W czasie ferii dnia 19 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział kuligu.
Pod opieką nauczycieli: p. E. Walas – Lucenko, M. Gołasy, I. Mgłosiek dzieci wyruszyły spod szkoły i udały się do „Krainy Koni”. W przejeździe saniami uczestniczyło 50 – ciu uczniów.
Po wspaniałej „podróży zimowej” dróżkami Bałtowa uczestnicy kuligu mogli ogrzać się przy ognisku, oraz skorzystać z przygotowanego dla nich poczęstunku.
Pomimo niskiej temperatury panowała wesoła i wspaniała atmosfera, która dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy panu wójtowi Andrzejowi Jabłońskiemu i vice wójtowi Piotrowi Dasiosowi za zorganizowanie i dofinansowanie tak atrakcyjnej formy wypoczynku.
Ferie 2010 - Wycieczka do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie
20 stycznia pomimo tęgiego mrozu dzieci klas I – III wraz z wychowawcami: p. Anną Smolińską, p. Justyną Jabłońską odbyły wycieczkę do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Podczas wyjazdu dzieci siedząc w prawdziwym piecu do wypalania porcelany mogły poznać proces ręcznego wyrobu naczyń i figurek porcelanowych. Następnie oglądały i dotykały wyroby w kolejnych etapach produkcji. Niezwykłą atrakcją było również śpiewanie karaoke. Na zakończenie dzieci zakupiły drobne pamiątki wyprodukowane w zwiedzanej fabryce.
Ferie 2010 - Wyjazd na Pływalnię Rawszczyzna w Ostrowcu Św.
O godzinie 10.15 grupa 22 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie wyjechała gimbusem szkolnym na basen do Ostrowca Św. Zajęcia rozpoczęły się godzinie 11.00. Dzieci pod kierunkiem instruktora uczyły się pływać. Nauka odbywała się w dwóch grupach – osobno chłopcy i dziewczynki. Sprawnie prowadzone ćwiczenia sprawiły wiele radości. Do nauki pływania wykorzystane zostały pomoce, które uatrakcyjniały zajęcia. Znalazł się również czas na rekreację na zjeżdżalni i w jacuzzi.
Dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do szkoły o godz. 13.30. Rodzice czekali na swoje pociechy. Opiekunami grupy w trakcie wyjazdu byli nauczyciele: Justyna Jabłońska, Anna Smolińska i Zbigniew Smoliński.
Ferie 2010 - Wycieczka do Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Ostrowcu Św.
Dnia 21 stycznia 2010 roku odbyła się wycieczka uczniów ZSP w Bałtowie do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Ostrowcu Św. Wzięło w niej udział 23 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz opiekunowie: p. Teresa Szczygieł i Edyta Maziarska.
Głównym celem wyjazdu było pogłębianie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej i społecznej uczniów poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”(lekcje muzealne) i znajdującymi się tam eksponatami.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystaw stałych: „Dzieje Ostrowca Świętokrzyskiego od końca Xvi w do 1939”, „Galeria portretów książąt i królów polskich wg. M. Bacciarellego”, „Wystawa zabytkowych fajansów porcelany ćmielowskiej” , „Kolekcje srebra i platerów stołowych z XIX i XX w” oraz wystawy czasowej poświeconej dziejom mieszkańców Ostrowca Św. i okolic w czasie II wojny światowej.
Bogaty program wycieczki poszerzył wiedzę uczniów dzięki temu wyjazd był owocny i udany.
HARMONOGRAM ZAJĘĆ W ZSP W BAŁTOWIE PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2009/2010
13.01.2010 SZKOŁA PODSTAWOWA
I TYDZIEŃ
18.01.10 – 22.01.10
PONIEDZIAŁEK
• Dzień Babci i Dziadka - nauczyciele klas 0 – III
WTOREK
• konkurs na najciekawszą śnieżną rzeźbę
- p. A. Nalewajekp.A. Budzeńp. A. Schindler
ŚRODA
• wyjazd na basen na Pływalnię Rawszczyzna - p. Z. Smoliński, p. E. Walas-Lucenko
CZWARTEK
• zajęcia BRD - p.I.Gałaczyńskap. M. Wąsik
PIĄTEK
• wyjazd do Muzeum w Ćmielowie - p. A Smolińska, p. J. Jabłońska
GIMNAZJUM
I TYDZIEŃ
18.01.10 – 22.01.10
PONIEDZIAŁEK
• 9.00 -12.00 projekcja filmu „Wędrówki z dinozaurami”zajęcia przygotowują-ce do testów gimnazjalnych - p. E.Siepetowska
WTOREK
• Kulig - p. M. Gołasap. I. Mgłosiek
ŚRODA
• zajęcia z zakresu grafiki komputerowej - p. M. Wąsik
CZWARTEK
• 9.00 – 13.00 wyjazd do Muzeum w Częstocicach - p. T. Szczygiełp. E.Maziarska
• zajęcia BRD - p. I.Gałaczyńska, p. M. Wąsik
• nauka jazdy na nartach - L.Błaszkiewicz
PIĄTEK
• nauka jazdy na nartach - p. Z. Smoliński
SPOTKANIE Z RODZICAMI
Informujemy Rodziców, że dnia 13 stycznia 2010 roku (środa) odbędzie sie spotkanie z rodzicami.
Zapraszamy
Uczniowie Gimnazjum ze 100% frekwencją . BRAWO!!!
100% frekwencji uzyskali:
Kl. Ia
Dominika Prędyś
Kl. Ib
Klaudia Wójtowicz
Katarzyna Smolińska
Kl. IIa
Marta Zdonek
Ernest Heba
Natalia Niewiadomska
Kl.VI
Grudniewska Klaudia
Kinga Przygoda
Katarzyna Malicka
Dagmara Prędyś
Katarzyna Walczyk
100% frekwencji uzyskali:
Kl.V
Mateusz Foremniak
Olga Grudniewska
Mateusz Grudniewski
Kewin Krzemieniecki
Kl. VI
Cezary Kurek
Klaudia Grudniewska
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie
z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku
składają wszystkim serdeczne życzenia:
Jak obyczaj stary każe,
według ojców naszej wiary, pragniemy złożyć Wam życzenia
w dzień Bożego Narodzenia.
Niech ta gwiazdka betlejemska,
która świeci nam o zmroku,
doprowadzi Was do szczęścia
w nadchodzącym Nowym Roku.
Wigilia w klasach
Wesołych Świąt!
A w Święta,
niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
niech nam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt!
A z Gwiazdką –
pod świeczek łuną jasną
życzcie sobie – najwięcej:
zwykłego, ludzkiego szczęścia.
22 grudnia uczniowie po raz ostatni w 2009 roku przekroczyli mury szkoły. Wrócą do niej dopiero w roku 2010.
Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole to tradycyjnie Dzień Wigilii w klasach.
Wszyscy uczniowie, jak również rodzice i nauczyciele, czynnie zaangażowali się w przygotowanie świątecznych potraw. Klasowe menu było skromne, ale smaczne.
Nie zabrakło śledzi, sałatek, czerwonego barszczu z wigilijnymi uszkami oraz owoców, cukierków i bajecznie kolorowych wypieków.
Dodajmy, iż zgodnie z pięknym zwyczajem, kultywowanym w wielu polskich domach
do dziś, na stołach w klasach pozostawało jedno nakrycie dla niespodziewanego gościa. Nauczyciele nieposiadający wychowawstwa zaproszeni zostali do poszczególnych klas.
Nikt nie pozostał sam w tym odświętnym dla nas dniu.
Jak wigilijna tradycja nakazuje, zanim wszyscy zasiedli do odświętnie udekorowanych stołów, by skonsumować przygotowane potrawy, nastąpiło dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Na wszystkich twarzach gościł uśmiech, nikt do nikogo nie żywił najmniejszej urazy.
Przypomnijmy, że zwyczaj dzielenia się opłatkiem rozpowszechnił się około XVII wieku. Pieczono go w przyklasztornych i przykościelnych piekarniach z przaśnego ciasta. Niektóre opłatki były kolorowe, gdyż wypiekano je z dodatkiem święconego ziela. Nasi przodkowie dzielili się opłatkiem nie tylko z rodziną, ale i ze swoimi zwierzętami. Opłatki na pańskich stołach obficie nasycano miodem, nie tyle dla smaku, ile dla zaklęcia dobrobytu.
Na koniec wszyscy rozeszli się do domów w świątecznych nastrojach.
Filharmonia w naszej szkole
22 grudnia 2009 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w świątecznym występie Filharmonii Świętokrzyskiej.
Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy to rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów.
Obecnie Filharmonia Świętokrzyska oferuje szeroki wachlarz muzycznych imprez edukacyjnych, zarówno w siedzibie jak i poza nią.
Wieloletnie doświadczenie organizacyjne i merytoryczne zespołu sprawiło, że prowadzony przez sympatyczną Panią – Prelegent program bożonarodzeniowy specjalnie opracowany
i dostosowany do możliwości percepcyjnych uczniów spotkał się z gorącym przyjęciem. Zarówno najmłodsi z „zerówki” jak i młodzież gimnazjalna z zainteresowaniem słuchali opowieści o tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych oraz o tym, jak powstawały kolędy.
Zachwyt wzbudziła artystka śpiewająca kolędy nie tylko w języku polskim, ale również greckim i czeskim. Zdziwienie wzbudzał także flecista i możliwości tego instrumentu.
Ogólnie wszyscy się dobrze bawili, o czym świadczy włączenie się słuchaczy w występ
i śpiewanie niektórych kolęd.
Mamy nadzieję, że występy Filharmonii Świętokrzyskiej staną się zwyczajem w naszej szkole i uczniowie będą mogli poznawać „na żywo” instrumenty, kompozytorów i ich utwory
oraz uczyć się słuchać muzyki. Koncerty te z pewnością mogą stanowić uzupełnienie lekcji muzyki i sztuki oraz innych przedmiotów humanistycznych.
Jasełka 2009
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski”
Słowami tej popularnej piosenki 21 grudnia 2009r. rozpoczęły się Jasełka w Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie.
Jak co roku, tak i teraz, uroczystość obecnością swą uświetnili zaproszeni goście: proboszcz Parafii MBB w Bałtowie – ks. Grzegorz Kucharski, Wójt Gminy Bałtów – Pan Andrzej Jabłoński, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Henryk Cichocki, Radny Gminy Bałtów – Pan Andrzej Malicki, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Po wprowadzających w niezwykłą atmosferę słowach piosenki (w wykonaniu Anny Religi) dyrektor szkoły, mgr Lidia Pastuszka, serdecznie powitała wszystkich gości zebranych na sali gimnastycznej.
Kiedy światła zgasły, nadszedł czas na część artystyczną, przygotowaną przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem ks. Marcina Sajnóg oraz Pani Justyny Jabłońskiej Na „scenie” pojawiła się Maryja (Marika Klepacz) i św. Józef (Bartosz Jabłoński) szukający schronienia w Betlejem. Nie znalazło się jednak dla nich miejsce w cieple domowego ogniska. Jedna tylko gospodyni wskazała im możliwość noclegu w odległej grocie dla owiec i trzody. To w tym miejscu Maryja powiła syna. Cudowny blask sprowadził do nowo- narodzonego Dziecięcia pasterzy, mieszkańców Betlejem, a na końcu trzech królów z darami. Całość przedstawienia urozmaicona była kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru anielskiego utworzonego z uczennic ZSP w Bałtowie.
Uczniowie szkoły (w specjalnie przygotowanych kostiumach) pięknie przedstawili sceny narodzin Chrystusa.
Mali aktorzy wczuli się w swoje role. Prawdziwa szopka ze słomy wraz z rozjaśnionym świecącymi gwiazdami niebem, dodała spektaklowi prawdziwego uroku, tworząc niepowtarzalny klimat radości i refleksji
Na koniec występujący uczniowie złożyli wszystkim Bożonarodzeniowe życzenia. Ksiądz Marcin dał się poznać po raz kolejny jako przenikliwy reżyser, który zawsze trafnie dobiera uczniów do przedstawienia i przydziela im role. Przepiękną scenografię przygotowali nauczyciele: Pani Małgorzata Wąsik, Pani Iwona Gałaczyńska oraz Pan Leszek Błaszkiewicz. Oprawą muzyczną zajęli się rodzice: Pan Andrzej Malicki i Pan Sławomir Zdonek, którzy zawsze włączają się w życie szkoły, za co Im serdecznie dziękujemy.
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem licznej publiczności za piękne wykonanie przedstawienia.
Po przedstawieniu Ksiądz Proboszcz wyraził podziękowanie za przygotowanie uroczystości na tak wysokim poziomie i złożył wszystkim życzenia. Pan Wójt w imieniu swoim i całej Rady Gminy również życzył zebranym zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie jasełek bożonarodzeniowych
i złożyła najserdeczniejsze życzenia świąteczne uczestnikom uroczystości i ich najbliższym.
Uroczystość zakończyła się wręczeniem zaproszonym gościom stroików świątecznych
w kształcie kul przez członków koła manualnego.
Jasełka wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój.
Wycieczka do garncarza
17 grudnia uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą Anną Smolińską pojechali z wizytą do Pana Boberka , który jest miejscowym twórcą ludowym wykonującym ręcznie naczynia.
Podczas wyjazdu dzieci miały okazję zobaczyć warsztat garncarski i wyroby z gliny.
Garncarz pokazał im sposób wykonywania dzbanków i misek na kole garncarskim.
Największą atrakcją dla dzieci była możliwość własnoręcznego wykonywania i ozdobienia naczyń, które potem mogły zabrać na pamiątkę do szkoły.
Ta wycieczka, oprócz praktycznych umiejętności dostarczyła uczniom wielu wrażeń estetycznych i emocjonalnych.
Ślubowanie klas I Gimnazjum
Ślubowanie kl. I
Szkoła to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy wiele godzin, stąd też nazywana jest często drugim domem.
Przekonali się już o tym uczniowie klas I gimnazjum, którzy 7 grudnia 2009 roku złożyli uroczyste ślubowanie po raz pierwszy na sztandar szkoły. Pani Dyrektor Lidia Pastuszka pasowała "pierwszaków" na pełnoprawnych członków naszej społeczności szkolnej.
Po części oficjalnej uczniowie klas I a i I b zaprezentowali krótką scenkę kabaretową,dotyczącą humorystycznego spojrzenia na dość nietypową lekcję.
Uroczysta akademia przygotowana została pod kierunkiem wychowawczyń: mgr Marioli Gołasy i mgr Izabeli Mgłosiek.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: wicewójt Piotr Dasios, Przewodniczacy Rady Gminy - pan Henryk Cichocki, rodzice, nauczyciele i uczniowie klas starszych. Wszyscy życzyli ,,pierwszakom’’ sukcesów w nauce, sprostania wymaganiom nowej podstawy programowej, jak również świadomego wybrania takiej drogi życiowej, która doprowadzi ich do wyznaczonego sobie celu.
Uczniowie klas pierwszych za stworzenie im dobrych warunków nauki, ciepłej i pełnej życzliwości atmosfery oraz przyjęcie ich do grona społeczności gimnazjalnej, podziekowali Pani Dyrektor, zaproszonym gościom oraz nauczycielom. W dowód swej wdzięczności wręczyli symboliczne kwiaty.
Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali tradycyjnie słodkie upominki ufundowane przez Wójta Gminy Bałtów.
Ślubowanie klasy I Szkoły Podstawowej
14.12.2009 Ślubowanie kl. I
28 listopada uczniowie klasy I szkoły podstawowej ślubowali na sztandar szkoły być dobrymi uczniami i dbać o jej dobre imię. Uroczystość rozpoczęła się pięknie zatańczonym polonezem w wykonaniu pierwszoklasistów. Po krótkim ,,egzaminie”, który zdali bardzo dobrze, Pani dyrektor Lidia Pastuszka dokonała pasowania na ucznia. Młodych kolegów powitała klasa III i IV. Starsi uczniowie zobowiązali się pomagać w trudnym życiu szkolnym. Życzyli im dużo uśmiechów i wspaniałych przyjaźni. Rodzice bardzo aktywnie włączyli się w zorganizowanie tej uroczystości, przygotowując poczęstunek dla dzieci i zaproszonych gości.
Program realizowany w naszej szkole w ramach "ŚWIĘTOKRZYSKIEGO PROGRAMU WSPIERANIA ROZWOJU EDUKACJI NA OBSZARACH WIEJSKICH”
12.12.2009 Zespół Szkół Publicznych Gimnazjum w Bałtowie wystąpił z wnioskiem o przyznanie wsparcia w formie pomocy finansowej w ramach „ŚWIĘTOKRZYSKIEGO PROGRAMU WSPIERANIA ROZWOJU EDUKACJI NA OBSZARACH WIEJSKICH”.
Po pozytywnej weryfikacji naszego projektu przyznano nam środki finansowe na zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji nowej podstawy programowej w gimnazjum w roku szkolnym 2009/2010.
Gimnazjum w Bałtowie wzbogaciło swój warsztat pracy o następujące pomoce: Zestaw dydaktyczny Eurotest – historia i j. polski
Historia Polski-zestaw filmów edukacyjnych
Atlasy Historyczne dla Gimnazjum
Zestawy plansz i tablic: Geografia, Die Zait, Das Fűrworthaus, Kraje niemieckojęzyczne, Język niemiecki – gramatyka, Układ okresowy pierwiastków
Profesor Klauas 6.0 Słownictwo-pakiet sieciowy
Flagi krajów niemieckojęzycznych
Układ współrzędnych
Przybory matematyczne PCV magnetyczne
Kompasy
Skały i minerały - zestaw
Wiatromierze Wilde’a
Model kosmograficzny „Tellurium”
Maszyna elektrostatyczna
Zestawy do: ruchu falowego- wanienka do pokazu fal, elektrostatyki, nauki optyki, mechaniki
Zestaw El. Strukturalnych UNI -2 (zestaw do budowy cząstek i atomów)
Odczynniki- pakiet chemiczny do gimnazjum
Notebook Toshiba i Projektor BenQ
Eli-oprogramowanie +licencja
Oprogramowanie „Pajączek”
W ramach realizacji zadania pomoce dydaktyczne wykorzystywane są zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i pozalekcyjnych wyrównawczych oraz kołach zainteresowań.
Pomoce te umożliwiają realizację nowej podstawy programowej, a co za tym idzie czynią proces kształcenia bardziej ciekawym i owocnym. Wzrosła oferta zajęć pozalekcyjnych. W ramach realizowanego projektu zajęcia odbywają się
w ośmiu modułach:
1. „Młody chemik”
2. „Fizyka łatwa i ciekawa”
3. „Chcę zostać Pitagorasem”
4. „Z informatyką za pan brat”
5. „Pod skrzydłami Klio – zajęcia historyczne”
6. „W cieniu muz – zajęcia języka polskiego”
7. „Od bieguna do bieguna – zajęcia geograficzne”
8. „Ich bin – zajęcia języka niemieckiego”
Dzięki nowym pomocom łatwiej jest uczniom zrozumieć nowy materiał (z obserwacji nauczycieli wynika, że uczniowie są bardziej zaangażowani w tok lekcji). Możliwość uczestniczenia w ciekawych doświadczeniach rozbudza w uczniach zainteresowania, zachęca do samokształcenia i samodoskonalenia. Większa oferta zajęć pozalekcyjnych wpływa pozytywnie na zagospodarowanie sobie przez ucznia czasu wolnego.