Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach są twórcami systemowego projektu Świętokrzyski System Wspierania Talentów – Fascynujący Świat Nauki realizowanego w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Realizacja projektu ma na celu wsparcie uczniów zdolnych ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego w zakresie praktycznego rozwijania kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji naukowych, uczenia się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych oraz inicjatywności, jako istotnych kompetencji związanych z przygotowaniem młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.
Uczestnicy projektu będą spotykać się na dwudniowych zjazdach, podczas których wezmą udział w tematycznych seminariach naukowych, warsztatach badawczych i diagnostycznych, a także w jednodniowych wyjazdach naukowych i konsultacjach e-learningowych związanych z tematyką projektu. Wszystkie zajęcia stacjonarne organizowane są na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego oraz w dobrze wyposażonych pracowniach Centrum Edukacyjnego w Wólce Milanowskiej.
Warsztaty naukowe pozwolą uczniom uzdolnionym poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
Nauczyciele wezmą udział w organizacji sieci współpracy i wsparcia w pracy z uczniami zdolnymi. Wypracowane podczas projektu materiały służyć będą im w ich dalszej pracy, a zrealizowane projekty pozwolą szkołom nawiązać stałą współpracę ze środowiskiem akademickim i instytucjami kultury w naszym regionie w obszarze pracy z uczniem zdolnym.
Więcej informacji na temat projektu: http://fsn.scdn.pl/index.php
Z naszego gimnazjum do projektu z fizyki zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Natalia Bidzińska z kl. IIa
Karolina Szczygieł z kl. IIa
Weronika Zielińska z kl. Ib
Kacper Jabłoński z kl. Ib
Uczniowie realizują moduł rozwijający zainteresowania fizyką. Uczestniczą zarówno w zajęciach stacjonarnych i e-learningowych, które mają na celu poszerzenie wiedzy z fizyki poprzez stosowanie jej w praktyce oraz opracowanie projektu badawczego. Nasi uczniowie podczas spotkań na uniwersytecie korzystają z bazy naukowej, wykonując doświadczenia w pracowniach fizycznych. Głównym tematem zajęć w tym module jest woda i badanie jej właściwości fizycznych. Nasi ,,mali odkrywcy” spotykać się będą na czterech dwudniowych zjazdach. Dwa z nich mają już za sobą. Pierwszy odbył się w dniach 22-23 maja 2014r. , a drugi 4-5 czerwca 2014r. Na pierwszych zajęciach uczniowie pracowali w laboratorium wykonując doświadczenia polegające na wyznaczaniu ciepła właściwego wody i lodu. Na drugich, zaś atrakcją był wyjazd edukacyjny do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie. Tam uczniowie mogli ,,dotknąć fizyki”. Ogród pełen ciekawych eksponatów, na których można wykonać osobiście doświadczenia wywarł na uczniach wielkie wrażenie, a wiedza jaką zdobyli eksperymentując zapadnie im na długo w pamięci.
Przed uczniami jeszcze dwa zjazdy: sierpniowy zwany Letnią Akademią Naukową i wrześniowy, na którym odbędzie się podsumowanie projektów badawczych.
Wśród wytypowanych 72 zdolnych uczniów z 40 wybranych szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego znalazły się dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie: Kamila Grudniewska (kl. VI) oraz Izabela Niewadzi (kl. VI), które zakwalifikowały się do udziału w edukacyjnym projekcie badawczym z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Uczennice te od lipca 2014r. biorą aktywny udział w tematycznych seminariach naukowych, warsztatach badawczych i diagnostycznych. Do tej pory uczestniczyły w trzech dwudniowych zjazdach szkoleniowych, jednodniowym wyjeździe naukowym do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz w konsultacjach e-learningowych związanych z tematyką projektu. Przed nimi jeszcze październikowy dwudniowy zjazd.
Kamila i Iza, wraz z uzdolnionymi koleżankami i kolegami z innych świętokrzyskich szkół podstawowych, miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych zorganizowanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej.
Udział szóstoklasistek z Bałtowa w projekcie z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwijanie uzdolnień i zainteresowanie alternatywnymi formami zdobywania umiejętności i wiedzy.