MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
Warto wiedzieć Wybór szkoły i zawodu Harmonogram rekrutacji i oferty szkół w regionie

Doradztwo zawodowe

Warto wiedzieć

 

Cele doradztwa zawodowego

Doradztwo zawodowe ma na celu wsparcie uczniów w świadomym planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz przygotowanie do podejmowania decyzji dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej i przyszłej kariery zawodowej. Doradztwo zawodowe wspiera uczniów w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do poruszania się po rynku pracy, a także w odkrywaniu swoich zainteresowań i predyspozycji zawodowych.

 

Jeśli nie wiesz, dokąd idziesz, pewnie tam nie dojdziesz.

                                                                                                                        Winston Groom

 

Zastanawiałeś się kiedyś, co będziesz robił za 10, 15, 20 lat? Na pewno tak! Większość z nas myśli o tym od najmłodszych lat.  Inne marzenia mamy, jako dzieci, inne – będąc nastolatkami, jeszcze inne, gdy stajemy się dorośli. Wielu z nas ma piękne, odważne plany, ale nie wszyscy mają odwagę i siłę, aby je realizować. Dlaczego?

Wiedz, że większość ludzi w Twoim wieku nie wie, jaki cel sobie wyznaczyć i jak do niego dotrzeć. Jedni nie poświęcają temu odpowiednio dużo uwagi, inni twierdzą, że mają na to czas.

Musisz wiedzieć, że odpowiedni czas jest właśnie teraz!  Wkrótce staniesz przed dylematem, jaką szkołę wybrać? To nie może być wybór przypadkowy. Twoja decyzja powinna być przemyślana i adekwatna do Twoich życiowych planów. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcesz robić w przyszłości (choćby w przybliżeniu) i mieć wizję przyszłej pracy, a dopiero potem zastanowić się nad tym, które szkoły mogą Ci umożliwić realizację zawodowych planów.

Nie myśl, że wielcy ludzie doszli do wielkich sukcesów przypadkiem i bez wysiłku. Większość z nich zaczynała swoją drogę zawodową od realizacji swoich zainteresowań, pasji. Poznawali siebie, swoje mocne i słabe strony, przekonywali się, co chcieliby w życiu robić i planowali… Dzięki konsekwencji osiągnęli dokładnie to, czego pragnęli. Nie słuchaj tych, którzy narzekają i snują pesymistyczne wizje. Skup się na sobie i swoich marzeniach, stawiaj sobie cele i poprzeczki tak, abyś czuł, że robisz wszystko to, co możesz zrobić.  Twoje życie jest w Twoich rękach, a planowanie kariery to fascynująca podróż, do której trzeba się odpowiednio przygotować.

Uwierz, że Twoje działania mają wielka moc, jesteś w stanie osiągnąć sukces i realizować wspaniałą karierę zawodową!

Życzymy Ci, abyś był jedną z tych osób, które nie ustają w swoich dążeniach i osiągają wszystko, czego pragną.  Trzymamy kciuki za Twoje plany i wytrwałość w działaniu!

 

W odkrywaniu i rozwijaniu Twojego potencjału, pasji i zainteresowań oraz w świadomym planowaniu ścieżki kariery edukacyjno – zawodowej pomoże Ci doradzca zawodowy.

 

Stojąc przed wyborem szkoły średniej należałoby zadać sobie 4 podstawowe pytania:

Kim jestem?

Czym się interesuję?

Jaki zawód chcę wykonywać?

Jaką szkołę wybrać, aby to osiągnąć?

 

Prawdziwe określanie celów zaczyna się od samopoznania. Na podstawie wyznaczonych celów będziesz planować konkretne działania.

 

TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH 1

TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH 2

TESTY, ZAINTERESOWANIA, PREDYSPOZYCJE I OSOBOWOŚĆ

             TYPY OSOBOWOŚCI

6 typów osobowości zawodowych wg Hollanda

John L. Holland wyróżnił 6 typów osobowości zawodowych, biorąc pod uwagę cechy charakteru, ulubione czynności, umiejętności i zainteresowania, a także środowisko pracy. Wypisaliśmy kilka słów o każdym z nich, by ułatwić Ci określenie swojego typu zawodowego.

1. TYP REALISTYCZNY

Lubisz działać i rozwiązywać różne problemy? Dobrze się czujesz pracując fizycznie? Oceniasz siebie jako człowieka praktycznego, konserwatywnego, posiadającego zdolności manualne? Wychodzi na to, że twój typ osobowości to typ realistyczny. Wartości preferowane przez Ciebie to zdrowy rozsądek, mocny charakter, uczciwość i odważny styl życia. Starasz się unikać pracy, w której przeważają kontakty z ludźmi.

Jeśli posiadasz ten typ osobowości, to odpowiednimi zawodami dla Ciebie są m.in.: elektryk, kierowca, pilot, tokarz, mechanik, optyk, tapicer i inne zawody rzemieślnicze, praca związana z przetwórstwem surowców, leśnik, rolnik, ogrodnik. Umiejętnościami, które są niezbędne do wykonywania tego typu zawodów są zdolności manualne i mechaniczne, talenty praktyczne, przestrzeganie reguł, siła fizyczna oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa.

2.TYP BADAWCZY

A może lubisz analizować różnorakie zjawiska, myśli i uczucia? Dążysz do zrozumienia świata? Nie lubisz zajmować się realistycznymi problemami lecz interesują Cię abstrakcyjne zagadnienia? Lubisz rozwiązywać problemy bardziej skomplikowane i rozglądasz się za ambitną, wymagającą pracą? Uwielbiasz oceniać i tworzyć teorie, które potem możesz udowadniać.

Określasz się jako człowieka inteligentnego, dokładnego? Posiadasz szeroką wiedzę o otaczającym Cię świecie? Wynika z tego, że masz badawczy typ osobowości. Jesteś indywidualistą i nie lubisz kierować innymi ludźmi. Zawody, które pasują do Ciebie to m.in.: astronom, archeolog, chemik, biolog, antropolog, geolog, fizyk, historyk, matematyk, geograf, programista, politolog, statystyk, socjolog, a więc są to zawody z reguły naukowe, wymagające intensywnego myślenia oraz łatwości w wypowiadaniu się i pisaniu prac.

3. TYP ARTYSTYCZNY

Osoby o tym artystycznym typie osobowości to niezależni intelektualiści, posiadający bujną wyobraźnię, niezwykle twórczy i otwarci na otoczenie. Tacy ludzie unikają rutyny i ustalonych reguł, wolą nietypowe sytuacje i kreatywne zachowania. Są postrzegani przez innych jako ludzie wrażliwi i niezwykli.

Zawody dające poczucie spełnienia zawodowego to m.i.n: aktor, architekt, dekorator wnętrz, malarz, pisarz, fotograf, kompozytor, muzyk, rzeźbiarz, projektant mody, tancerz czy wizażysta.

4. TYP SPOŁECZNY

Kolejnym typem osobowości jest typ społeczny. Zalicza się do tej grupy ludzi, którzy lubią pracować w grupie, doradzać, wyjaśniać, opiekować się innymi oraz nauczać ich. Są to przede wszystkim osoby empatyczne, wyrozumiałe i cierpliwe, lubiące pomagać innym. Są uważane za osoby uprzejme i życzliwe. Typowe zawody pasujące do tego rodzaju osobowości to: lekarz, pielęgniarka, policjant, ratownik, ksiądz, trener, fizykoterapeuta, logopeda, kelner, stewardesa czy pracownik socjalny.

5. TYP PRZEDSIĘBIORCZY

Lubisz mieć władzę i pieniądze? Uwielbiasz przewodzić i przekonywać innych? Z pewnością jesteś osobą odważną, lubiącą podejmować ryzyko. Twój typ osobowości to typ przedsiębiorczy. Dbasz o zysk i jesteś człowiekiem sukcesu. Zawody idealne dla Ciebie to: prawnik, adwokat, dyplomata, doradca, menedżer, agent ubezpieczeniowy, księgarz, pośrednik handlowy czy makler. By móc pracować w tych zawodach, powinieneś posiadać umiejętności organizacyjne, kierownicze oraz krasomówcze.

6. TYP KONWENCJONALNY

Istnieje również konwencjonalny typ osobowości. Osoby cechujące się tym typem charakteru lubią porządek i bezpieczeństwo. Interesują się pracą związaną z porządkowaniem danych, rozwiązywaniem problemów według ściśle określonych reguł i instrukcji. Są to ludzie dokładni, sumienni, systematyczni, rozważni, skuteczni i praktyczni, a typowymi zawodami są dla nich m.in.: agent ubezpieczeniowy, inkasent, rzeczoznawca, archiwista, kasjer, edytor, radca prawny, notariusz, statystyk, urzędnik biurowy, księgowy, recepcjonista, technik BHP.

 

Dzięki wyżej wymienionym typom osobowości, możesz sprawdzić jaki zawód odpowiada Twoim cechom charakteru. Pamiętaj jednak, że rzadko zdarza się, by kogoś cechował tylko jeden rodzaj osobowości. Często jest tak, że u jednej osoby dominują cechy dwóch typów osobowości.

Jeśli już mniej więcej wiesz jaki typ osobowości jest ci najbliższy, to musisz sobie uświadomić, że nawet ta satysfakcjonująca praca wiąże się na początku z solidnym wykształceniem i przygotowaniem zawodowym.

 

ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA

 

WARTO PRZECZYTAĆ

 

RANKINGI SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Perspektywy to miesięcznik edukacyjny dla młodzieży wydawany od 1998 w Warszawie. „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” publikują rankingi wojewódzkie szkół, oto one (kliknij na poszczególną kategorię):

 

   BAROMETR ZAWODÓW 2024

- województwo świętokrzyskie

2024                                 2025

           

 

BAROMETR ZAWODÓW 2025 - INFORMACJA OGÓLNOPOLSKA - kliknij

 

yes Przydatne linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej http://www.men.gov.pl/

Ośrodek Rozwoju Edukacji http://www.ore.edu.pl/

Centralna Komisja Egzaminacyjna http://www.cke.edu.pl

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi http://www.oke.lodz.pl

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Ostrowcu Św.

 

 

Bezpłatna, interaktywna baza informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy

 

 

 p. AGNIESZKA WOLAK

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć