Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Prawo karne - aspekty przestępczości i demoralizacji nieletnich.
Piątek 6.06.2014r. dla siedmiorga uczniów klasy pierwszej ZSP Szkoły Podstawowej w Bałtowie stał się okazją do sprawdzenia swoich umiejętności logicznego myślenia w wojewódzkim turnieju szachowym, który odbył się w Kielcach. Pierwszaki są uczestnikami Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”, wprowadzonego jako dwuletni pilotażowy program nauczania gry w szachy w ramach zajęć obowiązkowych w edukacji wczesnoszkolnej w wybranych szkołach podstawowych na terenie całego kraju Celem projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania tak ważnych cech osobowości jak: odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. Podczas turnieju bałtowscy uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności. Zmierzyli się w rozgrywkach z rówieśnikami z całego województwa. Dzięki licznie wygranym partiom zawodnicy wrócili z pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi. Naszym zawodnikom kibicowali rodzice oraz wychowawczyni - Pani Anna Smolińska.
W dniach 3-4 czerwca uczniowie najstarszych klas gimnazjum spakowali plecaki i wyruszyli na kolejny rajd po Górach Świętokrzyskich. Głównym punktem programu była Święta Katarzyna, znajdująca się u podnóża Łysicy (612 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich.
Miejscowość swoją nazwę wywodzi od figurki św. Katarzyny, przywiezionej z Ziemi Świętej, a znajdującej się w miejscowym kościółku.
Trzecioklasiści wraz z wychowawczyniami: Panią Jolantą Kogut i Panią Teresą Szczygieł swą piesza przygodę zaczęli przy klasztorze, skąd czerwonym szlakiem udali się na Łysicę. Pierwszy postój miał miejsce przy źródełku obok drewnianej kapliczki noszącej imię św. Franciszka. Legenda głosi, iż źródełko powstało z łez dziewczyny, mieszkanki potężnego zamku stojącego na szczycie Łysicy. Jej starsza siostra zazdrosna o rycerza, który zakochał się w młodszej, próbowała ja otruć. Wówczas runął zamek, a pozostałe po nim ślady to gołoborze – skalne rumowisko. Pozostała przy życiu dziewczyna opłakiwała utratę siostry, ukochanego i zamku. Tak powstało źródło, którego wody podobno leczą choroby oczu oraz łączą w pary zakochane osoby. Trasa na szczyt wiodła w gęstej mgle, która tworzyła nastrój tajemniczości. Zdobycie kolejnego świętokrzyskiego szczytu udokumentowała sesja zdjęciowa. Gimnazjaliści docenili piękno otaczającej szczyt Puszczy Jodłowej. Po powrocie do Świętej Katarzyny poznali „smaki” okolicznej sieci gastronomicznej. Posileni i pełni zapału udali się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości. W muzeum podziwiali jedną z największych w Polsce kolekcji okazów pochodzących z Gór Świętokrzyskich i różnych miejsc świata – między innymi minerały pospolite (skałotwórcze), odmiany kwarcu i skaleni, rudy metali, a także najrzadsze i najszlachetniejsze – rubiny, szafiry, szmaragdy. Podziw budzą skamieniałości od najstarszych – sprzed ponad 500 milionów lat aż po do kości zwierząt plejstoceńskich sprzed kilkunastu tysięcy lat, wielkie geody agatowe i ametystowe, kolekcja malachitów z Konga oraz unikatowe amonity i łodziki. Duże zainteresowanie wywołał stukilogramowy okaz kryształu górskiego z Arkansas oraz unikatowo szlifowana kolekcja krzemienia pasiastego z Gór Świętokrzyskich. Ostatnim punktem zwiedzania muzeum był pokaz szlifowania kamieni szlachetnych w miejscowej szlifierni.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wszyscy udali się do miejsca noclegu. Wieczorem przy ognisku uczniowie piekli kiełbaski zasponsorowane z okazji Dnia Dziecka przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bałtowie. Młodzież świetnie się bawiła przy dźwiękach gitary. Drugiego dnia powrócili do Bałtowa pełni pozytywnych wrażeń i nadziei na kolejne wyjście.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Cudze chwalicie....
Dnia 3 czerwca 2014r. uczniowie klas Ia, Ib, IIa pod opieką wychowawców i nauczycieli świętowali Dzień Dziecka. Wszyscy udali się na rajd pieszy do miejscowości położonej w gminie Bałtów - Skarbka, gdzie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, grach i zabawach. Uwieńczeniem dnia było ognisko i pieczenie pysznych kiełbasek.
Dnia 3 czerwca 2014r. uczniowie klas IV – VI SP obchodzili swoje święto - Dzień Dziecka. Tego dnia rozegrane zostały konkurencje sportowe, w których brali udział przedstawiciele każdej z klas. W pierwszej konkurencji rozegrano turniej ringo a następnie gry i zabawy sportowe. Komisja sędziowska w składzie: Leszek Błaszkiewicz, Anna Kądziela-Płaza, Iwona Gałaczyńska miała trudne zadanie, gdyż rywalizacja była bardzo wyrównana. W ogólnej rywalizacji I miejsce zajęła klasa VI, zaś II miejsce równolegle klasa V i IV. Zwycięska klasa otrzymała puchar a pozostałe klasy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Miłym akcentem dnia był długi spacer po malowniczym Bałtowie oraz kiełbaski z grilla ufundowane przez Radę Gminy Bałtów oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka do Muzeum Archeologicznego Krzemionki.
3 czerwca 2014r. uczniowie z ZSP w Bałtowie Filia w Wólce Bałtowskiej obchodzili Dzień Rodziny. Głównym punktem programu był wyjazd do Muzeum Archeologicznego Rezerwatu Krzemionki. Celem wycieczki był udział w warsztatach z cyklu „Spotkania z przyrodą w Krzemionkach”. Zajęcia podzielone były na dwa bloki tematyczne dotyczące ptaków i ssaków „zamieszkujących” Rezerwat Krzemionki. Podczas spaceru po ścieżce edukacyjnej dzieci poznały skrzydlatych mieszkańców Rezerwatu, zdobyły umiejętności rozpoznawania tropów zwierząt leśnych, zapoznały się z historią Rezerwatu Krzemionki oraz pojęciem rezerwatu przyrody. Skorzystały również z multimedialnej bazy edukacyjnej Muzeum, gdzie mogły „poczuć dźwięki” czy poznać „zapach kolorów”. Podczas praktycznej części warsztatów miały możliwość potrenowania zdolności manualnych, wykonując maski poznanych zwierząt.
Po powrocie do szkoły czekały na nich pieczone kiełbaski przygotowane przez licznie przybyłych rodziców. Dzieci przygotowały krótki program artystyczny i wręczyły upominki w postaci Aniołów Stróżów Rodziny.
Uczestnicy imprezy składają serdeczne podziękowania dla Radnych Gminy Bałtów za zasponsorowanie wyjazdu edukacyjnego na Krzemionki oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bałtowie za poczęstunek.
Impreza dostarczyła uczniom nie tylko pozytywnych wrażeń, ale również umożliwiła praktyczne przyswojenie wiadomości z zakresu przyrody.
Ostatni tydzień maja dla uczniów ZSP Gimnazjum w Bałtowie był tygodniem pod znakiem turystyki.
W ciągu pięciu dni (26.05 – 30.05.2014r.) młodzież zwiedziła wiele ciekawych i atrakcyjnych zakątków. Program wycieczki był niezwykle bogaty. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyło się Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce Zdrój, Muzeum Tatrzańskie, stary cmentarz „ Na Pęksowym Brzysku” w Zakopanem. Sportowe emocje wzbudziła, zwłaszcza u chłopców, Wielka Krokiew. Przyjemnym akcentem był także spacer po zakopiańskich Krupówkach.
Wszystkich urzekł górski krajobraz, podziwiany podczas zdobywania Trzech Koron. Odprężeniem po „trudach” tej wędrówki były kąpiele w basenach termalnych „Szaflary”.
Niezapomnianych wrażeń estetycznych dostarczyło gimnazjalistom zejście do Jaskini Mroźnej.
W trakcie pięciodniowego pobytu uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach rysunkowych w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława Hasiora w Zakopanem, warsztatach malowania na szkle, zajęciach tańca i muzyki góralskiej w skansenie w Nowym Sączu.
Wieczorami cała gromada świetnie bawiła się przy ognisku lub na dyskotece, pod czujnym okiem i opieką: Pani E. Siepetowskiej, Pani Z. Kacały oraz Pani E. Rabsztyn.
Uczestnikom wycieczki przez cały czas dopisywał dobry humor i pogoda ducha. Zarówno młodzież jak i opiekunowie przyjechali odprężeni z „bagażem” niezapomnianych wspomnień.
29.05.2014r. po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Lutnia Wiejska” w Okole. Konkurs odbywał się w dwóch grupach wiekowych. Młodszą grupę reprezentowała Emilia Piotrowska – uczennica klasy IV.
Za wiersz pt. „Dinozaury”, nawiązujący w swej treści do lokalnej tradycji, otrzymała wyróżnienie.
W starszej grupie wiekowej zaszczytne II miejsce wywalczyła Kamila Grudniewska (klasa V). Niezwykle barwnie i sugestywnie zarecytowała ona utwór Marii Konopnickiej pt. „Na Kujawach”, czym zdobyła sympatię jury i publiczności.
Równie dobrze wypadła Kamila Kozieł (klasa V), która zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy „Kwoka”. Wysoki poziom artystyczny recytacji przyczynił się do zdobycia przez nią III miejsca w starszej grupie wiekowej.
Uczestnicy konkursu zostali otrzymali ciekawe nagrody książkowe oraz upominki.
Słowo „Mama” to synonim miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama - to pierwsze słowo, jakie wypowiada małe dziecko. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za największy skarb, jaki otrzymał od swojej mamy - za życie. Wdzięczność, którą wyrażamy poprzez miłość, codzienny szacunek, pamięć. Dzień 27 maja 2014 roku zapisał się wyjątkowo w kalendarzu Szkoły Podstawowej w Bałtowie. W tym dniu bowiem przypadło świętowanie uroczystości Dnia Mamy. W pięknie udekorowanej sali dzieci z klasy „0” wraz z wychowawczynią - Panią Edytą Klepacz, przygotowały program artystyczny. Dzieci złożyły mamom życzenia, recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz pięknie zaprezentowały się w układzie tanecznym : „Walczyk dla mamy”. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a zaproszone mamy ze wzruszeniem przyjmowały czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Urozmaiceniem uroczystości była zorganizowana tematyczna wystawka. Dzieci wcześniej namalowały farbami wizerunki swoich mam, zadaniem których było rozpoznanie siebie na „portretach”. Miłym akcentem było wręczenie własnoręcznie wykonanych prezencików oraz składanie życzeń płynących prosto z serca. Mamy były zachwycone zarówno podarunkami, jak i całym programem artystycznym. Na ich twarzach malowało się wzruszenie, a niejednej mamie popłynęła łza radości i szczęścia po policzku. Na koniec Pani dyrektor Lidia Pastuszka złożyła życzenia wszystkim mamom z okazji ich święta. W tak miłej, rodzinnej atmosferze kontynuowano spotkanie przy słodkim poczęstunku i nastrojowej muzyce.
23 maja 2014 r. w Ostrowcu Św. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie eliminacji powiatowych IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem "Bezpiecznie na wsi - nie zbliżaj sie zuchu do maszyny w ruchu!", którego głównym organizatorem są: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowa Inspekcja Pracy.
Konkurs miał na celu promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym oraz rozbudzenie i rozwijanie wrażliwości estetycznej uczniów szkół podstawowych.
W konkursie tym uczeń ZSP Szkoły Podstawowej w Bałtowie Bartosz Parcheta zajął zaszczytne III miejsce. Jego praca będzie reprezentowała nasz powiat i naszą szkołę na etapie wojewódzkim.
Gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszym etapie!
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu III miejsce w konkursie plastycznym etapu powiatowego "Bezpiecznie na wsi-nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu".
W dniu 19.05.2014r. w ZSP Gimnazjum w Bałtowie odbyły się Młodzieżowe Prawybory do Parlamentu Europejskiego. Przedsięwzięcie zorganizował w ramach akcji „Młodzi głosują” Szkolny Klub Europejski pod kierunkiem opiekunów p. Zuzanny Kacały oraz p. Agnieszki Biesiady-Gruszczyńskiej. Do udziału w głosowaniu byli uprawnieni wszyscy uczniowie gimnazjum po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała uczniowska komisja wyborcza w składzie: przewodnicząca: Beata Kałuża z kl. IIIa, z-ca przewodniczącej Paweł Dąbrowski uczeń kl.IIIb oraz członkowie: Karolina Szczygieł kl.IIa, Marlena Walos kl.Ia, Anna Kopała kl.Ib oraz Olga Grudniewska kl.IIIa.
Najwięcej głosów oddano na Komitet Wyborczy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, na drugim miejscu uplasował się Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, a na trzecim Komitet Wyborczy Ruchu Narodowego.
Frekwencja była bardzo wysoka. Akcja, której patronowało Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie była dla młodzieży wspaniałą lekcją demokracji, odpowiedzialności i patriotyzmu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Młodzieżowe Prawybory do Parlamentu Europejskiego.
13 maja 2014r. Gminna Biblioteka Publiczna w Bałtowie w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przyjęła do braci czytelniczej uczniów klasy I i II Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie. W trakcie uroczystości każdy uczeń złożył przyrzeczenie, że będzie szanował książki i zawsze korzystał z ich mądrości. Miłym akcentem tej miłej imprezy była słodka niespodzianka oraz pamiątkowe zakładki do książki jakie dzieci otrzymały na zakończenie spotkania.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Pasowanie na czytelnika Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Spektakl teatralny "Tacy, jak my".