Katalog praw i obowiązków rodziców Prawa i obowiązki dziecka CYBERPRZEMOC- włącz blokadę na nękanie PROFILAKTYKA -przydatne adresy, linki i artykuły Netoholizm Komunikaty Rozkład jazdy autobusów szkolnych 2023/2024 Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych 2023/2024 (dotyczy klas I-VIII SP) LOGOWANIE DO edziennik UONET+ Dekalog zdrowych emocji Poradnik mądrego rodzica Szkodliwe treści w Internecie- nie akceptuję, reaguję Siadanie w literę W u dzieci List Pani Ireny Koźmińskiej skierowany do rodziców Szkolny System Wspierania Zdolności Uczniów Wychowanie do wartości Wszawica to nie wstyd - po prostu trzeba działać! Poradnik TELEFON ZAUFANIA

CYBERPRZEMOC- włącz blokadę na nękanie

Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie

Dzieci korzystają z sieci już od najmłodszych lat. Dlatego mówimy o nich, że są internetowym pokoleniem. Nieograniczony dostęp do sieci to przede wszystkim wielka szansa, która może również okazać się… zagrożeniem. Spójrzmy na statystyki. Czy wiedzieliście, że ponad 60% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat używa urządzeń mobilnych takich jak tablet czy smartfon, w tym 25% z nich – codziennie?

Przemoc, której dzieci doświadczają w internecie, jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego. Cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców, w miejscach, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego – i dobrego ucznia, i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej. I popularnego w szkole, i tego, który ma gorsze kontakty z rówieśnikami.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cyberprzemocy i jej konsekwencjach, zachęcamy Was do zapoznania się z lekturą – to poradnik dla rodziców „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie”, który został opracowany wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji i Akademię NASK w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Przeczytacie w nim, jakie są formy cyberprzemocy i jak chronić przed nią swoje pociechy.

Poradnik - CEBRPRZEMOC https://www.gov.pl

RODZICU!

Rozmawiaj z dzieckiem o wszelkich niepokojących symptomach czy zaobserwowanych zjawiskach, a także staraj się odpowiednio zareagować. Pomocą może służyć także szkoła. Pamiętaj o rozmowie z wychowawcą i psychologiem szkolnym.

Poczytaj nasz poradnik: Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie?

Zobacz film: Jak unikać zagrożeń cyfrowego świata?

800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci  - www.800100100.pl

To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

***

Rad i pomocy możemy szukać także w istniejących zespołach reagujących na zdarzenia w internecie, takich jak Dyżurnet.pl - to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania  nielegalnych treści w Internecie.

Dyżurnet.pl przyjmuje anonimowe zgłoszenia za pomocą:

Jeśli zachodzi podejrzenie, iż doszło do przestępstwa, powinniśmy zgłosić to policji!

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie pomocy dzieciom – infolinia

Nie wiesz jak pomóc swojemu dziecku? W szkole, w której jesteś nauczycielem, dochodzi do agresji i przemocy?

Zadzwoń na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 i skorzystaj z pomocy.