PIĘĆ PORCJI OWOCÓW, WARZYW I SOKU - SP

PROMUJEMY ZDROWY STYL ŻYCIA

W październiku 2010 roku Szkoła Podstawowa w Bałtowie  przystąpiła  do ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla klas I–III szkół podstawowych „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Patronami honorowymi programu są Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej .

Projekt ma na celu uświadomić najmłodszym oraz ich rodzicom korzyści wynikające ze spożywania owoców, warzyw i soków oraz wykształcić właściwe nawyki żywieniowe, pokazać, że są one niezbędne w codziennej diecie oraz stanowią naturalne źródło cennych witamin i składników mineralnych, tak bardzo potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Mimo że dzieci deklarują, iż lubią zarówno warzywa, owoce jak i soki, nie przekłada się to na ich codzienną dietę. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie lekcji programu "5 porcji warzyw, owoców lub soku".

Koordynatorem szkolnego projektu jest pani Anna Smolińska, dzięki której klasa II w ciągu cyklu zajęć poznała już 5 bohaterów książeczki wraz z ich zdrowymi upodobaniami  „kulinarnymi” – ze szczególnym uwzględnieniem spożywania warzyw, owoców i soków. Super-Piątka przekazała podstawową wiedzę na temat 5 porcji oraz ich znaczenia dla zdrowia człowieka. Bohaterowie Super-Piątki zaprosili także uczniów do zabaw sportowych. Gry, zabawy i ćwiczenia urozmaicone były zadaniami utrwalającymi wiedzę na temat zdrowego odżywiania się i wykorzystania soków do uzupełniania codziennej diety.

W okresie przedświątecznym w  celu przypomnienia o spożywaniu warzyw, owoców i soków zimą, uczniowie przygotowali niezwykłe ozdoby choinkowe, którymi ozdobili choinkę oraz salę lekcyjną, przypominającą owocowy ogród. Zaniesione do domu – upiększały  domy na czas świąt i przypominały rodzicom o zdrowych nawykach żywieniowych.

Uczniowie stanęli na wysokości zadania i pod czujnym okiem nauczycielki przygotowały samodzielnie świeżą sałatkę owocową. Dobierali odpowiednie składniki, obierali  i kroili. Oprócz tych umiejętności uczniowie wykazali się umiejętnością pracy zespołowej podczas przygotowywania sałatek z owoców  i warzyw. Przy tej okazji dowiedzieli się także, jakie są wartości odżywcze wykorzystanych produktów oraz w jakich potrawach można je spotkać na co dzień.  Dzieci, oprócz zdobytej wiedzy, wyszły  z klasy z uśmiechem na twarzy, bogatsze o umiejętności kulinarne oraz konieczność przestrzegania zasad higieny - mycia rąk oraz owoców i warzyw pod bieżącą wodą przed przygotowaniem posiłku oraz przed jedzeniem.

W najbliższym czasie uczniowie dowiedzą się, jak rozpoznawać wiosenne warzywa i owoce. Zdobytą wiedzę będą mogli zastosować w tworzeniu dziennego menu z zastosowaniem zasady "5 porcji owoców, warzyw lub soku".