Katalog praw i obowiązków rodziców Prawa i obowiązki dziecka CYBERPRZEMOC- włącz blokadę na nękanie PROFILAKTYKA -przydatne adresy, linki i artykuły Netoholizm Komunikaty Rozkład jazdy autobusów szkolnych 2023/2024 Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych 2023/2024 (dotyczy klas I-VIII SP) LOGOWANIE DO edziennik UONET+ Dekalog zdrowych emocji Poradnik mądrego rodzica Szkodliwe treści w Internecie- nie akceptuję, reaguję Siadanie w literę W u dzieci List Pani Ireny Koźmińskiej skierowany do rodziców Szkolny System Wspierania Zdolności Uczniów Wychowanie do wartości Wszawica to nie wstyd - po prostu trzeba działać! Poradnik TELEFON ZAUFANIA

Dekalog zdrowych emocji

1. Jesteś tak samo ważny jak inni ludzie i możesz myśleć, czuć i wyrażać swe opinie, uczucia, zainteresowania, poglądy czy wartości.
  2. Dzięki emocjom możesz dowiedzieć się czegoś o sobie, o swoich ukrytych, niezrealizowanych pragnieniach. Masz szansę na dokonanie zmian, poprawienie jakości życia i bycie szczęśliwym człowiekiem.
  3. Różnice poglądów nie są zagrażające – umożliwiają bogaty kontakt i poszerzenie własnej perspektywy. Oskarżanie lub ośmieszanie kogoś, kto ma inną opinię, jest nie do przyjęcia.
  4. Masz prawo do odmiennego punktu widzenia i nie musisz spełniać cudzych oczekiwań.
  5. Rozmawianie o ważnych sprawach, szczere komunikowanie swoich oczekiwań zbliża ludzi do siebie. Ukrywanie uczuć rodzi dystans.
  6. Masz prawo nie tolerować złego traktowania i nie zgadzać się, jeśli na coś nie masz ochoty lub coś Ci przeszkadza.
  7. Dobrze jest wyrażać swoje uczucia i potrzeby w sposób konstruktywny, nie raniąc drugiej osoby- zamiast oskarżać i rozliczać, lepiej powiedz, jak się czujesz w związku z czyimś zachowaniem.
  8. Nawet w bardzo bliskiej relacji czasem ranisz kogoś lub jesteś raniony, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić wszystkie oczekiwania.
  9. Nawet gdy sprawisz jakiejś osobie przykrość, możesz o tym rozmawiać i nadal pozostać z nią w bliskim kontakcie.
  10. Nie unikniesz rozczarowań i bólu, bo są one wpisane w ludzkie życie. Spotkanie z drugim człowiekiem zawsze wiąże się z ryzykiem, że możemy sobie nawzajem sprawiać przykrość i zawód.

Na podstawie magazynu psychologicznego "Charaktery" 12/2011