Przyjazna Szkoła- Gimnazjum

Założenia projektu „My dla Bałtowa”

Nasza szkoła znajduje się w malowniczym, ale mało docenianym przez młodzież zakątku regionu, w którym dostęp do kultury jest bardzo ograniczone (brak kin, muzeów, teatrów, galerii..).

Chcemy, by uczniowie zainteresowali się problematyką regionu (historią, ekologią, dorobkiem kulturowym, korzyściami wynikającymi z promocji regionu) i poprzez swoje innowacyjne działania promowali region i jego zalety w środowisku lokalnym.

Młodzież będzie miała również możliwość, poprzez aktywne i twórcze uczestniczenie w zajęciach pozalekcyjnych,, podnoszenia swojej samooceny i wiary we własne możliwości .

Mamy nadzieję, że nowe umiejętności nabyte w trakcie realizacji projektu ( kręcenie i montaż filmu, robienie zdjęć, uczestniczenie w kursach e-lernigowych, korzystanie z platformy informacyjnej)umożliwią im sprawne posługiwanie się technologiami informatycznymi.

Oczekujemy również, że efektem udziału w projekcie będzie poznanie historii ich rodzinnych stron , ciekawych ludzi, ale przede wszystkim zainteresowanie młodzieży sprawami regionu i zachęcenie jej do wiązania swojej przyszłości z rozwojem gminy.

Młodzież czuje się mniej wartościowa, nie ma dużych możliwości zaistnienia w regionie, nabywania nowych umiejętności oraz ich wykorzystania. W związku z powyższym, aby wyrównać te braki, chcemy zapewnić uczniom alternatywną formę spędzania czasu wolnego, poprzez udział w ciekawych zajęciach pozalekcyjnych, efekty których (przedstawienie legendy związanej z regionem, przygotowanie wystawy poświęconej najbliższej okolicy, opracowanie dokumentacji: zdjęcia, filmy..) będą prezentować nie tylko w środowisku szkolnym ale również w środowisku lokalnym. Zajęcia te mogą pełnić również funkcję zapobiegającą zagrożeniom współczesnego świata( agresji, uzależnieniom, braku poczucia przynależności i identyfikacji z najbliższym otoczeniem.

Cele:

· W zakresie wyrównywania szans edukacyjnych:

1. Pomoc uczniom wykazującym problemy w nauce, uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przez wskazanie im ich własnych potencjalnych możliwości w zajęciach koła teatralnego, manualnego, informatycznego (min. 20uczniów)

2. Integracja uczniów o różnym poziomie intelektualnym

3. Wskazanie różnych sposobów promowania umiejętności i osiągnięć uczniów poprzez zamieszczanie wypracowanych materiałów na stronie internetowej szkoły.

4. Zaangażowanie w przygotowanie prezentacji na żywo dla społeczności lokalnej. Pomoc uczniom wykazującym problemy w nauce, uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przez wskazanie im ich własnych potencjalnych możliwości w zajęciach koła teatralnego, manualnego, informatycznego (min. 20uczniów)

5. Integracja uczniów o różnym poziomie intelektualnym

6. Wskazanie różnych sposobów promowania umiejętności i osiągnięć uczniów poprzez zamieszczanie wypracowanych materiałów na stronie internetowej szkoły.

7. Zaangażowanie w przygotowanie prezentacji na żywo dla społeczności lokalnej. ( przygotowanie plakatów informujących o prezentacji, udział w przedstawieniu, przygotowanie dekoracji, dokumentowanie przebiegu prezentacji poprzez zdjęcia i kręcenie filmu, zamieszczenie informacji, filmu i zdjęć na stronie internetowej )

8. Rozbudzanie różnorodnych zainteresowań artystycznych (niezwiązanych z tradycyjnymi przedmiotami nauczania) poprzez jakie zajęcia manualne, teatralne, plastyczne, informatyczne ( o tematyce regionalnej)

9. Zachęcenie do udziału w życiu kulturowym regionu rekompensując brak kin, muzeów, teatrów, wystaw...(przygotowanie przedstawienia na podstawie legend regionalnych, wystawy prac manualnych związanych z obserwacją i poznaniem „małej ojczyzny”, np.: Zabytki naszego regionu, Flora bałtowska, Ciekawe postacie naszego regionu...

· W zakresie umożliwienia uczniom zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności ułatwiających dalszą edukację i wybór ścieżki zawodowej:

1. Zainteresowanie uczniów problematyką środowiska i przygotowanie ich do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym i społeczności lokalnej poprzez przygotowywanie i udział w imprezach dla publiczności pozaszkolnej ( przygotowanie przedstawienia dla rodziców i społeczności lokalnej związanego z lokalnymi legendami, zorganizowanie wystawy prac plastycznych i manualnych dla rodziców wykonanych na zajęciach pozalekcyjnych)

2. Zwiększenie możliwości skutecznego odnalezienia się na rynku pracy poprzez wskazanie zapotrzebowania na działalność w regionie (wskazywanie ludzi zaangażowanych w budowanie dobrego wizerunku gminy, osiągających sukcesy)

3. Ukierunkowanie zainteresowań poprzez nabycie oraz rozwijanie nowych umiejętności i kompetencji (obróbka fotografii cyfrowej, posługiwanie się kamerą,

4. Przygotowanie uczniów do posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, wspomagającymi nabywanie umiejętności uczenia się oraz przygotowywanie młodzieży do kontynuowania nauki na dalszym etapie kształcenia - kursy e –learnigowe

W ramach projektu Przyjaznej Szkoły „My dla Bałtowa” uczniowie Gimnazjum w Bałtowie mieli możliwość zwiedzenia zabytkowego Sandomierza. I choć nie było zbyt ciepło (wycieczka odbyła się 27 lutego), to dobre humory wszystkim dopisywały.

Wszyscy się zgodzą ze stwierdzeniem: w Sandomierzu było cudnieJ))