MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
  • Mistrz tabliczki mnożenia wyłoniony!

    Mistrz tabliczki mnożenia wyłoniony!

    W dniu 14 listopada 2024r. w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
    Akcja miała na celu  propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki oraz zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Przedsięwzięcie  było również okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

    „Tabliczkowa wiedza”  sprawdzana była  w dwóch etapach. Do pierwszego etapu przystąpili wszyscy uczniowie klas IV-VIII, którzy mieli tylko 2 minuty, aby podać jak najwięcej prawidłowych wyników. W wyniku eliminacji z każdej klasy wyłoniono po trzy osoby do udziału w eliminacjach głównych. 
    Reprezentanci klas, którzy przeszli do finału, to:

    • Kl. IVa – L. Guz, B. Kudas, A. Pietrzkiewicz
    • Kl. IVb – K. Dryniak, W. Czerwonka, M. Carrasco – Muchalska
    • Kl. V – K. Pietras, W. Dwojak, W. Zgardzińska
    • Kl. VI - B. Dryniak, R. Gawlik, I. Różalski
    • Kl. VII – A. Mroczek, J. Nowak, M. Janda
    • Kl. VIII – K. Golińska, H. Krzemieniecki, D. Bańka

    Po zaciętych zmaganiach wyłoniono Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia, którym została uczennica klasy 8 - KINGA GOLIŃSKA. Serdecznie GRATULUJEMY!

  • Świętokrzyska przygoda w Parku Legend

    Świętokrzyska przygoda w Parku Legend

    14 listopada 2024r. przedszkolaki z oddziału 0 oraz pierwszoklasiści wybrali się na wycieczkę do Parku Legend w Nowej Słupii.

    Na miejsc dzieci najpierw przeszły przez tak zwaną ścieżkę edukacyjną, złożoną z 11 sal wystawowych. W każdej sali prezentowana była inna legenda z regionu świętokrzyskiego. Opowieści łączyły najnowszą technologię cyfrową i elementy teatru. Prowadzeni głosem narratora uczniowie poznali kolejne ludowe opowieści. Wśród pozytywnych bohaterów i czarnych charakterów, których napotkali na drodze, były czarownice z Łysej Góry, tajemniczy pielgrzymi, zwalczający zło, mniej lub bardziej poczciwi zbójnicy, a nawet lokalne diabły i sama królowa Bona. Po przejściu ścieżki edukacyjnej na uczniów czekały dodatkowe atrakcje – film 5D (oddziałujący na wszystkie zmysły) o najciekawszych zakątkach województwa świętokrzyskiego, a także lot na miotle nad regionem przy użyciu zaawansowanej iluzji, tworzonej dzięki technologii VR. Przy pomocy symulatora lotu uczniowie dolecieli na sabat czarownic. Podczas tej wyprawy przekonali się, że świętokrzyskie czaruje swym krajobrazem, dziedzictwem, legendami i baśniami.

    Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wszystkim wiele emocji i wrażeń.

  • Podsumowanie Programu Fundacji Powszechnego Czytania ,,Czytam sobie z radością" w klasie I

    Podsumowanie Programu Fundacji Powszechnego Czytania ,,Czytam sobie z radością" w klasie I

    Realizacja działań czytelniczych miała na celu zachęcenie dzieci do nauki samodzielnego czytania przez pokazanie, że czas z książką może być przyjemny, ale też aktywny i twórczy.

    Uczniowie z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych, stworzyli kącik czytelniczy, w którym chętnie sięgali po książki, by móc przenieść się w świat wyobraźni.

    Klasa I podjęła również ,,WYZWANIE CZYTELNICZE - BOOK CHALLENGE", budując dzięki temu samodzielność i zainteresowanie książką.

    Mistrzem challenge została Wiktoria Krawczyk. Serdecznie gratulujemy!

    Czy naprawdę warto czytać książki? Oczywiście! Korzyści i zalet jest bardzo wiele. Czytanie to z pewnością wspaniałe hobby, inwestycja w samorozwój, sposób na zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów oraz po prostu dbanie o siebie.

    Warto, sięgać po książkę, gdyż czytanie rozwija wyobraźnię, usprawnia komunikację, a nawet wspiera nasze zdrowie.

    Niech książka towarzyszy nam w każdym dniu.

  • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

    Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

    11 listopada to wyjątkowy dzień w historii Polski – Święto Niepodległości, które obchodzimy na pamiątkę odzyskania przez nasz kraj wolności w 1918 roku. Z tej okazji, w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia, której celem było upamiętnienie tych ważnych wydarzeń oraz przekazanie młodszym pokoleniom wartości związanych z patriotyzmem, wolnością i tożsamością narodową.

    Występy wokalne uczniów:

    https://www.facebook.com/spbaltow/videos/3932881713658053

    https://www.facebook.com/spbaltow/videos/7976263795809198

    https://www.facebook.com/spbaltow/videos/565948239629999

    https://www.facebook.com/spbaltow/videos/1093324732309505

  • Szkoła do hymnu!

    8 listopada 2024r. o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, dając tym samym wyraz szacunku do Ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji. W ten sposób nasza społeczność szkolna dołączyła już po raz kolejny do akcji „Szkoła do hymnu”.

    https://www.facebook.com/spbaltow/videos/1555800748643017

  • Spotkanie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z Dyrekcją szkoły – PLANUJEMY RAZEM

    Spotkanie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z Dyrekcją szkoły – PLANUJEMY RAZEM

    16 listopada 2024r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z Panią Dyrektor Lidią Pastuszką oraz opiekunami szkolnego samorządu. Było to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego omówione zostały kluczowe tematy związane z życiem szkoły i wspólnymi planami na najbliższy czas.

    Uczniowie mieli możliwość przedstawienia swoich pomysłów na działania podejmowane przez uczniów i nauczycieli, które mogłyby jeszcze bardziej ożywić i wzbogacić codzienność naszej szkoły. Koncepcje uczniów zostaną uwzględnione w planie pracy SU.

    Życzymy zrealizowania wszystkich zamierzeń.

     

  • Czas zadumy i refleksji...

    Przedstawiciele Samorządu Szkolnego wraz z klasą 7 udali się 30 października na Cmentarz Parafialny w Bałtowie. Pochylając się nad mogiłami, w ciszy, skupieniu i zadumie zapalili znicze.

    Pamiętamy o tych, którzy odeszli… .

  • "Godzina dla Młodych Głów" - program profilaktyczny

    "Godzina dla Młodych Głów" - program profilaktyczny

    Nasza szkoła przystąpiła do rocznego programu profilaktycznego "Godzina dla Młodych Głów" -otwarcie o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Program jest odpowiedzią na stale pogarszające się zdrowie psychiczne dzieci i niestety wciąż za małe możliwości pomocowe ze strony instytucji do tego stworzonych.

    Program ten został opracowany i sprawdzony merytorycznie przez wielu wspaniałych specjalistów z zakresu psychologii i pedagogiki, a pomysłodawczynią jest założycielka fundacji UNAWEZA Martyna Wojciechowska.

    Podczas realizacji programu, raz w miesiącu będą realizowane z klasami tematy dotyczące zdrowia psychicznego, otwartego mówienia o problemach czy bezpieczeństwie w sieci.

  • Ratujmy lasy

    Ratujmy lasy

    29 października nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych „RATUJMY LASY”.

    Tematyka zajęć dotyczyła między innymi:

    roli lasów w przyrodzie

    • leśnych zwierząt i ich domów,
    • zagrożeń dla lasów,
    • recyklingu i ekologii,
    • bioróżnorodności i działań chroniących lasy.

    Podczas spotkania uczestnicy wykonali również własnoręcznie „Łąkę leśną w szkle”, którą zabrali do domu.

    Na koniec spotkania każdy otrzymał dyplom „STRAŻNIKA LASÓW”.

    Dziękujemy  GRUPIE IMAGO za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

  • Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu pamiętali!

    Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu pamiętali!

    24 października członkowie SKW przystąpili do akcji ,,Sprzątamy zaniedbane i opuszczone groby”.

    Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgarnianiu liści, wyrywaniu trawy, chwastów na grobach partyzanckich.

    Młodzież zaopatrzona w niezbędny sprzęt z ochotą przystąpiła do pracy i zaczęła wielkie porządki.

    Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku, wdrażanie do odpowiedniego zachowanie się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych.

    Mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu nigdy nie zaniknie.

    Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom.

  • Szkolna siłownia

    Szkolna siłownia

    Miło nam poinformować, że od września 2024 r., ruszyła pełną parą szkolna siłownia. Znajdują się tam sprzęty kształtujące różne partie mięśni, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

    Siłownia szkolna jest doskonałym urozmaiceniem lekcji wychowania fizycznego. Trening na siłowni pomoże uczniom rozładować napięcie i stres związany z lekcjami oraz aktywnie odpocząć po sporym wysiłku umysłowym, co przełoży się na lepsze wyniki w nauce. Poprawi sylwetkę i postawę ciała, polepszy równowagę i koordynację ruchową, zwiększy pewność siebie.

  • Edukacja z wojskiem

    Edukacja z wojskiem

    Szkoła Podstawowa w Bałtowie przystąpiła do programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem” przygotowanego i realizowanego we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.

    Główny cel to podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

    3-lekcyjne szkolenie zawierało treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy, uzyskali informacje o miejscach bezpiecznych lub jak je zorganizować oraz informacje o tym, jak się chronić przed cyberzagrożeniami.

  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY: „Święty Mikołaj – świadek wiary i opiekun rodziny”

    OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY: „Święty Mikołaj – świadek wiary i opiekun rodziny”

    Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczym. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej, której tematem jest: ,,Święty Mikołaj świadek wiary i opiekun rodziny”. Tematyka prac powinna być ściśle związana z ideą konkursu, to jest z przedstawianiem sylwetki oraz działalności Św. Mikołaja, biskupa z Myry.

    Udział w konkursie jest bezpłatny. Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody oraz dyplomy. Nagrody rozdane zostaną w dwóch kategoriach wiekowych (kl. I-III oraz IV-VIII).

    𝗗𝗼 𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿. - 𝘁𝗲𝗿𝗺𝗶𝗻 𝗻𝗮𝗱𝘀𝘆ł𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝗮𝗰.

    Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie:

    https://konkurs-plastyczny.fsd.lublin.pl/wp-content/uploads/2021/10/Konkurs-plastyczny-2024-sw.-Mikolaj-swiadek-wiary-i-opiekun-rodziny-wersja-ostateczna.pdf

  • Wyjazd do Ośrodka Jazdy Konnej I Hipoterapii "Hipoland" w Kawczycach

    Wyjazd do Ośrodka Jazdy Konnej I Hipoterapii "Hipoland" w Kawczycach

    19 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach psychoterapeutycznych w asyście koni w Ośrodku Jazdy Konnej i Hipoterapii „Hipoland" w Kawczycach.

    Hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego, specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapii.

    Jazda konna pobudza percepcję wzrokową, słuchową i dotykową oraz czucie głębokie i równowagę.

    Dużą przygodą dla uczestników była możliwość głaskania, czyszczenia oraz karmienia konika, ale największą atrakcją była jazda konna. Uczniowie, ubrane w kaski i siedząc prościutko w siodle oprowadzane były po padoku, robiąc rundki dookoła placu. Wyglądały przy tym jak prawdziwi dżokeje. Na głodne dzieciaki czekała kiełbaska z grilla i różne pyszności.

    Dziękujemy właścicielom „Hipolandu”- za przygotowanie tak wielu atrakcji.

    Projekt „Moc Mądrej Motywacji: Projekt Edukacyjny dla Szkół Podstawowych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia Działanie 08.02 Podnoszenie jakości kształcenia podstawowego.

  • Warsztaty profilaktyczne

    Warsztaty profilaktyczne

    W dniach 16-17 października odbyły się  dla uczniów kl. IV-VIII naszej szkoły oraz PSP im. Legionów Polskich w Okole warsztaty profilaktyczne ,,Ekologia umysłu a zagrożenia behawioralne" Warsztaty przeprowadził trener NLP Jan Heba.

    Celem warsztatów było kształtowanie wysokiej kultury osobistej, taktu i przyjemnej osobowości, innych postaw społecznych, budowanie kluczowych kompetencji intelektualno- technicznych, emocjonalnych; zajmowanie umysłu konkretnymi celami, przy jednoczesnym identyfikowaniu zagrożeń behawioralnych.

    Dzialanie zostało sfinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Bałtów na lata 2020-2025.

  • Nauka to podróż, która trwa przez całe życie...

    Nauka to podróż, która trwa przez całe życie...

    11 października w naszej szkole odbyła się podwójna uroczystość - ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły - Pani Lidia Pastuszka, która powitała gości: Wójta Gminy Bałtów- Pana Huberta Żądło, Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Henryka Cichockiego, Sekretarz Gminy – Panią Agnieszkę Kopałę, rodziców, dzieci oraz wszystkich pracowników szkoły. Następnie przekazała głos najmłodszym uczniom. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona społeczności szkolnej. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie tańczyć, śpiewać i recytować wiersze.

    Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.

    Za piękny występ artystyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawcy Pani Edyty Klepacz, najmłodsi uczniowie zostali nagrodzeni brawami oraz upominkami przez zaproszonych gości. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Artyści słowem i piosenką uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

    Na zakończenie uroczystości ponownie głos zabrała Pani Dyrektor Lidia Pastuszka. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Słowa podziękowania w kierunku wszystkich pracowników szkoły popłynęły również od Pana Huberta Żądło - Wójta Gminy Bałtów.

  • Dzień Edukacji Narodowej

  • Życzenia od SU

  • Warsztaty kulinarne trzecioklasistów

    Warsztaty kulinarne trzecioklasistów

    30 września uczniowie klasy III udali się do pizerii. W ramach orientacji zawodowej dzieci miały okazję zapoznać się z pracą kucharza i kelnera w restauracji. Po omówieniu techniki wykonania pizzy, wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły swoje własne. Uczestnicy otrzymali specjalne czapki kucharskie oraz fartuchy. Na stanowiskach pracy przygotowano wcześniej kulki ciasta oraz przeróżne składniki. Każdy mógł skomponować swoją, wyjątkową pizzę. Kiedy okrągłe przysmaki piekły się w gorącym piecu, był czas na przypomnienie sobie zasad właściwego zachowywania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków.

    Na zakończenie mali kucharze mogli degustować własnoręcznie skomponowane, wykonane i upieczone przez panią kucharkę wyroby. Małe „łakomczuchy” zgodnie stwierdziły, że pizza była bardzo smaczna. Obiecały, że wykorzystają zdobyte na warsztatach kulinarnych doświadczenie i sprawdzą swoje umiejętności w domu przygotowując pizzę dla rodziców (oczywiście pod ich czujnym okiem).

    Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do szkoły bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    Co czytać? Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania.

    Jarosław Iwaszkiewicz

     

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

    Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię, pogłębia wiedzę. Książki na głos można czytać pociechom, znajomym lub sobie samemu. Ta forma przyswajania treści umożliwia zanurzenie się w fabułę i rozkoszowanie się słowem.

    Dlatego też już od samego rana w poniedziałek i wtorek (30.09 i 01.10.2024r.) słychać było w naszej szkole głośne czytanie w przedszkolu, w klasach, w bibliotece oraz na korytarzu szkolnym. Uczniowie kl. 4-8 czytali swoje aktualne lektury, a młodsi z kl. 1-3 przynieśli swoje ulubione książeczki.

    Trzecioklasiści uczcili Dzień Głośnego Czytania w niekonwencjonalny sposób. Przebrali się bowiem za ulubionych bohaterów literackich. W klasie pojawiły się nietuzinkowe, barwne, oryginalne osobowości.

    Uczniowie z klasy 7 i 8: Zuzanna Golińska, Weronika Zugaj, Dawid Moroń, Andżelika Łajca i Julia Walczyk wybrali się do przedszkolaków i uczniów kl.1-2, by odczytać im swoje ulubione bajki i wiersze. Dzięki ich zaangażowaniu, zajęcia głośnego czytania stały się dla najmłodszych nie tylko okazją do przyjemnego spędzenia czasu, ale również szansą na zbudowanie więzi ze starszym koleżeństwem.

    Mamy nadzieję, że nasza akcja zainspiruje dzieci do czytania książek i częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.

    Wszystkich rodziców i opiekunów zachęcamy do oswajania swoich dzieci z czytaniem od najmłodszych lat, ponieważ pomoże nam to w wychowaniu mądrego i otwartego na świat człowieka.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć