Akademia Małego Strażaka

Od  roku szkolnego 2019/2020 działa w gminie Bałtów Akademia Małego Strażaka.  Należy do niej 15 uczniów klas I – VI  Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

Niniejsza inicjatywa ma na celu :

• rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży
  • rozbudzanie zainteresowań tematyką pożarniczą
  • przybliżenie specyfiki zawodu strażaka
  • zapoznanie z podstawami udzielania pierwszej pomocy

W trakcie zajęć uczniowie mają możliwość pogłębiania wiedzy między innymi na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej. Zdobywają praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Rozwijają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Opiekę nad Akademią Małego Strażaka w szkole sprawuje p. Zuzanna Kacała.

Etap Gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

31 marca 2023r. odbył się w naszej szkole etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Konkurs miał na celu propagowanie wiedzy pożarniczej, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania tematyką pożarnictwa. W turniejowych zmaganiach wzięło udział 13 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie i 2 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole.

W I kategorii wiekowej (kl. I-IV) I miejsce zajął Maciej Pytlak z kl. IV SP w Bałtowie, II miejsce Igor Różalski także uczeń kl. IV SP w Bałtowie, a III miejsce Piotr Czerwonka z kl. III SP w Bałtowie.

W II kategorii wiekowej (kl. V-VIII) na podium uplasowali się: na I miejscu Hubert Wisowski z kl. VIII SP w Bałtowie, na II miejscu Zuzanna Szewczyk również uczennica kl. VIII SP w Bałtowie zaś na III Daniel Goliński uczeń kl. VIII PSP w Okole.

Laureatom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w etapie powiatowym!

Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni słodkimi upominkami ufundowanymi przez Wójta Gminy Bałtów Huberta Żądło. Serdecznie dziękujemy!

Bardzo dziękujemy także Zakładowi Piekarniczo- Cukierniczemu "Kami" z Kolonii Pętkowice, który zatroszczył się o słodki poczęstunek dla uczestników konkursu!

Zajęcia AMS w jednostce OSP w Bałtowie

21 kwietnia  2023r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach działalności Akademii Małego Strażaka. Tym razem zajęcia miały miejsce  w  Ochotniczej Straży Pożarnej w Bałtowie, a poprowadził je druh Andrzej Malicki.Uczniowie zapoznali się z podstawowym sprzętem gaśniczym, znajdującymi się na wyposażeniu jednostki wozami strażackimi oraz z wyposażeniem toreb ratowniczych R1i R2.

ROK SZKOLNY 2020/2021

4.09.2020r. Akademia Małego Strażaka przy Szkole Podstawowej w Bałtowie zainaugurowała swoją działalność w roku szkolnym 2020/2021. Uczestnicy Akademii spotkali się w siedzibie OSP w Bałtowie. Druhowie ochotnicy: Kacper Baran i Artur Niedbała zaprezentowali dzieciom i młodzieży sprzęt gaśniczy znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Uczniowie zapoznali się ponadto z podstawowym umundurowaniem i wyposażeniem strażaka oraz najważniejszymi zasadami z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Na zakończenie podzieleni na trzy drużyny zmierzyli się w quizie wiedzowym. Rywalizacja była niezwykle zacięta i emocjonującą. Uczniowie świetnie się bawili jednocześnie ucząc się i zdobywając praktyczne umiejętności.

Pierwsza w powiecie ostrowieckim Akademia Małego Strażaka

W bieżącym roku szkolnym, w ramach prowadzonych w szkole innowacji pedagogicznych, odbywają się zajęcia pożarnicze prowadzone przez p. Zuzannę Kacałę. Zainteresowanie tą tematyką przyczyniło się do powstania, z inicjatywy wójta Gminy Bałtów – pana Huberta Żądło - Akademii Małego Strażaka. Należy do niej 15 małych adeptów z klas I – VI Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

Program Akademii Małego Strażaka rozwija zainteresowania dzieci i młodzieży tematyką pożarniczą, przybliża specyfikę zawodu strażaka, uczy zachowań w nietypowych sytuacjach związanych z różnymi niebezpieczeństwami oraz zapoznaje z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

Druhowie zdobywają praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

W dniu 20.02.2020r. młodzi przyszli strażacy zaprezentowali się oficjalnie po raz pierwszy. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan Wójt Gminy Bałtów Hubert Żądło, prezes OSP w Antoniowie - Henryk Cichocki pełniący funkcję rady gminy, funkcjonariusze Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św.: dowódca jednostki brygadier Robert Sobczyk, kapitan Sebastian Klaus, starszy aspirant Norbert Sławek, strażak Dawid Forgiel, rodzice, nauczyciele i cała społeczność szkolna. Wszyscy zebrani wysłuchali na wstępie prelekcji funkcjonariusza Komendy powiatowej PSP na temat działalności i funkcjonowania straży pożarnej. Następnie członkowie Akademii zmierzyli się w konkurencjach strażackich takich jak: musztra strażacka, rozwijanie i zwijanie węża strażackiego, „w poszukiwaniu atrybutów sprzętu gaśniczego”.

Wszyscy wykazali się doskonałą sprawnością fizyczną, sprytem i spostrzegawczością. Młodzi druhowie pokazali, że są uczniami wielu talentów - także wokalnych. Najmłodszy z nich, Igor Różalski z kl.I, wystąpił z piosenką pt. „Strażak Sam”, za co został nagrodzony gromkimi brawami. Strażacy przeprowadzili również pokaz Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Uroczystość zakończył pokaz sprzętu gaśniczego, który cieszył się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów.

O naszej uroczystości w mediach:

naOSTRO.INFO

Radio Kielce