Świętokrzyski System Wspierania Talentów - Fascynujący Świat Nauki

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach są twórcami systemowego projektu Świętokrzyski System Wspierania Talentów – Fascynujący Świat Nauki realizowanego w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty,  Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Realizacja projektu ma na celu wsparcie  uczniów zdolnych ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego w zakresie praktycznego rozwijania kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji naukowych, uczenia się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych oraz inicjatywności, jako istotnych kompetencji związanych z przygotowaniem młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.

Cele projektu:

• rozwijanie  kompetencji naukowych uczniów w zakresie formułowania pytań i wyciągania wniosków.
  • rozwijanie u uczniów umiejętności rozpoznawania swoich mocnych stron oraz organizowania własnego procesu uczenia się, zarówno indywidualnie jaki w grupie.
  • wzrost umiejętności uczniów w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych do pozyskiwania, tworzenia, prezentowania i wymiany informacji.
  • wzrost kompetencji nauczycieli w zakresie podejmowania i organizowania współpracy z instytucjami działającymi na rzecz edukacji, ukierunkowanej na wsparcie uczniów zdolnych

Uczestnicy projektu będą spotykać się na dwudniowych zjazdach, podczas których wezmą udział w  tematycznych seminariach naukowych, warsztatach  badawczych i diagnostycznych,  a także w  jednodniowych wyjazdach naukowych i konsultacjach e-learningowych związanych z tematyką projektu.  Wszystkie zajęcia stacjonarne  organizowane są  na Uniwersytecie  Jana Kochanowskiego oraz w dobrze wyposażonych pracowniach Centrum Edukacyjnego w Wólce Milanowskiej.

Warsztaty naukowe pozwolą uczniom uzdolnionym poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Nauczyciele wezmą udział w organizacji sieci współpracy i wsparcia w pracy z uczniami zdolnymi. Wypracowane podczas projektu materiały służyć będą im w ich dalszej pracy, a zrealizowane projekty pozwolą szkołom nawiązać stałą współpracę ze środowiskiem akademickim i instytucjami kultury w naszym regionie w obszarze pracy z uczniem zdolnym.

Więcej informacji na temat projektu: http://fsn.scdn.pl/index.php

Z naszego gimnazjum do projektu z fizyki zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Natalia Bidzińska z kl. IIa

Karolina Szczygieł z kl. IIa

Weronika Zielińska z kl. Ib

Kacper Jabłoński z kl. Ib

Uczniowie realizują moduł rozwijający zainteresowania fizyką. Uczestniczą zarówno w zajęciach stacjonarnych  i e-learningowych, które mają na celu poszerzenie wiedzy z  fizyki poprzez stosowanie jej w praktyce oraz opracowanie projektu badawczego. Nasi uczniowie podczas spotkań na uniwersytecie  korzystają z bazy naukowej, wykonując doświadczenia w pracowniach fizycznych. Głównym tematem zajęć w tym module jest woda i badanie jej właściwości fizycznych. Nasi ,,mali odkrywcy” spotykać się będą na czterech dwudniowych zjazdach. Dwa z nich mają już za sobą. Pierwszy odbył się w dniach 22-23 maja 2014r. , a drugi 4-5 czerwca 2014r. Na pierwszych zajęciach uczniowie pracowali w laboratorium wykonując doświadczenia polegające na wyznaczaniu ciepła właściwego wody i lodu. Na drugich, zaś atrakcją był wyjazd edukacyjny do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie. Tam uczniowie mogli ,,dotknąć fizyki”. Ogród pełen ciekawych eksponatów, na których można wykonać osobiście doświadczenia wywarł na uczniach wielkie wrażenie, a wiedza jaką zdobyli eksperymentując zapadnie im na długo w pamięci.

Przed uczniami jeszcze dwa zjazdy: sierpniowy zwany Letnią Akademią Naukową i wrześniowy, na którym odbędzie się podsumowanie  projektów badawczych.

Galeria zdjęć z warsztatów oraz wyjazdów edukacyjnych uczniów gimnazjum

Szkoła Podstawowa

Wśród wytypowanych 72 zdolnych uczniów z 40 wybranych szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego znalazły się dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie: Kamila Grudniewska (kl. VI) oraz Izabela Niewadzi (kl. VI), które zakwalifikowały się do udziału w edukacyjnym projekcie badawczym z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Uczennice te od lipca 2014r. biorą aktywny udział w tematycznych seminariach naukowych, warsztatach  badawczych i diagnostycznych. Do tej pory uczestniczyły w trzech dwudniowych zjazdach szkoleniowych, jednodniowym wyjeździe naukowym do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz w konsultacjach e-learningowych związanych z tematyką projektu.  Przed nimi jeszcze październikowy dwudniowy zjazd.
Kamila i Iza, wraz z uzdolnionymi koleżankami i kolegami z innych świętokrzyskich szkół podstawowych, miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych zorganizowanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej.
Udział szóstoklasistek z Bałtowa w projekcie z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwijanie uzdolnień i zainteresowanie alternatywnymi formami zdobywania umiejętności i wiedzy.

Galeria zdjęć z wyjazdów edukacyjnych uczennic SP