą się 22.12.2015r. o godz. 1200
w Zespole Szkół Publicznych
w Bałtowie
14 grudnia uczniowie z ZSP Szkoła Podstawowa w Bałtowie Filia w Wólce Bałtowskiej wybrali się w odwiedziny do Świętego Mikołaja. W bajecznej wiosce czekały na maluchy liczne atrakcje. Spotkanie ze Świętym Mikołajem, który jak zawsze miał świetny humor i wysoki poziom cynamonu, nie obyło się bez pytań i sesji zdjęciowej. Wykonane fotografie to bardzo miła pamiątką dla najmłodszych. Mikołaj przygotował się także na przyjęcie małych rozrabiaków, na których czekał już specjalny młynek do mielenia grzechów. Po zmieleniu wszystkich złych uczynków, dzieci mogły napisać list do Mikołaja i wrzucić go do specjalnej, mikołajowej skrzynki.
W nagrodę za dobre zachowanie Mikołaj zaprosił wszystkich do zwiedzania jego pełnej magii wioski. Pracowite Elfy pokazały swoje domki, w których mieszkają i pracują.
W Krainie Królowej Śniegu poznały losy Kaja i Gerdy, i zrozumiały, jak ważne w życiu są przyjaźń i miłość.
Kolejną atrakcją tego dnia był udział w warsztatach plastycznych, podczas których malowały świąteczne aniołki, po czym osypywały je magicznym pyłem. Swoje dzieła mogły zabrać na pamiątkę do domu.
Na zakończenie tej niesamowitej podróży po magicznej krainie dzieci obejrzały film o tematyce świątecznej. Wykorzystanie nowoczesnej technologii umożliwiło im bycie aktywnymi uczestnikami scen rozgrywających się na ekranie.
Po tak licznych atrakcjach wszyscy namacalnie poczuli magię zbliżających się świąt i z radością na nie oczekują.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z wizytą w wiosce Św. Mikołaja
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z WYDAWNICTWEM OPERON (8-10.12.2015).
W dniu 03.12.2015r. w Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie pani inspektor – Wiesława Woźniak - przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Św. przeprowadziła dla uczniów prelekcję z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat dopalaczy. Zajęcia te odbyły się w ramach prowadzonej przez SANEPID kampanii pod nazwą „Dopalacze - krok od śmierci”. Celem kampanii jest dostarczenie młodym ludziom, jak również ich rodzicom i opiekunom, nauczycielom i pedagogom, wiedzy na temat działania substancji psychoaktywnych zwanych „dopalaczami” oraz zwrócenie uwagi na zagrożenie wynikające z ich używania.
Działania prowadzone są we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowcu Św. z wykorzystaniem m.in. materiałów edukacyjnych oraz spotu z kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – „Dopalacze kradną życie”.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Prelekcja przedstawiciela PSSE na temat szkodliwości DOPALACZY.
Wierzby od zawsze były stałym elementem polskiego krajobrazu, szczególnie tzw. wierzby głowiaste, o koronie w kształcie głowy. Swoją obecność oraz wygląd zawdzięczały człowiekowi, gdyż od wieków były dla niego bardzo użyteczne.
Robiono z nich żywe ogrodzenia, które w odróżnieniu od tradycyjnych nie wymagały wymiany z biegiem czasu, ponieważ nie psuły się w ziemi. Wystarczyło obciąć gałęzie z korony wierzby i wkopać je wczesną wiosną lub jesienią do gruntu, aby zakorzeniły się i stworzyły nowe drzewo. W ten sposób powstawały aleje tych drzew, które szybko rosły i po obcięciu na wysokości około dwóch metrów, tworzyły nowe wierzby głowiaste.
Gałęzie grube, kilkuletnie obcinano i wykorzystywano jako opał. Te cieńsze służyły jako materiał na koszyki.
Wierzby głowiaste są prawdziwą ostoją przyrody. Szybko rosną, a gdy są regularnie ogławiane, ich pień staje się coraz grubszy. Drewno wierzbowe jest miękkie i doceniają to dzięcioły (najczęściej zielone), które już po kilku- kilkunastu latach życia wierzby kują w nich dziuple. Po nich dziuple te zamieszkują rzadkie sowy pójdźki, dudki, wróble, mazurki, sikorki i wiele innych ptaków - dziuplaków.
W koronie wierzby głowiastej zakładają gniazda nawet kaczki. Wczesną wiosną, gdy wierzba kwitnie, zlatują się pożyteczne owady zapylające - głównie pszczoły i trzmiele.
Obecność wierzb w krajobrazie warunkuje występowanie tych wszystkich rzadkich zwierząt. Dlatego powinniśmy dbać o wierzby, ogławiać stare i sadzić nowe.
A jak to zrobić? Można wybrać jeden z dwóch wariantów.
Wariant I – sztobry.
Wierzby łatwo rozmnażają się ze zdrewniałych nieukorzenionych sadzonek (sztobrów) – czyli kawałków patyków długości około 30 cm sadzonych wprost do gruntu jesienią lub wczesną wiosną. Po ukorzenieniu i wypuszczeniu pędów, młodą roślinę prowadzimy w formie drzewiastej z jednym pniem, aż uzyska na wysokości 2 m grubość 5 cm. Zazwyczaj trwa to kilka lat. Po osiągnięciu tej grubości, na wiosnę obcinamy wierzchołek i pędy boczne. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka. Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
Wariant II – żywokoły
Na terenach z wysokim poziomem wody gruntowej sadzimy grube pędy wierzbowe o średnicy 5-10 cm i długości (w zależności od potrzeb) 1,5-2,5 m. Żywokoły pozyskujemy ze starszych wierzb zimą i sadzimy w marcu/kwietniu po rozmarznięciu gruntu. Wbijamy je w spulchnioną ziemię na taką głębokość na jaką się uda. W roku posadzenia, wycinamy odbijające z pnia pędy. Zostawiamy tylko te na wierzchołku i dbamy o dużą wilgotność w razie suszy. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka.
Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
Ogławianie prowadzimy w okresie spoczynku drzew czyli od listopada do końca lutego.
Między innymi takie tradycyjne metody ochrony krajobrazu staramy się promować realizując projekt edukacyjny „Pola tętniące życiem” skierowany przede wszystkim do tych, od których zależy jej przetrwanie – do rolników, dzieci i młodzieży. Zapraszamy do odwiedzenia strony: pola.bocian.org.pl, można tam zapoznać się z tegorocznym harmonogramem Dni Wierzby Głowiastej, które corocznie organizuje Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Zachęcamy do udziału i organizowania podobnych akcji na swoim terenie.
Krzysztof Jurczak, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”
Gmina Bałtów została objęta projektem, a zajęcia dla najmłodszych odbywają się w szkołach na terenie gminy.
Projekt "Pola tętniące życiem - kampania edukacyjna na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" dofinansowany jest przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach funduszy EOG.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt "Pola tętniące życiem"
30 listopada, według tradycji ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie, obchodzone są Andrzejki. W Polsce to czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
W Andrzejki główną atrakcją dla małych i dużych są „wróżby”. Mały Samorząd Uczniowski w ZSP Filii w Wólce Bałtowskiej, pod czujnym okiem P. Anny Smolińskiej i P. Anny Kądzieli- Płazy, zorganizował zabawę andrzejkową. Rada Rodziców zatroszczyła się o poczęstunek dla uczestników zabawy. Dekoracja sali wprowadziła magiczny klimat. Duże emocje towarzyszyły ustawianiu butów w kolejce do drzwi, bo wszyscy byli ciekawi, kto jako pierwszy ma szansę wyjść za mąż lub się ożenić.
Nie zabrakło tradycyjnej wróżby – lania wosku. Z kształtu figurki, jaka się uformowała z zastygającego wosku lub jej cienia, „wróżono” przyszłość. Dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników zabawy cieszyła się wróżba z cukierkami, zawierającymi nazwę zawodu, jaki w przyszłości będzie wykonywany.
Atrakcyjną formą zabawy dla uczniów okazało się rzucanie monetą jednogroszową do celu, by spełniło się ukryte marzenie. Po wróżbach przyszedł czas na dyskotekę.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić, jeśli się tego naprawdę bardzo chce.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wśród polskich tradycji.
Redakcja „Echa Dnia” jest organizatorem wyborów Małej Miss i Małego Mistera Ziemi Świętokrzyskiej.
Zasady udziału w konkursie:
Wystarczy dostarczyć do redakcji (do 04.12.2015r.) zdjęcia dziewczynek i chłopców: kolorowe portrety o wymiarach 10x15 centymetrów wraz ze specjalnym kuponem, który można pobrać ze strony www.echodnia.eu lub w Biurze Konkursów "Echa Dnia" (Kielce, ulica Targowa 18, parter). Zgłoszenie ze zdjęciem można wysłać pocztą tradycyjną, pod adres "Echo Dnia", ulica Targowa 18, 25-520 Kielce (decyduje data stempla pocztowego).
Kupon ze zdjęciem można także dostarczyć do 4 grudnia osobiście do Biura Konkursów "Echa Dnia" w Kielcach, które czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-16. Zgłoszenia można też wysłać drogą mailową, pod adres marketing@echodnia.eu lub klusek@echodnia.eu. - do niedzieli, 6 grudnia, do godziny 24.00.
NAGRODA GŁÓWNA:
Wycieczka dla dziecka z opiekunem do Eurodisneylandu jest nagrodą główną dla zwycięzców - dziewczynki i chłopca.
10 grudnia 2015 roku redakcja „Echa Dnia” planuje wydanie specjalnego dodatku ze zdjęciami wszystkich kandydatek do tytułu Małej Miss oraz kandydatów do tytułu Małego Mistera Regionu Świętokrzyskiego. Tego dnia zacznie się głosowanie za pomocą SMS-ów, facebooka, strony www.echodnia.eu. W ten sposób wybranych zostanie 16 dziewczynek i 16 chłopców. Przejdą oni do drugiego etapu konkursu i wejdą do finałowych szesnastek.
Drugi etap również będzie polegał na głosowaniu za pomocą SMS-ów, facebooka, portalu www.echodnia.eu.
Małą Miss i Mistera Regionu Świętokrzyskiego poznamy podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w piątek 15 stycznia 2016 roku na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
O tym, komu przypadną tytuły Małej Miss i Małego Mistera Regionu Świętokrzyskiego, zadecydują połączone głosy czytelników oraz jurorów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki kl. IV- VI SP oraz I- III gimnazjum.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Prelekcja funkcjonariusza Policji na temat DOPALACZY.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY Z WYDAWNICTWEM NOWA ERA.
Dzień Nauczyciela to miła okazja, by podziękować pedagogom za ich trud i serce włożone w nauczanie i wychowanie. Uczniowie swoją wdzięczność wyrazili poprzez przygotowanie programu artystycznego.
Humorystyczne scenki z życia, wywołujące uśmiech na twarzach publiczności, przeplatały się z utworami muzycznymi dedykowanymi naszym pedagogom. Nie zabrakło oczywiście słów podziękowań i życzeń do wszystkich pracowników naszej szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii FOTOGALERIA - Dzień Edukacji Narodowej w ZSP w Bałtowie.
Dnia 18.11.2015r. uczniowie klas trzecich ZSP Gimnazjum w Bałtowie, wraz z wychowawczyniami: p. Z. Kacałą i p. E. Siepetowską, mieli niecodzienną okazję podziwiania imponujących kreacji, jakie zostały stworzone podczas V Regionalnego Konkursu Fryzjersko-Kosmetycznego, który odbył się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: „I Ty tworzysz modę ulicy…”. Na konkursowym wybiegu w efektownych fryzurach i oryginalnych strojach zaprezentowało się 23 młodych adeptek i adeptów sztuki fryzjerstwa z 9 szkół województwa świętokrzyskiego oraz Radomia. Nad przebiegiem konkursu czuwało profesjonalne jury w składzie: mistrz fryzjerstwa - Katarzyna Łata, dyplomowana wizażystka i kosmetolog - Edyta Parka oraz właściciel agencji fotograficznej - Arkadiusz Pękalski. Pokazy wzbudziły ogromne zainteresowanie i podziw wśród naszych gimnazjalistów. Najbardziej spodobały się kreacje, do wykonania których wykorzystano talie kart do gry, foliowe worki na śmieci czy kolorowy papier karbowany. Uczniowie odwiedzili także warsztaty mechaniczno-samochodowe. Udział w tym atrakcyjnym przedsięwzięciu wpisał się w realizowany w naszej szkole program doradztwa edukacyjno-zawodowego.
6 października 2015r. w Sandomierzu odbyły się Wojewódzkie Zawody Lekkoatletyczne Szkół Podstawowych zorganizowane w ramach projektu „Lekkoatletyka dla każdego”. Zespół Szkół Publicznych w Bałtowie reprezentowała liczna grupa 17 osób.
Uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Anny Kądzieli- Płazy, wystartowali z powodzeniem w kilku konkurencjach lekkoatletycznych w tym: biegi na 60m, 300m, 600m, skok w dal. Najlepiej spisał się Filip Piątkowski, który w biegu na 300m zdobył srebrny medal. W tej samej konkurencji piąte miejsce wywalczył Sergiusz Majewski.
Najlepsi zawodnicy zostali uhonorowani medalami z rąk Wicemistrzyni Europy w biegu na 100m przez płotki - Karoliny Kołeczek, która w przyszłym roku będzie reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Były to już drugie zawody lekkoatletyczne z udziałem naszych uczniów w ramach projektu „Lekkoatletyka dla każdego”.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Na Regionalnym Konkursie Fryzjersko - Kosmetycznym w CKZiU.