MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI Akademia Małego Strażaka Projekt powszechnej nauki pływania "UMIEM PŁYWAĆ" 2020/2021 Program SZKOLNY KLUB SPORTOWY 2020/2021 Działaj z imPETem 2020/2021 ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM 2020_2021 Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży? Projekt edukacyjny dla klasy III Bieg po zdrowie UMIEM PŁYWAĆ 2019- PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI PŁYWANIA AKTYWNA TABLICA - Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury KREATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2018/2019 Lekkoatletyka dla każdego! MÓJ STARTUP - MÓJ BIZNES 2017/2018 UMIEM PŁYWAĆ EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE Projekt "Kotwice Kariery"/ Gimnazjum 2014/2015 Projekt "Krokus" 2013/2014 (Gimnazjum) Laserowi Odkrywcy 2013/2014 Przedsiębiorczość Świętokrzyski System Wspierania Talentów - Fascynujący Świat Nauki ZOSTAĆ PRZEDSIĘBIORCZYM -Gimnazjum Wyloguj się do życia KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU GIMNAZJUM 2012/2013 TAKI JAK MOZART - GIMNAZJUM 2010/2011 Wielki-mały człowiek - SP 2011-2013 Trzymaj Formę - Gimnazjum 2008r. Akademia Przedsiębiorczego Obywatela 2008/2009 Przyjazna Szkoła- Gimnazjum SZKOŁA BEZ PRZEMOCY- GIMNAZJUM GRAFIKA MŁODEGO INFORMATYKA- EDYCJA II - Gimnazjum Projekt ZROZUMIEĆ ŚWIAT- SP KREATYWNY UCZEŃ XXI WIEKU SP - 2012/2013 PIĘĆ PORCJI OWOCÓW, WARZYW I SOKU - SP TAKI JAK MOZART - SP Projekt „Świętokrzyski Program Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich” SZKOŁA BEZ PRZEMOCY SP

Projekty

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY SP

 

V edycja programu

 „Szkoła bez przemocy”

 Szkoła Podstawowa w Bałtowie

 Plan działań

                                                          OPRACOWAŁY: 

                                                                                                                                                                      Justyna Jabłońska

                                                                                                                                                                      Anna Smolińska

V edycja programu

„Szkoła bez przemocy”

I. OPIS PROBLEMU

 Szkoła Podstawowa w Bałtowie uczestniczyła w IV edycji programu w roku szkolnym 2009/2010. Zaowocowało to zwiększeniem świadomości problemu i zmianą postaw wobec przemocy. Szkoła funkcjonuje w środowisku wiejskim, uczniowie są mieszkańcami kliku okolicznych miejscowości.

Naukę kontynuuje116 uczniów.

Przemoc i agresja nie są dominującym problemem wychowawczym w naszej szkole,
ale też nie jesteśmy wolni od tego zjawiska. Do najczęściej spotykanych w naszej szkole problemów związanych z przemocą i agresją należą:

1. Bezpośrednia przemoc słowna i niewerbalna: dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, zastraszanie, wulgaryzmy, obrażanie, ośmieszanie, grożenie, pokazywanie nieprzyzwoitych gestów.

2. Bezpośrednia przemoc fizyczna: popychanie, bójki, niszczenie własności, mienia szkoły, kradzieże

3. Pośrednie formy przemocy – namawianie innych do ataków fizycznych lub słownych, wykluczanie i izolowanie z grupy.

 

II. PRZYCZYNY PROBLEMU

Z przeprowadzonych w szkole badań ankietowych wynika, że główną przyczyną agresji są problemy dzieci wynikające z niewłaściwego systemu norm (normy preferujące użycie siły, nieprzestrzeganie norm przez osoby dorosłe). Rodzi to konflikty w relacjach uczniowskich. Kolejną przyczyną jest brak reakcji na zachowania agresywne ze strony rodziców (brak reakcji na drobne wykroczenia, bagatelizowanie ich).  Dodatkowym czynnikiem wyzwalającym agresję jest brak zagospodarowania czasu, brak możliwości relaksu i odprężenia.

Ważną przyczynę agresywnych zachowań uczniów stanowi także trudna sytuacja rodzinna.

Analiza dokumentów pedagogicznych potwierdza, że agresorami są najczęściej uczniowie pochodzący z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, borykający się z problemami finansowymi, chorobą alkoholową rodziców. Zachowania agresywne uczniów mają także swoje źródło w różnicach wynikających z zamożności uczniów. Narastającym problemem wychowawczym szkoły jest agresja słowna
 i wulgaryzacja języka uczniów.

 

III. GŁÓWNE CELE REALIZACJI PROGRAMU

- zapobieganie zachowaniom agresywnym,

- zmniejszanie poziomu przemocy i agresji,

- wzrost poczucia bezpieczeństwa uczniów,

- integracja zespołów klasowych.

 

IV. WYKONAWCY I UCZESTNICY PROJEKTU

Koordynatorami zaplanowanych w programie działań są nauczyciele: Justyna Jabłońska i Anna Smolińska.

W realizację programu zaangażowani są wszyscy wychowawcy klas, którzy wspólnie

z uczniami zaplanowali działania skierowane do całej społeczności szkolnej, mające na celu zmniejszenie skali agresji i przemocy. Są oni wraz uczniami współodpowiedzialni za ich realizację. W większość działań zaangażowane są całe zespoły klasowe, które biorą udział w przygotowywaniu imprez oraz w ich obsłudze. Wraz z zespołami klasowymi na lekcjach swoich przedmiotów wykonują zaplanowane zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem. Do zadań tych należy m.in. przygotowanie i przeprowadzenie konkursów, zawodów sportowych, zajęć przedmiotowych, na których poruszane są również problemy agresji i przemocy.

 

V. METODY REALIZACJI PROGRAMU

- pogadanka

- drama

- dyskusja

- apele

- konkursy plastyczne, komputerowe

- konkurs piosenki

 

VI. PLAN DZIAŁAŃ

 

Lp

Proponowane działania

Termin realizacji

Osoby odpowiedzialne

1.

Przeprowadzenie ankiet diagno- zujących zjawisko przemocy              w szkole „Czy w szkole można czuć się bezpiecznie?”

 

12.2010

Justyna Jabłońska Anna Smolińska

2.

Opracowanie Kodeksu Szkoły Bez Przemocy.

12.2010

Justyna Jabłońska Anna Smolińska

3.

Przeprowadzenie wśród uczniów cyklu zajęć na temat przemocy
i agresji oraz sposobów radzenia

sobie z nimi, umiejętności rozwiązywania konfliktów (według scenariuszy zaproponowanych

przez kampanię „Szkoła bez przemocy”

Cały rok szkolny

Wychowawcy klas

4.

Stworzenie na szkolnej stronie internetowej witryny informującej
o realizacji projektu ”Szkoła bez przemocy”

 12.2010

Edyta Maziarska

5.

Wykonanie przez uczniów

plakatów, prac plastycznych na temat przemocy w szkole pod hasłem „STOP przemocy i agresji”.

 

Styczeń 2011

Anna Nalewajek Justyna Jabłońska Anna Smolińska   

6.

Spotkanie uczniów z funkcjonariuszem Komendy

Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. na temat przemocy i agresji wśród młodzieży.

 12.2010/ 01.2011

Justyna Jabłońska

7.

Zajęcia warsztatowe, pogadanka dla rodziców z pracownikiem

Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ostrowcu Św.
nt.: „Kiedy dzieci są agresywne i jak przeciwdziałać agresji”.

 03.2011

Dyrektor szkoły,

pracownik Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
w Ostrowcu Św

8.

Przeprowadzenie spotkań zespołów samokształceniowych nauczycieli nt. radzenia sobie z zachowaniami agresywnymi wśród dzieci.

 

 03.2011

Przewodniczący zespołów samokształceniowych

9.

Festiwal Sportu pod hasłem Dużo wrażeń, dużo mocy, baw się z nami bez przemocy”.

01.06. 2011

Anna Nalewajek Justyna Jabłońska Anna Smolińska   Anna Kądziela - Płaza

10.

Zorganizowanie Szkolnego Dnia Bez Przemocy.

 

06.2011

Wychowawcy klas

 

 

VII. SPOSÓB SPRAWDZENIA

 

Sprawozdanie z realizacji projektu.

 

                      Szkoła Podstawowa w Bałtowie  przystąpiła do realizacji V edycji projektu „Szkoła bez przemocy” w listopadzie 2010 roku. Wykorzystane zostało doświadczenie   i materiały zgromadzone w czasie realizacji IV edycji 2009/2010. W bieżącym roku szkolnym szczególną uwagę zwrócono na udział rodziców w realizacji programu. Głównym celem jest zwiększanie poziomu świadomości problemu, jakim jest przemoc szkolna oraz dostarczanie szkole systemowych narzędzi umożliwiających skuteczne zapobieganie wzrostowi przemocy i agresji.

Szkolny projekt ”Szkoła bez Przemocy” został opracowany przez nauczycieli:   Justynę Jabłońską i Annę Smolińską.W realizację Projektu zaangażowani są wychowawcy klas I – VI oraz wszyscy nauczyciele. Wraz z zespołami klasowymi nauczyciele na lekcjach swoich przedmiotów wykonują zaplanowane zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Akcja „Tydzień Wolontariatu” została zrealizowana w formie apelu szkolnego w dniu 3 grudnia 2010r. przygotowanego przez szkolne kolo PCK pod kierunkiem opiekunów: Justyny Jabłońskiej i Anety Schindler. W tym samym miesiącu
przeprowadzono wśród uczniów wszystkich klas ankietę diagnozującą zjawisko przemocy w szkole „Jestem bezpieczny w szkole”. W styczniu szkoła otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych   i informacyjnych: filmy instruktażowe dla nauczycieli, broszury, plakaty i naklejki. Otrzymane materiały posłużyły do oplakatowania szkoły i zapoznania się nauczycieli z filmami instruktażowymi. 25 stycznia 2011r. na spotkaniu z rodzicami wychowawcy klas przedstawili rodzicom informacje dotyczące bezpieczeństwa w szkole. Nasza placówka znalazła się  na ogólnopolskiej mapie umieszczonej na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl  Opracowany został  Kodeks Szkoły Bez Przemocy, który znajduje się na tablicy informacyjnej programu. Na szkolnej stronie internetowej stworzona została witryna informująca o realizowanych zadaniach. Uczniowie klas I - III pod kierunkiem pani Anny Nalewajek, Anny Smolińskiej i Justyny Jabłońskiej wykonali różnymi technikami ciekawe plakaty, prace plastyczne  na temat przemocy w szkole. Dzieci wykazały duże zaangażowanie  w zajęciach i pracach realizowanych w ramach projektu.                         

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć