Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
Uczniowie klasy III, wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią – Panią Justyną Jabłońską, 28 maja 2015 r. odwiedzili dawną stolicę Polski. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w grodzie Kraka.
Pierwszym punktem programu był spacer po krakowskim ogrodzie zoologicznym, podczas którego dzieci mogły poznać zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów, jak również egzotyczne rośliny urzekające wspaniałymi o tej porze roku kwiatami.
Duże wrażenie wywarł na dzieciach Smok Wawelski ziejący ogniem. Z zapartym tchem wysłuchały one legendy związanej z tym niecodziennym mieszkańcem Krakowa, po czym zwiedziły Smoczą Jamę.
Następnie wszyscy udali się na Stare Miasto, by zwiedzić wielowiekową siedzibę królów Polski znajdującą się na Wzgórzu Wawelskim. Dużym przeżyciem dla dzieci była podziemna trasa turystyczna, gdzie zobaczyły krypty królewskie oraz grób Prezydenta Polski - Lecha Kaczyńskiego.
Spacer ulicą Grodzką zakończył się na Rynku. O godzinie 17.00 dzieci wysłuchały hejnału z wieży mariackiej. Wszystkich zachwyciła architektura krakowskich Sukiennic i kościoła Mariackiego. Punktem kulminacyjnym wycieczki było pamiątkowe zdjęcie, wykonane pod pomnikiem wieszcza Adama Mickiewicza, które uwieczniło pobyt w Krakowie.
Po zakupieniu pamiątek wszyscy zajęli miejsca w autokarze, by pełni wrażeń powrócić do swoich domów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kraków - wycieczka kl. III SP.
Uczniowie ZSP Gimnazjum w Bałtowie: Natalia Bidzińska i Kacper Jabłoński w dniu 28.05.2015r. reprezentowali szkołę na Konkursie Recytatorskim Poezji Niemieckiej zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św. Konkurs miał na celu zainteresować uczniów literaturą państw niemieckiego obszaru językowego oraz rozwijać i prezentować zdolności recytatorskie.
Do konkursu przystąpili uczniowie prawie wszystkich gimnazjów powiatu ostrowieckiego. Mieli oni za zadanie zaprezentować wybrany przez siebie utwór literacki.
Ekspresja i ogólny wyraz artystyczny interpretacji wiersza Johanna Wolfganga von Goethe „Heidenröslein" w wykonaniu ucznia kl. II naszego gimnazjum - Kacpra Jabłońskiego - wzbudziły zachwyt i podziw zarówno jurorów jak i publiczności, co zaowocowało zdobyciem pierwszego miejsca.
Wiersz Heinricha Heine " Loreley" recytowany przez Natalię Bidzińską również zyskał aprobatę jury, dzięki czemu nasza gimnazjalistka została uhonorowana wyróżnieniem. Uczniowie przygotowali się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego – Pani Zuzanny Kacały.
19 maja 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowcu Św. odbył się IX Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijno – Patriotycznej „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Był on skierowany do uczniów klas VI. W tym niezwykłym wydarzeniu naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice z klasy VI – Kamila Grudniewska i Kamila Kozieł.
Kamila Grudniewska zaprezentowała patriotyczny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Pieśń o fladze”, wykazując się przy tym dużymi umiejętnościami recytatorskimi i zajęła wysokie III miejsce. Jej koleżanka, Kamila Kozieł, zaśpiewała ukochaną pieśń Jana Pawła II pt. „Barka”. Jej wykonanie zostało nagrodzone wyróżnieniem oraz gromkimi oklaskami.
Warto wspomnieć, że celem konkursu było wyeksponowanie wątku religijno – patriotycznego istotnego dla polskiej poezji i piosenki, zachęcanie do kształtowania poczucia więzi emocjonalnej z własnym narodem, jego historią i tradycją, jak również rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie.
Życzymy dalszych sukcesów!
Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza w Okole przy współpracy z UG w Bałtowie, GKRPA, GOPS oraz ZSP w Bałtowie i SP w Okole oferuje w okresie wakacji nieodpłatną półkolonię letnią dla uczniów klas I-VI SP (7-13 lat) z terenu Gminy Bałtów w terminie: 13 VII - 24 VII 2015 r.
Pierwszeństwo udziału w kolonii mają dzieci:
- będące sierotami, wychowankowie domów dziecka oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także rodzin zastępczych,
- z rodzin wielodzietnych, żyjących w trudnych warunkach materialnych,
- z rodzin dysfunkcyjnych, niewydolnych wychowawczo,
- z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym.
Wszelkich informacji na temat zapisów i warunków uczestnictwa udzielają wychowawcy klas w szkołach podstawowych oraz kierownik świetlicy w Okole - Pani Edyta Stępniewska.
PROGRAM PÓŁKOLONII LETNIEJ "WAKACJE BLISKO DOMU III"
Organizator:
1. Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza w Okole
Współpraca:
1. UG w Bałtowie
2.GKRPA w Bałtowie
3. GOPS w Bałtowie
4.ZSP w Bałtowie
5. SP w Okole
Struktura organizacyjna:
Miejsce:
Okół – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Okole
Termin:
13 VII - 24 VII 2015 r , 10 dni roboczych, w godzinach od 9.00 do 15.00
Uczestnicy:
Uczniowie klas I-VI szkół podstawowych Gminy Bałtów
30 osób - 2 grupy uczniów po 15 osób.
Wyżywienie:
obiad
Cele programu:
Stworzenie dzieciom warunków do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu,
Budowanie wiedzy, kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw,
Rozwijanie zamiłowań i zainteresowań, stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,
Integrowanie dzieci i ich rodziców (innych członków rodziny), mieszkańców gminy wokół wspólnych działań i zabawy podczas czasu wolnego.
Program „Wakacje blisko domu III”:
Półkolonia pod nazwą „Wakacje blisko domu III” adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej szkół podstawowych z terenu Gminy Bałtów.
Celem organizatora jest zapewnienie opieki wychowawczej uczestnikom programu oraz wsparcie ich rodziców (opiekunów) w codziennej trosce o jak najlepsze warunki do wychowywania dzieci. Brak możliwości finansowych wielu rodzin powoduje, że dzieci spędzają wakacje we własnym domu, z kolei ich wiek może być przyczyną niechęci do wakacyjnych wyjazdów bez rodziców, które wiążą się z dalszym wyjazdem i dłuższą rozłąką z rodziną. Organizator, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców , oferuje do realizacji program pod nazwą „Wakacje blisko domu III”, który ma kojarzyć się jego uczestnikom i opiekunom z wakacjami zorganizowanymi planowo, z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa oraz wartościową rozrywką (organizacja i przebieg wypoczynku zgodne z rozporządzeniem MEN z 9 grudnia 2009 roku w sprawie warunków jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania, ustawa z 7 września 1991 rok o systemie oświaty (Dz. U. z 2004. Nr 256, poz2572, z późn. zm.). Głównym celem merytorycznym programu jest wypromowanie aktywnego i twórczego sposobu spędzania czasu wolnego oraz poznawanie lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Zajęcia będą zróżnicowane i dostosowane do potrzeb oraz możliwości uczestników. Zgodnie z planem dnia będą odbywały się zajęcia:
Zajęcia edukacyjno-wychowawcze (realizacja instruktor ZHP, wychowawcy grup):
Zajęcia harcerskie – przybliżenie misji harcerstwa i podstawowych wartości realizowanych przez ZHP w Polsce. Zajęcia praktyczne z kierunków programowych tj.:- harcerstwo w ruchu (wszelka aktywność na świeżym powietrzu, biwakowanie),- sprawności na całe życie ( nauka umiejętności przydatnych w życiu, techniki harcerskie) – braterstwo (przyjaźń, nauka dialogu i szacunku, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z ludźmi, sprzeciwianie się przemocy).
Akademia Przyjaciół Pszczół - zajęcia pt. „Poznajemy świat pszczół i realizujemy Zasady Przyjaciół Pszczół : quest pt. „Z pszczołami za pan brat” oraz zwiedzanie pszczelego skansenu w Bałtowie, zajęcia edukacyjne pt. „Po co nam pszczoły?”.
Zajęcia profilaktyczne - profilaktyka wychowawcza (realizacja wychowawcy grup):
1. Normy i zasady zachowania się na półkolonii - zapoznanie się z regulaminem półkolonii, ustanowienie „kontraktu” regulującego zasady zachowania się na półkolonii.
2. Konkurs „Super Kolonista” – zdobywanie punktów za odpowiednie zachowanie wobec dorosłych i rówieśników, pomoc kolegom i zaangażowanie w działania przeprowadzane podczas półkolonii.
3. Zajęcia profilaktyczne z cyklu „Dialog” pt. „Porozmawiajmy…” – dialog z drugą osobą – budowanie postaw otwartości wobec innych, szukanie płaszczyzny porozumienia z innymi, akceptacja i tolerancja odmiennych postaw i zachowań.
Zajęcia sportowe (realizacja wychowawcy grup):
Zajęcia rekreacyjne na basenie w Ostrowcu Św.
2. Zabawy ruchowe, gry i zabawy terenowe.
3. Formy sportowo-zabawowe.
4. Gry drużynowe.
6. Gry i zabawy stolikowe.
Wycieczki krajoznawcze (realizacja wychowawcy grup):
Wyjazd do Kielc - zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy.
Wyjazd do Sandomierza – realizacja trasy turystycznej dla najmłodszych pt. „Ścieżka legend” .
Warsztaty artystyczne oraz zajęcia plastyczne (realizacja instruktor tańca, wychowawcy grup):
Warsztaty taneczne.
Warsztaty twórczo-artystyczne z cyklu „dom” pt. „Przepis na dom” – refleksja nad istotą domu, poszerzanie percepcji zmysłowej, poznanie istoty obiektu artystycznego.
Konkurs plastyczny pt. „Ja na wycieczce do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach”, „Sandomierski kufer skarbów”.
Zakończenie i podsumowanie półkolonii „Wakacje blisko domu III”:
Zakończenie półkolonii odbędzie się podczas pikniku plenerowego zorganizowanego z okazji podsumowania programu „Wakacje blisko domu II”. Piknik z udziałem zaproszonych gości (rodzice i inni członkowie rodziny, organizatorzy półkolonii, przedstawiciele władz gminy, sponsorzy, mieszkańcy gminy) będzie okazją do zapoznania się z efektami różnorodnych prac (warsztatowych, edukacyjnych) uczestników półkolonii. Program pikniku obejmował będzie: występy taneczne, piosenkę harcerską, zawody sportowe, wystawę prac konkursowych. Ostatnim punktem programu będzie poczęstunek i wspólna zabawa z rodzicami.
Uwagi o metodach prowadzenia zajęć podczas półkolonii „Wakacje blisko domu”.
Zajęcia programowe obejmują dwie grupy wiekowe dzieci. Każda z tych grup wymaga zastosowania właściwych metod i zasad pracy dlatego też program przewiduje dobór trzech uniwersalnych metod pracy: metody praktyczne, oglądowe i słowne. Podczas zajęć, w większości, będą stosowane metody praktyczne o różnorodnym charakterze, zależnie od wysuniętych celów.
Program będzie zawierał konspekty zajęć, niektórych jednostek metodycznych.
Szczegółowy harmonogram półkolonii pt. „Wakacje blisko domu III” 2015
Dzień I, poniedziałek 13 VII
9.00 – 9.30 - powitanie uczestników w placówce wypoczynku. Zajęcia związane z organizacją półkolonii: podział uczestników na grupy, przydział opiekunów grup, zapoznanie się uczestników z harmonogramem zajęć na półkolonii.
9.30 – 10.00 - drugie śniadanie (przygotowane przez rodziców)
10.00 – 12.45 – gry i zabawy integrujące uczestników półkolonii (zajęcia wspólne grup). Zajęcia integrujące grupę – budowanie grupy: przyjęcie nazwy grupy, zajęcia profilaktyczne – pogadanka nt. norm i zasad zachowania się na półkolonii, wspólne ustanowienie „kontraktu” regulującego zasady zachowania na półkolonii (zajęcia w grupach). Ogłoszenie konkursu „Super Kolonista”.
13.00 – obiad
13.30 – 15.00 - zajęcia harcerskie
15.00 - podsumowanie dnia, pożegnanie, wyjazd do domu
Dzień II, wtorek 14 VII
9.00 – powitanie uczestników na miejscu zajęć w Okole. Drugie śniadanie.
9.30 – warsztaty artystyczne pt. „Przepis na dom” z cyklu „dom” cz. I
10.30 – wyjazd na basen
11.00 - 12.00 – zajęcia rekreacyjne na pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu Św.
13.00 - obiad
13.30 – 14.55 warsztaty taneczne / gry i zabawy plenerowe
15.00 – podsumowanie dnia, pożegnanie, wyjazd do domu
Dzień III, środa 15 VII
9.00 – powitanie uczestników na miejscu zajęć w Okole. Drugie śniadanie (przygotowane przez rodziców)
9.30 – poranek zabaw towarzyskich
10.00 – 12.30 – wyjazd do Bałtowa zajęcia w Akademii Przyjaciół Pszczół (zwiedzanie pszczelego skansenu, quest pt. „Z pszczołami za pan brat”)
13.00 - obiad
13.30 – 15.00 – zajęcia harcerskie
15.00 – jw.
Dzień IV, czwartek 16 VII
9.00 – jw.
9.30 – wyjazd do Kielc.
11.00 - zwiedzanie Muzeum zabawek i zabawy, warsztaty artystyczne
13.00 – obiad
13.30 – powrót do domU
Dzień V, piątek 17 VII
9.00 – jw.
9.30 – poranek zabaw towarzyskich
10.00 – 11.00 – zajęcia edukacyjne w Akademii Przyjaciół Pszczół pt. „Po co nam pszczoły?”
11.00 – 12.30 – warsztaty taneczne / gry i zabawy plenerowe
13.00 – obiad
13.30 – 15.00 – warsztaty artystyczne z cyklu „dialog” pt. „Porozmawiajmy…”
15. 00 – jw.
Dzień VI, poniedziałek 20 VII
9.00 – jw.
9.30 – 10.30 – warsztaty artystyczne pt. „Przepis na dom” cz. II
10.30 – wyjazd na basen
11.00 – 12.00 – zajęcia rekreacyjne na pływalni Rawszczyzna
13.00 – obiad
13.30 – 15.00 – warsztaty taneczne
15.00 – jw.
Dzień VII, wtorek 21 VII
9.00 – powitanie uczestników na miejscu zajęć, drugie śniadanie
9.30 – 11.00 – konkurs plastyczny pt. „Ja na wycieczce do muzeum Zabawek i Zabawy” cz. I
10.00 – 11.30 – warsztaty taneczne / konkurs cz. II
11.30 – 12.45 – zajęcia rekreacyjne na placu zabaw w Okole
13.00 – obiad
13.30 – 15.00 - zajęcia harcerskie
15.00 – podsumowanie dnia, wyjazd do domu
Dzień VIII, środa 22 VII
9.00 – jw.
9.30 – wyjazd do Sandomierza
10.30 – trasa turystyczna dla najmłodszych „Ścieżka legend”
13.30 – obiad
14.00 – powrót do domu
Dzień IX, czwartek 23 VII
9.00 – jw.
9.30 – 11.00 – konkurs plastyczny pt. „Sandomierski kufer skarbów”
11.00 – 12.30 – „Notatki z podróży na koniec świata” – wycieczka po okolicy
13. 00 – obiad
13.30 –15.00 - zajęcia harcerskie
15.00 – jw.
Dzień X, piątek 24 VIII
9.00 – jw.
9.30 – przygotowanie do pikniku
13.00 – obiad
14.00 – 15.30 – piknik integracyjny
15.30 - powrót do domu
REGULAMIN PÓŁKOLONII
ZASADY UCZESTNICTWA DZIECKA W PÓŁKOLONII
PT. „WAKACJE BLISKO DOMU III”
Wychowawcy na półkolonii dokładają wszelkich starań, aby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do wypoczynku, umożliwić im aktywne uczestnictwo w życiu grupy oraz zorganizować czas wolny w sposób przyjemny i pożyteczny.
I REALIZACJA PROGRAMU
II ZAWARCIE UMOWY – ZOBOWIĄZANIA DO CODZIENNEGO UCZESTNICTWA DZIECKA W PÓŁKOLONII
III PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKA:
bezpiecznego i spokojnego wypoczynku,
uczestniczenia we wszystkich zajęciach, wycieczkach i imprezach organizowanych podczas półkolonii,
korzystania ze wszystkich atrakcji i wskazanych przez wychowawcę urządzeń oraz sprzętu znajdujących się w miejscu wypoczynku,
wnoszenia próśb i skarg oraz propozycji zmian w programie półkolonii,
przestrzegać regulaminu, zasad uczestnictwa na półkolonii, oraz wszelkich regulaminów w miejscu pobytu,
przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz ppoż,
słuchać i wykonywać wszystkie polecenia wychowawcy,
odnosić się z szacunkiem do wychowawców i wszystkich uczestników półkolonii,
przestrzegać ramowego harmonogramu dnia,
szanować mienie i pomoce dydaktyczne.
IV OBOWIĄZKI I PRAWA ORGANIZATORA:
- będące sierotami, wychowankowie domów dziecka oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także rodzin zastępczych,
- z rodzin wielodzietnych, żyjących w trudnych warunkach materialnych,
- z rodzin dysfunkcyjnych, niewydolnych wychowawczo,
- z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym.
Jeśli masz problem, z którym sobie nie radzisz i nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc, zadzwoń pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka:
800 12 12 12
Na ten numer dodzwonisz się bezpłatnie.
Od poniedziałku do piątku od godziny 8.15 do 20.00 dyżurują specjaliści (psycholodzy, pedagodzy, prawnicy), czekający na telefon, jeśli:
- przeżywasz smutek, lęk, osamotnienie;
-masz problemy w relacjach z rówieśnikami;
-masz trudności w nauce;
- nie radzisz sobie z konfliktem w Twojej rodzinie;
- ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc.
Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00. Każdy, kto zadzwoni pod ten numer po godz. 20.00 może przedstawić swój problem i pozostawić numer telefonu. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.
Turystyka piesza wśród uczniów Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie stała się ulubioną rozrywką spędzania czasu wolnego.
W dniu 16.05.2015r. 19 - osobowa grupa wzięła udział w XVI Rajdzie Legionowym Szlakiem - Góry Pęchowskie 2015 zorganizowanym przez PTTK w Ostrowcu Św. Rajd miał na celu:
- oddanie hołdu Legionistom I Brygady w 100 rocznicę bitwy pod Konarami,
- poznanie walorów krajoznawczych Wyżyny Sandomierskiej,
- rozbudzanie pasji krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży,
- propagowanie turystyki kwalifikowanej oraz aktywnych form wypoczynku,
- uczczenie pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego - twórcy Brygady Legionów.
Turyści maszerowali szlakiem Konary - Góry Pęchowskie – Klimontów. Pokonali pieszo trasę ok 20 km., ale nikt nie narzekał. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom, zarówno grupie bałtowskiej, jak i uczniom ze szkół ostrowieckich oraz z Ożarowa. Nagrody w konkursie krajoznawczym zdobyli uczniowie: Ola Wójtowicz z kl. V oraz Karol Goliński z kl. VI. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem, gdzie uczestnicy nie tylko nawiązali nowe znajomości, ale także zostali uhonorowani pamiątkowymi plakietkami oraz przewodniki po Wyżynie Sandomierskiej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XVI Rajd Legionowym Szlakiem - Góry Pęchowskie 16.05.2015.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przedstawienie profilaktyczne o tematyce alkoholowej "To on mi kazał".
12 maja w ZSP Filia w Wólce Bałtowskiej odbył się apel „Zdrowo jem, więcej wiem”. Głównym celem spotkania było propagowanie wśród dzieci wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia oraz zachęcenie do spożywania warzyw i owoców. W trakcie apelu Doktor Zdrówko opowiedział o tym, co jeść i co robić, aby zawsze być w doskonałej formie. Kto zdrowo je - więcej wie! Warto więc tak układać swój codzienny jadłospis, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. Posiłki powinny być również smaczne i kolorowe. Warto wrócić do naturalnych kasz i płatków owsianych. Podsumowaniem apelu było przedstawienie inscenizacji bajki „Czerwony Kapturek”, w której groźny wilk przygotował dla babci zdrowy posiłek w wykonaniu członków koła „Mały ratowniczek”, pod kierunkiem pani Anny Smolińskiej. Na zakończenie pani Kierownik Filii - Edyta Klepacz wręczyła dyplomy dla nagrodzonych prac w konkursie plastycznym „Już wiosna”. Gratulujemy!
W dniu 12.05.2015r. chłopcy z klasy III a, w ramach preorientacji zawodowej, odbyli wraz z wychowawczynią wycieczkę do zakładu produkcyjnego Celsa Huta Ostrowiec, którego wyroby znajdują zastosowanie w przemyśle budowlanym, chemicznym, energetycznym, górniczym, hutniczym, kolejowym, maszynowym, naftowym, narzędziowym, okrętowym oraz samochodowym.
Pobyt w zakładzie grupa rozpoczęła szkoleniem bhp. Następnie chłopcy obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im strukturę zakładu. Po pobraniu odzieży ochronnej udali się na Wydział Walcowni Drobnej, gdzie znajduje się ciąg walcowniczy do walcowania prętów żebrowanych oraz instalacja szpulerów do zwijania kręgów Celsamax. Odwiedzili także Wydział Obróbki Mechanicznej. Zapoznali się z nowoczesnym procesem produkcji wałów okrętowych.
Dzięki wycieczce uczniowie dowiedzieli się, jak dzisiaj wygląda praca hutnika, jakie kwalifikacje są potrzebne do wykonywania tego zawodu.
Dnia 7 maja 2015r. Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Klubem Europejskim zorganizowali wspólnie w naszej szkole Młodzieżowe Prawybory Prezydenckie. Do udziału w głosowaniu uprawnieni byli wszyscy uczniowie po okazaniu legitymacji szkolnej. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja wyborcza w składzie: Kacper Baran, Marlena Walos oraz Julia Nowakowska.
Wybory spotkały się z dużym i pozytywnym odzewem wśród uczniów. Frekwencja wyniosła 92%.
Spośród kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta RP, największą ilość głosów młodzież oddała na Mariana Kowalskiego. Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Duda, a na trzecim - Paweł Kukiz. Inicjatywie patronowało Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Gimnazjalistki z ZSP w Bałtowie po raz kolejny udowodniły, że sięganie po laury nie stanowi dla nich żadnego problemu. W Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się 30 kwietnia 2015r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św., Karolina Szczygieł i Natalia Bidzińska zajęły zaszczytne II miejsce, przegrywając zaledwie 0,5 pkt.
Głównym celem konkursu było propagowanie idei nauki języków obcych poprzez zabawę, motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy językowej oraz kulturoznawczej. Dwuosobowe drużyny uczniów gimnazjów powiatu ostrowieckiego musiały wykazać się nie tylko ogólną znajomością języka angielskiego oraz opanowaniem treści leksykalno-gramatycznych, ale również znajomością kulturoznawstwa krajów anglojęzycznych. Uczennice z Bałtowa, przygotowane pod kierunkiem Pani Agnieszki Biesiady-Gruszczyńskiej, bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami, udowadniając perfekcyjne opanowaną umiejętność odbioru tekstu słuchanego i rozumienie tekstu czytanego.
Relacja Lokalnej TV Ostrowiec: Konkurs_Jezyka_Angielskiego_dla_gimnazjalistow.wmv
W bieżącym roku przypada 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie ZSP w Bałtowie, pod opieka pań: T. Szczygieł i M. Wąsik, przygotowali uroczysty apel, mający na celu upamiętnienie tego doniosłego w historii Polski wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Słowa wierszy i piosenek oraz prezentacja multimedialna uświadamiały, iż każdy człowiek powinien znać wydarzenia związane z dziejami swojej ojczyzny. Młodzież przypomniała społeczności szkolnej historię i znaczenie ustawy Rządowej z 1791roku. Okres wolności i nadziei nie trwał długo. Po 373 dniach przeciwnicy zmian, przy pomocy Rosji, rozpoczęli wojnę z królem. Zdrada tzw. „Targowiczan” zaprzepaściła dzieło Sejmu Wielkiego, a Polska na ponad 100 lat zniknęła z mapy Europy.
Wspomnienie Konstytucji 3 maja 1791r. pozostaje symbolem walki o wolność, troski o losy kraju i patriotyzmu. Od 1990r. dzień 3 Maja obchodzony jest jako święto narodowe.
Uczniowie zaprezentowali swój program słowno-muzyczny również w dniu 3.05.2015r. w Kościele MBB w Bałtowie, gdzie zgromadzona społeczność lokalna z powagą i zainteresowaniem oglądała wystąpienie.
Uczennica kl. VI - Kamila Grudniewska - zdobywczyni pierwszego miejsca zarówno na etapie gminnym jak i powiatowym, reprezentowała powiat ostrowiecki w dniu 24.04.2015r. na etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Uczennica zdobyła zaszczytne czwarte miejsce w województwie świętokrzyskim.
By osiągnąć taki sukces, Kamilka musiała wykazać się szeroką wiedzą z zakresu historii ruchu pożarniczego, struktur organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, ochrony przeciwpożarowej oraz znajomością sprzętu gaśniczego i zasad pierwszej pomocy.
Gratulujemy Kamilce i życzymy kolejnych sukcesów.
Tematyka ekologiczna jest niezwykle ważna w kształtowaniu właściwych postaw wśród dzieci. To, jak będzie wyglądać nasza planeta Ziemia, zależy wszakże od postaw, jakie wypracują uczniowie, podczas całego procesu edukacji szkolnej.
Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole to już wieloletnia tradycja. W tym roku najmłodsi, pod kierunkiem pani Edyty Klepacz, przygotowali z tej okazji montaż słowno-muzyczny pt.: „Zostań przyjacielem przyrody”. Program artystyczny był nie tylko pięknym przedstawieniem, ale również lekcją przyrody, przypominającą o tym, że należy szanować i dbać o naszą planetę oraz jej środowisko. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, jak niewłaściwe postępowanie człowieka może doprowadzić Ziemię do katastrofy ekologicznej.
Podsumowaniem tej ekologicznej imprezy było ogłoszenie przez p. Edytę Klepacz Szkolnego Konkursu Plastycznego pt.: „Ziemia moim domem”.
Dnia 29 kwietnia 2015r. odbędzie się spotkanie z rodzicami wg harmonogramu:
- godz. 14.00 kl. "0" Filia w Wólce Bałtowskiej
- godz. 14.30 kl. I-III SP Filia w Wólce Bałtowskiej
- godz. 15.30 kl. IV-VI SP oraz kl. I-III Gimnazjum ZSP w Bałtowie
Serdecznie zapraszamy!