MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
Zadania biblioteki Galeria biblioteki PROCEDURY/ REGULAMINY Wydarzenia Wykaz lektur kl. 1-8 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Fraszki o bibliotece A,B,C - biblioteczny słownik Bajki, wierszyki, portale przydatne podczas nauki LEKTURY ON-LINE Dlaczego warto czytać? Akcja PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE HONOROWA LISTA DARCZYŃCÓW BIBLIOTEKI NARODOWE CZYTANIE Przydatne linki

Biblioteka szkolna

PROCEDURY/ REGULAMINY

 

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI

 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BAŁTOWIE

w czasie epidemii COVID-19 w Polsce

 

     Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).

 

  1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami i dniami zamieszczonymi na drzwiach biblioteki.
  2. Do pomieszczenia biblioteki mogą wejść tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
  3. Na terenie biblioteki zachowujemy odpowiedni dystans Uczniowie oczekujący przed biblioteką zachowują między sobą bezpieczną odległość min. 1,5-2m.
  4. Uczeń przed wejściem do biblioteki dezynfekuje ręce.
  5. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość - rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m.  
  6. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych. 
  7. Ogranicza się wolny dostęp do półek. Książki podaje nauczyciel bibliotekarz, możliwy jest również samodzielny wybór książek – w rękawiczkach.
  8.  Łącznicy z biblioteką mogą dostarczać nauczycielowi bibliotekarzowi „klasową listę zamówień” . Nauczyciel przygotuje wcześniej zamawiane egzemplarze, dzięki czemu skróci się czas wypożyczenia książki.
  9. Książki można zamówić również wcześniej poprzez dziennik elektroniczny.
  10.  W wypożyczalni mogą jednocześnie przebywać 4 osoby.
  11. Uczniowie klas 1-3 do przychodzą do biblioteki z wychowawcą na wcześniej umówioną godzinę. 
  12. Zwracanie książki:
  1. Połóż książkę na ladzie
  2. Podaj imię, nazwisko i klasę
  3. Podaj numer inwentarzowy książki
  4.  Odłóż książkę na wyznaczone miejsce.
  1. Zwracane książki odkładane są na wyznaczone miejsce. Odizolowane egzemplarze oznaczane są datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania na minimum 2 dni.
  2. Bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje blat, na którym leżały książki.
  3. W czytelni może jednocześnie przebywać 3 uczniów (1 osoba zajmuje 1 stolik).
  4. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia.
  5. Wszelkie pytania dotyczące księgozbioru można kierować przez dziennik elektroniczny (jako wiadomość do nauczyciela bibliotekarza).
  • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej opracowano uwzględniając konieczny okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach https://www.gov.pl/web/rozwoj/biblioteki
  • Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
  • Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce.

 

 

PROCEDURY FUNKCJONOWANIA

 BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BAŁTOWIE

na czas trwania pandemii COVID-19

 

 

 

Na czas trwającej pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadzone zostają nowe zasady, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby korzystające z biblioteki szkolnej.

 

Postanowienia ogólne:

 

  1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w maseczce i rękawiczkach.

 

2.   W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).

 

  1. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy.

 

  1. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi do 1 osoby, w celu umożliwienia przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

 

  1. Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów i nauczycieli. którzy chcą skorzystać z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników i zgodne z harmonogramem konsultacji udostępnionym wszystkim rodzicom/prawnym opiekunom oraz uczniom poprzez e-dziennik.

 

  1. Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki poprzez wysłanie wiadomości na dziennik elektroniczny. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz przez e-dziennik Vulcan.

 

  1. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

 

 

Realizacja przyjmowania i zwrotów materiałów bibliotecznych:

 

  1. Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej odbywać się będzie od 15 czerwca 2020 r. Każdy uczeń/rodzic zostanie poinformowany, w który dzień i na którą godzinę ma przybyć do biblioteki, aby uniknąć grupowania się czytelników.
  2. Wychowawca powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
  3. Przypomina się uczniom i rodzicom zasady zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, z dołączoną płytą CD -język obcy, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
  4. Zapytania o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń uczeń lub rodzic kieruje do nauczyciela bibliotekarza na dziennik elektroniczny.
  5. Podręczniki zapakowane w zabezpieczonych reklamówkach należy opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Podręczniki przynoszone są do szkoły, a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela.
  6. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
  7. Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz do księgozbioru i czasopism.
  8. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
  9. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat na którym leżały książki.
  10. Przyjęte książki będą odłożone do pudła w innym pomieszczeniu.  Odizolowane egzemplarze oznaczone będą datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 3 dni. Po tym okresie włączone zostają do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.
  11. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.
  12. Jeżeli okładka foliowa na książce jest przybrudzona w znacznym stopniu, mogącym przenieść przybrudzenia na inne egzemplarze, wskazane jest wcześniejsze usunięcie takiej okładki. Po zakończeniu kwarantanny książkę można ponownie obłożyć okładką foliową – czynność ta nie jest rekomendowana przed odłożeniem książki na kwarantannę, gdyż należy ograniczyć do minimum kontakt pracowników biblioteki ze zwracanym egzemplarzem.
  13. Obsługa czytelnika zostaje ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Bibliotekarz szkolny

Magdalena Wójcik

 

 

Niniejszy dokument został opracowany na podstawie rekomendacji Biblioteki Narodowej dotyczącej organizacji pracy bibliotek szkolnych.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj/biblioteki; https://www.bn.org.pl/ ; https://gis.gov.pl/

 

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BAŁTOWIE

1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno -wychowawczych szkoły, doskonalenia warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz wiedzy o regionie. Pełni rolę szkolnego centrum informacji.

2. Do zadań biblioteki należy:

a) gromadzenie, wypożyczanie, udostępnianie książek i innych źródeł informacji,

b) gromadzenie i wypożyczanie, udostępnianie oraz przekazywanie uczniom bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych,

c) tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjna i komunikacyjną,

d) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów,

e) wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się,

f) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną,

g) określenie szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych, uwzględniając konieczność zapewnienia  trzyletniego okresu używania tych podręczników.

3. Z biblioteki mogą korzystać:

  1. uczniowie – na podstawie zapisów w dzienniku klasowym
  2. nauczyciele, inni pracownicy szkoły – na podstawie zatrudnienia
  3. rodzice (prawni opiekunowie) – na podstawie karty czytelnika dziecka lub dowodu osobistego

4. Pomieszczenie biblioteki umożliwia gromadzenie i udostępnianie zbiorów zgodnie z profilem programowym szkoły podstawowej, tj. przede wszystkim bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, lektury szkolne, podręczniki, literaturę pedagogiczną i informacyjną, literaturę piękną i popularnonaukową, programy edukacyjne płytach CD, DVD, korzystanie ze stanowiska komputerowego, laptopów szkolnych.

  1. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
  2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki.
  3. Godziny urzędowania biblioteki ustala dyrektor szkoły. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego,
  4. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów biblioteki, jednocześnie jednak są zobowiązani do dbałości o wypożyczone książki.
  5. Ze zgromadzonych w bibliotece książek można korzystać:

- wypożyczając je do domu/podręczniki, materiały ćwiczeniowe, lektury, literatura piękna i popularnonaukowa/

- czytając, przeglądając na miejscu /księgozbiór podręczny, czasopisma/

-korzystając w pracowniach przedmiotowych /materiały przekazane do dyspozycji nauczyciela/.

10. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje konto. Nie wypożycza się książek korzystając z kart czytelnika koleżanek, kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły.

11. Książek wypożyczonych w bibliotece nie należy udostępniać innym osobom.

12. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

13. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki /w tym jedną lekturę obowiązkową/, ale w uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych pozycji z podaniem terminu ich zwrotu.

14. Uczniowie przygotowujący się do konkursów mają prawo wypożyczenia większej liczby książek jednorazowo.

15. Maksymalny czas wypożyczenia książki to 4 tygodnie, podręczników – na dany rok szkolny.

16. W stosunku do czytelników przetrzymujących lektury i inne materiały wypożyczone w bibliotece mogą być zastosowane kary, zgodnie z obowiązującym Punktowym Systemem Oceniania Zachowania Uczniów (punkty minusowe).

17. Jeżeli uczeń nie odda książki w przewidzianym terminie, na początku kolejnego roku szkolnego zostaje do niego wysłane upomnienie. Uczeń nie uzyska możliwości korzystania z biblioteki aż do momentu zwrotu zaległych materiałów.

18. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki wypożyczonej z biblioteki, czytelnik musi niezwłocznie odkupić taką samą /w przypadku lektur/ albo inną wskazaną przez bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej cenie pozycji zagubionej lub zniszczonej. Do czasu uregulowania należności czytelnik jest zawieszony w prawach korzystania z biblioteki.

19. Czytelnicy opuszczający szkołę /nauczyciele, uczniowie, pracownicy/ zobowiązani są do oddania materiałów wypożyczonych z biblioteki.

20. Uczeń jest zobowiązany do zwrócenia wszystkich wypożyczonych z biblioteki książek na trzy tygodnie przed końcem roku szkolnego.

21. Najlepszym czytelnikom na koniec roku szkolnego przyznawana jest nagroda książkowa.

22. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki przyznawane są  punkty dodatnie z zachowania zgodnie z obowiązującym Punktowym Systemem Oceny Zachowania Uczniów.

23.Uczeń ma możliwość wypożyczenia książek na okres ferii zimowych i letnich (wakacje).

24. Wypożyczanie książek na okres ferii zimowych odbywa się na ogólnych zasadach dotyczących wypożyczeń zawartych w regulaminie biblioteki i nie jest regulowane odrębnymi przepisami.

25. Wypożyczanie książek na okres wakacji wymaga spełnienia dodatkowych warunków:

 -zwrócenie w terminie wszystkich wcześniej wypożyczonych materiałów do biblioteki szkolnej,

 -promocję do następnej klasy

26. Możliwość wypożyczenia książek na okres wakacji mają uczniowie klas I-VII.

27. Absolwentom i uczniom zmieniającym szkołę, książek na okres wakacji nie wypożycza się.

28. Absolwenci i uczniowie opuszczający szkołę są zobowiązani bezwzględnie  rozliczyć się z biblioteką.

29.Książki są wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego, po zakończeniu klasyfikacji.

30.Termin zwrotu wypożyczonych na wakacje książek upływa w pierwszym tygodniu września.

31. Niezwrócenie książek w tym terminie skutkuje brakiem możliwości kolejnych wypożyczeń w  nowym roku szkolnym do czasu uregulowania zaległości w bibliotece.

32.W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki wypożyczonej na okres wakacji obowiązują ogólne zasady zawarte w regulaminie biblioteki.

33. W bibliotece szkolnej zabrania się  słuchania muzyki, grania w gry online z telefonów, odtwarzaczy plików audio, słuchania muzyki, prowadzenie głośnych rozmów zakłócających pracę biblioteki i wzajemnego komunikowania się. Nie wolno wnosić do biblioteki kurtek, jedzenia i picia.

34. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zaznajomienia się z niniejszym regulaminem i do bezwzględnego przestrzegania go.

35. Zadania nauczyciela bibliotekarza:

1) udostępnianie zbiorów i innych źródeł informacji przez:

a) zapewnienie możliwości korzystania ze zbiorów w czasie zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu,

b) gromadzenie i wypożyczanie, udostępnianie oraz przekazywanie uczniom bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz lektury podstawowe uzupełniające do języka polskiego, literaturę popularnonaukową, beletrystykę, wydawnictwa informacyjne, albumowe, podręczniki szkolne, wydawnictwa z zakresu dydaktyki, psychologii, pedagogiki i inne wynikające z potrzeb realizacji przedmiotów nauczania (teksty źródłowe),.

c) pomoc w poszukiwaniu źródeł i doborze literatury,

 d)  udzielanie porad bibliograficznych,

e) kierowanie czytelników do innych bibliotek i ośrodków informacji;

2) tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną przez:

a) prowadzenie zajęć z przysposobienia czytelniczego

b) wspieranie pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli, dokształcania i doskonalenia,

c) systematyczne tworzenie i aktualizacja warsztatu informacyjnego biblioteki

d) wybór i gromadzenie wszelkich materiałów wspomagających prace nauczyciela,

e) wzbogacanie zasobów biblioteki o najnowsze pozycje książkowe i źródła medialne,

f) zapewnienie możliwości korzystania i udostępniania zbiorów audiowizualnych przez uczniów, nauczycieli, rodziców (programy multimedialne, lektury, bajki, filmy edukacyjne na nośnikach DVD, e-booki)

g) pomoc w wyszukiwaniu i wykorzystaniu informacji w encyklopediach, słownikach tradycyjnych oraz zasobach internetowych

h) zapewnienie możliwości przez bibliotekę szkolną korzystania i wyszukiwania informacji w Internecie (pełne teksty lektur szkolnych i innych utworów literackich np http://biblioteka.onet.pl/, wolnelektury.pl)

i) zapewnienie możliwości tworzenia materiałów potrzebnych na lekcję, referatów, prezentacji multimedialnych, wykresów, statystyk, tworzenia, opracowania ankiet i innych materiałów potrzebnych do realizacji gimnazjalnego projektu edukacyjnego poprzez korzystanie z pakietu Microsoft Office

3) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów czytania i uczenia się przez:

a) rozpoznawanie i zaspokajanie w ramach możliwości zgłaszanych potrzeb czytelniczych i informacyjnych,

b) podejmowanie różnych form indywidualnej pracy z uczniami z zakresu edukacji czytelniczej, nabywania sprawności w samodzielnym wzbogacaniu wiedzy, przezwyciężania trudności w nauce, rozbudzania wrażliwości na piękno języka polskiego, motywowanie do poznawania literatury i różnorodnych tekstów kultury,

c) udzielanie porad, informacji bibliotecznych, doradztwo w sprawach czytelnictwa,  promocja księgozbioru pozalekturowego i nowości wydawniczych i bibliotecznych;

d) organizowanie konkursów czytelniczych, akcji promujących czytanie

e) prowadzenie lekcji bibliotecznych;

f) organizowanie zajęć doskonalących techniki czytania,

g) udostępnianie uczniom miejsca w czytelni do odrabiania zadań domowych - udzielanie pomocy

h) poradnictwo w czytelnictwie

i) rozmowy indywidualne z czytelnikami

4) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną przez:

a) informowanie o wydarzeniach kulturalnych w regionie (plakaty w szkole, informacje, ulotki, informacje na szkolnej stronie www oraz szkolnej stronie facebook)

b) prowadzenie różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa przez organizowanie wystaw, pokazów, kiermaszy, konkursów czytelniczych, recytatorskich, literackich i p1astycznych,

d) aktywny udział w imprezach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bałtowie, biblioteki publiczne w Ostrowcu Św. oraz inne placówki kulturalne w regionie,

e) wycieczki edukacyjne do bibliotek publicznych w regionie, kina, przedstawień teatralnych

f) gromadzenie literatury regionalnej

g) organizowanie kół zainteresowań (Koło Przyjaciół Biblioteki)

h) wychowanie do wartości: spotkania, zajęcia i imprezy edukacyjne:

- głośne czytanie uczniom i pogadanki na temat bohaterów, właściwych zachowań itp.

- oglądanie z uczniami filmów i bajek dla dzieci,

- uczenie poszanowania zbiorów oraz mienia szkolnego, przestrzegania regulaminów

- Obchody świąt i rocznic literackich, kościelnych i świeckich:

- ekspozycje tematyczne (gazetki i wystawki książek),

- wydarzenia czytelnicze poświęcone znanym autorom i ich dziełom

i) zachęcanie uczniów do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły, gminy, powiatu ostrowieckiego, udziału w przedsięwzięciach bibliotecznych /szkolnych lub organizowanych przez inne placówki.

j) współpraca przy organizowaniu zbiórek i akcji charytatywnych z udziałem, uczniów, nauczycieli i rodziców

36. Zasady współpracy biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami, rodzicami (prawnymi opiekunami) i innymi bibliotekami obejmują:

  1. z uczniami:
  •  rozwijanie kultury czytelniczej uczniów; rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań czytelniczych uczniów
  • pogłębiania i wyrabiania u uczniów nawyku szacunku do książki i odpowiedzialności za jej użytkowanie
  • przygotowanie ich do samokształcenia;
  • angażowaniu do pomocy w pracy bibliotecznej (wypożyczanie książek, kontrola stanu czytelnictwa klas, przynoszenie literatury na lekcje itp.)
  • indywidualne rozmowy z czytelnikami;
  • poradnictwo w wyborach czytelniczych,pomoc uczniom w rozwijaniu własnych zainteresowań,
  • doborze odpowiedniej literatury zarówno dla uczniów zdolnych (pomoc uczniom przygotowującym się do konkursów,  konkursów przedmiotowych, egzaminów, jak i mających trudności w nauce, a także dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym)
  • przekazywanie informacji o aktywności czytelniczej
  • wyszukiwanie informacji i przygotowanie/zredagowanie gazetki przez uczniów
  1. z nauczycielami:
  • wspomaganie doskonalenia zawodowego nauczycieli przez odpowiedni dobór literatury;
  •  pomoc nauczycielom i wychowawcom w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych,
  • udostępnianie  programów nauczania, podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych; literatury na lekcje wychowawcze, lektur oraz literatury metodycznej, a także multimediów, np. kaset video, encyklopedii multimedialnych itp.,
  • wspomaganie nauczycieli w tym wychowawców klas w realizacji programów nauczania, szkolnego programu wychowawczego i programu profilaktyki.
  • indywidualne kontakty;
  • sporządzenie zestawień statystycznych czytelnictwa uczniów dla nauczycieli;
  • współudział w organizacji imprez szkolnych, konkursów;
  • współpracę z nauczycielami w zakresie rozwijania potrzeb i zainteresowań czytelniczych uczniów;
  • umieszczanie wykazu nowości w pokoju nauczycielskim  do wiadomości nauczycieli;
  • współdziałanie w zakresie egzekwowania postanowień regulaminu biblioteki;
  • formułowanie wniosków i uwag, dotyczących pracy biblioteki,
  1. z rodzicami (prawnymi opiekunami)
  • wyposażanie uczniów w bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe;
  • informowanie rodziców o dostępności ewidencjonowanych podręczników
  • wspieranie rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, poprzez polecanie im odpowiedniej literatury pedagogicznej, wypożyczanie książek zainteresowanym rodzicom;
  • przekazywanie informacji o stanie czytelnictwa uczniów oraz o sposobie wywiązywania się z obowiązku dbania o wypożyczone książki
  • współpraca z radą rodziców w zakresie finansowania zakupu książek  do biblioteki; książek na nagrody
  • pomoc rodziców w realizacji zadań bibliotecznych;
  • indywidualne rozmowy z rodzicami, dotyczące wyborów czytelniczych ich dzieci;
  • przekazywanie informacji dla rodziców o ofercie książek dostępnych dla uczniów podczas szkolnych kiermaszy książek, dobór literatury dla rodziców
  • wyjście do kina, teatru wraz z rodzicami
  1. z bibliotekami:
  • organizowanie wspólnych spotkań w celu wymiany doświadczeń;
  • spotkania, odczyty, konferencje metodyczne, szkolenia;
  • organizację wycieczek do innych bibliotek;
  •  współuczestnictwo w organizowaniu różnorodnych działań na rzecz czytelnictwa;
  •  udział w konkursach czytelniczych  i plastycznych.
  • wymiana informacji, materiałów
  1. współpraca biblioteki z innymi instytucjami, wydawnictwami, hurtowaniami, dystrybutorami książek w celu:

        -  zamówień książek do biblioteki, na nagrody organizacją kiermaszy książek, realizacją konkursów dla uczniów, wyjazdów edukacyjnych, wycieczek

       - pozyskiwania bibliografii na dany temat dla potrzeb szkoły

 

ZASADY KORZYSTANIA Z CZYTELNI

1. Czytelnia stanowi integralną część biblioteki i jest miejscem cichej pracy, samokształcenia uczniów i nauczycieli.

2. Ogólne zasady korzystania z biblioteki mają zastosowanie także w odniesieniu do czytelni.

3. Czytelnia jest czynna w godzinach pracy biblioteki.

4. Korzystający z czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin.

5. W czytelni obowiązuje cisza.

6. W czytelni można korzystać ze wszystkich zborów a w szczególności i tylko na miejscu z księgozbioru podręcznego. W uzasadnionych wypadkach bibliotekarz może udzielić zgody na wypożyczenie do domu, na krótki termin.

7. Książki i inne materiały należy zwrócić bibliotekarzowi.

8. Czytelnik odpowiada osobiście za książki i czasopisma, z których korzysta.

9. Książek i czasopism nie wolno niszczyć, a zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.

10. Nieprzestrzeganie regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.


REGULAMIN

ZAWIERAJĄCY SZCZEGÓŁOWE WARUNKI KORZYSTANIA PRZEZ UCZNIÓW Z PODRĘCZNIKÓW,  MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH I ĆWICZENIOWYCH

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BAŁTOWIE

 

  1. Prawo korzystania.

 

    1. Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 szkoła bezpłatnie wypożycza  uczniom podręczniki/materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
    2. Podręczniki są własnością szkoły i znajdują się w zasobach biblioteki .
    3. W bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne, które są wpisywane do ewidencji, czyli wprowadzone na stan biblioteki szkolnej, zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości.
    4. Szkoła nieodpłatnie wypożycza (użycza) uczniom podręczniki/ materiały edukacyjne, mające postać papierową, które są przeznaczone do co najmniej trzyletniego okresu użytkowania.
    5. Szkoła nieodpłatnie zapewnia uczniom dostęp do podręczników /materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną.
    6. Szkoła przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu, które są jednoroczne i przeznaczone do użytku indywidualnego.
    7. W zależności od potrzeb dydaktycznych, uczeń ma możliwość korzystania z podręcznika, zarówno w szkole, jak i w domu.

 

  1. Zasady wypożyczania, zwroty.

 

  1. Biblioteka szkolna wypożycza (użycza) bezpłatnie podręczniki/ materiały edukacyjne na okres danego roku szkolnego.
  2. O terminie wypożyczenia i zwrotu kolejnych części podręczników w ciągu roku szkolnego decyduje nauczyciel przedmiotu/ wychowawca danej klasy w porozumieniu z nauczycielem – bibliotekarzem.
  3. Za zapoznanie rodziców i uczniów z treścią regulaminu odpowiada wychowawca klasy.
  4. Wypożyczenia (użyczenia) podręcznika/materiałów edukacyjnych dokonuje nauczyciel-bibliotekarz na podstawie imiennej listy uczniów.
  5. Podręczniki/materiały edukacyjne na dany rok szkolny są wypożyczane  (użyczane)  w dniu  i w godzinach uzgodnionych pomiędzy nauczycielem-bibliotekarzem a wychowawcą klasy. Zapis ten stosuje się odpowiednio do zwrotu podręczników/materiałów edukacyjnych.
  6. Podręczniki są wypożyczane (użyczane) uczniom nie później jak do 14 dnia od rozpoczęcia roku szkolnego, w szczególnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu.
  7. Wypożyczenie podręcznika może nastąpić również w innym terminie, w trakcie roku szkolnego.
  8. Potwierdzeniem wypożyczenia jest osobisty podpis ucznia w momencie wypożyczenia (za dopilnowanie jest odpowiedzialny nauczyciel-bibliotekarz). W przypadku choroby podręczniki/ materiały edukacyjne może odebrać również rodzic/ prawny opiekun.
  9. Podręczniki/materiały edukacyjne podlegają zwrotowi do biblioteki szkolnej w przypadku: skreślenia ucznia z listy uczniów, przeniesienia do innej szkoły, w przypadku innych zdarzeń losowych.
  10. Zwrotu wypożyczonych podręczników/ materiałów edukacyjnych, dokonuje się w terminach określonych przez szkołę i podanych przez bibliotekarza, do wiadomości uczniów i rodziców, jednak nie później niż do końca danego roku szkolnego. Uczniowie przystępujący do egzaminów klasyfikacyjnych, sprawdzających, poprawkowych, zwracają podręcznik nie później niż do końca sierpnia.
  11. Dla podręcznika/ materiału edukacyjnego ustala się status wyjściowy – pierwszy rok użytkowania jako „nowy”, status w kolejnych latach jako „dobry” lub „wystarczający”, co oznacza, iż podręcznik jest w stanie dobrym lub względnie dobrym, nie powodującym trudności w uczeniu się.
    Podczas zwrotu podręcznika/materiału edukacyjnego do biblioteki, nauczyciel bibliotekarz dokonuje oględzin podręcznika, określając stopień jego zużycia. Przy wykonywaniu tych czynności może współpracować z wychowawcą klasy.
  12. W przypadku zgubienia podręcznika/materiałów edukacyjnych, bądź ich zniszczenia lub znacznego uszkodzenia, szkoła zażąda od rodziców/prawnych opiekunów zwrotu nowego podręcznika.
  13. Materiały ćwiczeniowe, uczniowie otrzymują corocznie bez obowiązku zwrotu, co należy potwierdzić podpisem ucznia.
  14. Wszelka dokumentacja, o której mowa w Regulaminie znajduje się w bibliotece szkolnej, a za jej kompletność odpowiada nauczyciel - bibliotekarz.

 

  1. Zabezpieczenie podręczników, użytkowanie.

 

  1. Uczeń korzystający z podręczników/materiałów edukacyjnych, zobowiązany jest do ich szanowania i używania zgodnie z przeznaczeniem, do troski o estetykę, do chronienia przed zniszczeniem i zagubieniem.
  2. Kategorycznie zabrania się niszczenia, wyrywania kartek, dokonywania jakichkolwiek wpisów, rysunków, zaznaczeń.
  3. Wypożyczone podręczniki mogą być obłożone okładką ochronną, łatwą do usunięcia, niepowodującą zniszczenia lub uszkodzenia książki.
  4. Materiały ćwiczeniowe są przyznawane bezzwrotnie i indywidualnie każdemu uczniowi, zatem może on wykonywać wpisy zgodnie z zawartymi tam poleceniami.
  5. W przypadku zagubienia lub znacznego uszkodzenia podręcznika/materiału edukacyjnego, rodzic jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie nauczyciela-bibliotekarza i wychowawcę klasy.
  6. W przypadku zniszczenia lub zagubienia materiałów ćwiczeniowych, rodzice są zobowiązani we własnym zakresie zaopatrzyć dziecko w nowe materiały ćwiczeniowe.
  7. Dołączone do podręczników lub materiałów edukacyjnych płyty  CD stanowią ich integralną część i należy je zwrócić wraz z podręcznikiem. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia całego kompletu, tj. podręcznika z płytą.

 

Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień. Regulamin będzie dostępny na stronie internetowej szkoły.

 

 

Regulamin ma zastosowanie od 1 września 2017r.

 

 

 Podstawa Prawna:

 

Szczegółowe warunki korzystania z podręczników przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie zostały ustalone na podstawie Ustawy z dn. 30 maja 2014r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014r. poz. 811).

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć