Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
Od 1 grudnia 2012r. 24 uczniów naszego gimnazjum uczestniczy w projekcie ,,Kreatywny uczeń XXI wieku”. Projekt współfinansowany jest z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Celem projektu jest rozwinięcie kompetencji społecznych w zakresie kooperatywności, komunikatywności i kreatywności.
Uczniowie ZSP Gimnazjum w Bałtowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do projektu. Już w grudniu po raz pierwszy spotkali się z wykładowcami ŚCDN-u, którzy poprowadzili zajęcia z doradztwa zawodowego. Skutkiem tych działań był podział 24 osobowej grupy uczniów na trzy ośmioosobowe grupy ze względu na ich zainteresowania.
Powstałe grupy od stycznia 2013 r. będą pracowały w trzech modułach tematycznych:
Koordynator projektu "Kreatywny uczeń XXI wieku" w ZSP Gimnazjum w Bałtowie: p. Magdalena Łuczycka
Podsumowaniem projektu będzie opracowanie inicjatywy obywatelskiej, skierowanej do społeczności lokalnej.
Opiekun: p. Teresa Szczygieł
Od 02.02.2013r. do 02.03.2013r. uczniowie: B. Kałuża, D. Makuch, K. Szczygieł, W. Bajor, P. Gogół, J. Duda, K. Ołubiec, K. Baran pod kierunkiem pani Teresy Szczygieł realizowali moduł „Edukacja obywatelska” w ramach projektu „Kreatywny uczeń XXI wieku”.
Zajęcia miały na celu rozwijanie kompetencji obywatelskich, które są niezbędne w dzisiejszym świecie. Uczniowie poznali zasady dobrej rozmowy i dyskusji, cechy dobrego obywatela, stworzyli kartę mini-projektu- sprecyzowali temat, określili cele mini-projektu i zaplanowali etapy jego realizacji, podzielili się zadaniami.
Efekt pracy uczniów – projekt ”Nasz udział w życiu gminy Bałtów”- został zaprezentowany w dniu 09.03.2013r. w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej.
Następnie młodzież wzięła udział w debacie na temat: „Czy warto działać z innymi i dla innych?” Wykazała, że warto działać z innymi i dla innych, skutecznie odpierała argumenty grupy przeciwnej.
Udział w projekcie stworzył uczniom możliwość wykazania się kreatywnością, właściwym analizowaniem źródeł informacji, umiejętnością dyskutowania, podejmowaniem decyzji a także uświadomił, jak ważna jest współpraca w grupie oraz odpowiedzialność za powierzone zadania w osiągnięciu wspólnego celu. Uczniowie godnie reprezentowali nasze gimnazjum.
Opiekun: p. Mariola Gołasa
11 maja 2013 roku ośmiu uczniów gimnazjum: Radosław Bogdański, Natalia Cieślik, Michał Dąbek, Konrad Ferens, Mateusz Foremniak, Mateusz Frytek, Kacper Kudas i Mateusz Szewczyk wraz z opiekunem p. Mariolą Gołasą wzięło udział w międzygimnazjalnej debacie edukacyjnej w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej. Debata dotyczyła podsumowania zajęć stacjonarnych i e-learningowych z modułu "Edukacja Medialna” realizowanego w ramach projektu „Kreatywny Uczeń XXI wieku". Celem debaty było kształcenie u uczniów umiejętności obrony swojego stanowiska za pomocą argumentów, wymiany poglądów w określonej sprawie oraz promowanie debaty edukacyjnej jako sposobu wypracowania wspólnego stanowiska.Uczniowie zmierzyli się z dwiema tezami: „Internet – zagrożenia czy szansa na lepszą przyszłość?” oraz „Czy kreda i tablica to już przeżytek i powinny pójść do lamusa?”.
Grupa uczniów gimnazjum pracujących w module "Edukacja medialna" w ramach projektu Kreatywny uczeń XXI w.
Ponadto gimnazjaliści przedstawili efekty swojej pracy w projekcie. Zaprezentowali opracowaną na portalu Stronygratis.pl stronę internetową pod tytułem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie… Nasz Bałtów” oraz zamieszczony na Youtube.pl film pod tym samym tytułem. Do ich wykonania wykorzystali poznane na zajęciach narzędzia: Movie Maker, Photostory, zasady tworzenia strony internetowej (adres strony internetowej: kreatywny-baltow.pl.tl)
Filmik "Cudze chwalicie, swego nie znacie...Nasz Bałtów", wykonany przez uczniów naszego gimnazjum w ramach modułu "Edukacja medialna"
Opiekun: p. Zuzanna Kacała
Kreatywni zwiedzają świętokrzyskie!
Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Bałtowa w ramach projektu ,,Kreatywny uczeń XXI wieku” pod opieką koordynatorów i wykładowców modułu "Edukacji kulturalnej i artystycznej" spotkali się 29 maja 2013r. na warsztatach, których celem było opracowanie planu wycieczki edukacyjnej.
Uczestnicy projektu bardzo kreatywnie pracowali, tworząc mapy skojarzeń, na podstawie których wyciągnęli wnioski, gdzie najchętniej w województwie świętokrzyskim spędziliby czas. Wynikiem tych działań było zorganizowanie w ramach projektu 22 czerwca 2013r. wycieczki edukacyjnej. Hasłem jakie przyświecało temu przedsięwzięciu było:,,Góry nasze najpiękniejsze, świętokrzyskie najcudniejsze”.
Uczniowie wyruszyli rano. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie. Tam bardzo aktywnie, zadając wiele pytań, uczestniczyli w lekcji muzealnej oraz pokazie szlifowania i obróbki kamieni szlachetnych. W nagrodę za aktywny udział otrzymali ,,kamyki szczęścia”.
Następnie odwiedzili Park Miniatur w Krajnie. Miejsce to zrobiło na nich największe wrażenie. Mogli zetknąć się z architekturą całego świata. Fotografowali się wśród piramid egipskich, na tle wieży Eifla oraz nieistniejących już wież World Trade Center.
Po relaksie nad Niagarą uczniowie udali się do Bodzentyna, aby poznać jego ciekawą historię i architekturę. Odwiedzili zabytkową Zagrodę Czernikiewiczów, kościół oraz ruiny zamku Biskupów Krakowskich.
Ostatnim punktem wycieczki był obiad i chwila na słodkości, które uczniowie otrzymali od organizatorów w ramach projektu ,,Kreatywny uczeń XXI wieku”.
Inicjatywa obywatelska podsumowująca działania w ramach projektu
"Kreatywny uczeń XXI wieku"
PIKNIK RODZINNY EKO BAŁTÓW - EKO RODZINA
28 września 2013 r. na Okręglicy w Bałtowie odbył się piknik rodzinny pod hasłem: EKO BAŁTÓW EKO RODZINA, przygotowany przez efektywnie pracujących przez cały rok uczniów Gimnazjum w grupach projektowych pod czujnym okiem opiekunów i koordynatora. Inicjatywa ta była uwieńczeniem projektu ,,Kreatywny uczeń XXI wieku”, dzięki któremu uczniowie stali się bardziej komunikatywni, pomysłowi, kooperatywni i odpowiedzialni. Nabyli umiejętności pracy w grupie i jej planowania oraz pokonywania trudności w dążeniu do osiągania sukcesu.
Festyn przyciągnął mieszkańców nie tylko Bałtowa, ale i okolicznych miejscowości. Swą obecnością zaszczyciły go także władze Gminy Bałtów, przedstawiciele ŚCDN w Kielcach, powiatu ostrowieckiego i starostwa.
Jesienna aura stanowiła malownicze tło dla występów artystycznych naszych uczniów. Młodzi artyści zasłużenie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zainteresowanie także wzbudziła prelekcja Pana Piotra Wyrody - przewodniczącego Gminnej Komisji Do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - na temat rodziny i zagrożeń cywilizacyjnych. Spośród licznie przygotowanych atrakcji największą popularnością cieszyła się loteria fantowa oraz konkursy plastyczne i zawody sportowe. Konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej został przeprowadzony przez p. Małgorzatę Winiarską - Jóźwik z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Św. Uczniowie gimnazjum projektowali flagę eko Bałtowa.
W kategorii klas I-III gimnazjum kolejność miejsc przedstawia się następująco:
I miejsce zajęła kl. IIa
II miejsce – kl. Ia
III miejsce - kl. III b
Wyniki turnieju gier i zabaw sportowych przedstawiają się następująco:
I miejsce – kl. IIIa
II miejsce – kl. IIIb
III miejsce ex aequo: kl. Ib i IIa
IV miejsce- kl. Ia
Niewątpliwie dużą radością i motywacją dla dzieci była obecność ich rodziców, którzy mogli wesprzeć swoje pociechy w wielu konkurencjach sportowych. Emocje towarzyszące uczestnikom i obserwatorom pikniku nie opadły nawet podczas rodzinnego grillowania. Impreza dostarczyła niezapomnianych wrażeń i wiele radości nie tylko najmłodszym uczestnikom. Dobry humor nie opuszczał wszystkich bez względu na wiek.