Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Szkolny Turniej Ringo SP.
W dniu 23.11.2013 r. odbył się Szkolny Turniej Ringo dla uczniów klas IV-VI SP zorganizowany przez nauczycielki wychowania-fizycznego p. Iwonę Gałaczyńską i p. Annę Kądzielę - Płazę. Do turnieju przystąpiło 5 drużyn, a każdej z nich towarzyszył gorący doping zgromadzonej publiczności. Zwyciężyła drużyna w składzie: Jakub Kołodziejczak, Hubert Wójtowicz, Aleksandra Wójtowicz, Konrad Stefankiewicz, Emilia Piotrowska, Katarzyna Stefankiewicz. W tym dniu uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale uczyli zdrowej rywalizacji w duchu „fair play”. Wszystkie z drużyn otrzymały pamiątkowe dyplomy honorujące udział w zawodach.
W dniu 16.11.2013r. w Zespole Szkół Publicznych w Bałtowie rozegrano Szkolny Turniej Ringo o Mistrzostwo Gimnazjum Dziewcząt i Chłopców.
W kategorii dziewcząt udział wzięło 5 zespołów (21 uczennic).W kategorii chłopców startowały 4 zespoły (20 uczniów). Obowiązywał system „każdy z każdym” na tabelę.
W skład zwycięskiej drużyny dziewcząt weszły: Paulina Lewicka, Weronika Bajor, Katarzyna Pytlak i Daria Makuch.
Wśród chłopców wygrał zespół w składzie: Kacper Jabłoński, Adam Walczyk, Daniel Jakubowski, Kamil Kotur i Kacper Ołubiec.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Nad całością imprezy (przygotowanie, przeprowadzenie i sędziowanie) czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Iwona Gałaczyńska i mgr Leszek Błaszkiewicz.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Szkolny Turniej Ringo o Mistrzostwo Gimnazjum Dziewcząt i Chłopców.
W piątek 15 listopada 2013 r. Grupa Ratownictwa PCK z Ostrowca Św. przeprowadziła pokaz udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa dla uczniów naszej szkoły.
Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli. Na co dzień rzadko spotykamy się z możliwością, by z bliska przyjrzeć się pracy ratownika.
Spotkanie z grupą ratowników nauczyło nas jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Serdecznie zapraszamy!
Terminy:
10 grudnia o godz. 9:00 – początek próbnego egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej, czas trwania: 150 min.
11 grudnia o godz. 9:00 – początek próbnego egzaminu gimnazjalnego z części matematyczno-przyrodniczej, czas trwania 150 min.
12 grudnia o godz. 9:00 – początek próbnego egzaminu gimnazjalnego z części językowej – część z poziomu podstawowego (czas trwania: 60 min), część z poziomu rozszerzonego (czas trwania: 60 min).
Więcej informacji na temat egzaminu gimnazjalnego oraz ciekawe linki: kliknij
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 11 listopada -Narodowe Święto Niepodległości.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Uczniowie ZSP Gimnazjum na projekcji filmu "Mój biegun".
31 października zapisał się w pamięci uczniów ZSP w Bałtowie jako dzień pełen wrażeń i dobrego humoru. Wzorem tradycji anglosaskiej obchodzone było święto „Halloween”, które wprawdzie wymagało wiele pracy i zaangażowania ze strony uczniów oraz organizatorów, ale efekty były imponujące. To właśnie tego dnia uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wykazali się pomysłowością w przygotowaniu ciekawego stroju i przebraniu się za czarownice, wiedźmy, upiory, zjawy i różne inne koszmarki. Wykreowane postacie utworzyły drużyny, które rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach, nawiązujących do tradycyjnych zabaw urządzanych w święto „Halloween”. Przygotowane konkursy miały na celu poszerzenie wiedzy o kulturze i obyczajach krajów anglojęzycznych, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego przez zabawę oraz rozwijanie w nich postaw ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
Dużo śmiechu wywołały próby zjedzenia w ciągu 3 min. jabłka zawieszonego na lince. Publiczność głośno dopingowała drużyny zjaw i potworków także przy „mumifikowaniu” papierem toaletowym ochotników z widowni. Bez wątpienia najwięcej radości wywołała ostatnia konkurencja - wykonanie strasznego tańca z miotłą. Kolejną konkurencją, w jakiej zmierzyli się - już indywidualnie - uczestnicy, był konkurs na najbardziej oryginalne przebranie. Reprezentanci w pomysłowy sposób zaprezentowali walory artystyczne przygotowanych przez siebie strojów.
Jury w składzie: p. A. Bugajska, p. M. Łuczycka, p. E. Rabsztyn, p. A. Kołton po niezwykle burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców. I miejsce przyznano Paulinie Lewickiej (kl. II gimnazjum), II miejsce przypadło Konradowi Stefankiewiczowi i Bartkowi Grudniewskiemu (kl. VI szkoła podstawowa), zaś III miejsce zajęła Wiktoria Kozieł (kl. IV szkoła podstawowa).
Na uwagę zasługuje również sceneria całej uroczystości, a zwłaszcza pomysłowo wydrążone dynie, które prezentowały się niebywale pięknie, podkreślając nastrój tajemniczości i magii.
Finaliści wszystkich konkursów zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wydawnictwo Egis, współpracujące ze szkołą za pośrednictwem organizatorki całej imprezy – p. Agnieszki Biesiady – Gruszczyńskiej.
Miłym akcentem całej uroczystości był klimatyczny występ szkolnego zespołu „DARK ORION”, w skład którego wchodzą: Michał Budzeń kl. IIIb, Kamil Stanek kl. IIIb, Mateusz Foremniak kl. IIIa oraz Mateusz Szewczyk kl. IIIa. Uczniowie zaprezentowali miedzy innymi znany utwór pt. „1944”. Ich rockowy występ spotkał się z wielkim entuzjazmem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli. Młodzi artyści musieli bisować. Za swój występ otrzymali gromkie brawa i głośne wyrazy uznania.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Halloween 2013
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Ślubowanie kl. I SP
25 października w Szkole Podstawowej w Bałtowie Filia w Wólce Bałtowskiej odbyło się ślubowanie klasy I.
Tę wyjątkową uroczystość rozpoczął pięknie wykonany przez pierwszoklasistów polonez. Ich starsi koledzy z klasy III powitali wszystkich zebranych, po czym poddali bohaterów tego święta krótkiemu egzaminowi. Sprawdzili, czy najmłodsi uczestnicy spotkania są dobrze przygotowani do podjęcia trudu nauki i w pełni zasługują na miano uczniów Szkoły Podstawowej w Bałtowie. Pierwszoklasiści, pod kierunkiem wychowawczyni – Pani Anny Smolińskiej, zaprezentowali ciekawy program artystyczny i z całą świadomością uroczyście złożyli akt ślubowania na sztandar Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie.
Następnie Pani Dyrektor Lidia Pastuszka pasowała wszystkich „pierwszaków” i oficjalnie przyjęła ich do społeczności szkolnej. Wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy, a przybyli na tę uroczystość zaproszeni goście:Wójt Gminy Bałtów - Pan Andrzej Jabłoński i Sekretarz Gminy Bałtów - Pani Agnieszka Kopała - upominki. Nie zabrakło również podarunków od starszych kolegów i koleżanek z klasy III.
Uczniowie klasy pierwszej podziękowali Pani Dyrektor za „pasowanie” a zaproszonym gościom za udział w tym ważnym dla nich wydarzeniu. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Projekt "Krokus"
W październiku 2013 r. uczniowie naszego gimnazjum przystąpili do europejskiego projektu „Krokus”, który obecnie realizowany jest w dziewięciu krajach Europy. Są to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Grecja, Irlandia, Malta, Polska i Wielka Brytania.
Projekt ma na celu zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu a także na rozbudzeniu w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
W ramach projektu odbyło się już posadzenie cebulek żółtych krokusów otrzymanych od Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji a przekazanych szkole przez Żydowskie Muzeum Galicja. Żółte krokusy mają przypominać o milionach dzieci żydowskich, które zamordowane zostały w wyniku Holokaustu oraz o tysiącach innych dzieci, które padły ofiarą nazistowskich okrucieństw.
Kiedy wiosną krokusy rozkwitną, odbędzie się w szkole apel, podczas którego uczniowie klasy III a będą mieli okazję wytłumaczyć wszystkim, co symbolizują żółte krokusy. Dzięki temu pamięć o dzieciach nie zaginie, lecz zostanie przekazana przyszłym pokoleniom.
Nad realizacją projektu czuwają uczniowie klasy IIIa wspólnie z wychowawczynią p. Teresą Szczygieł.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Questing kl. II SP.
Uczniowie klasy II SP udowodnili, że wiedzę można przyswoić nie tylko w ławkach szkolnych. Okazją do zdobycia nowych wiadomości i wykazania się nabytymi umiejętnościami był rajd pieszy do gospodarstwa agroturystycznego „W Polańskim”. Dzieci, pod opieką wychowawczyni – Pani Justyny Jabłońskiej, poznawały krajobrazowe walory bałtowskiej okolicy. Wykazały się znajomością różnorodnych gatunków drzew. Trafnie wskazywały na zmiany, jakie zachodzą jesienią w przyrodzie
W gospodarstwie Pani Muchalskiej otrzymały wskazówki dotyczące dalszej wyprawy. Każdy z uczestników otrzymał mapkę topograficzną wskazującą drogę do ukrytego skarbu. Leśna wędrówka pozwoliła na rozwijanie umiejętności posługiwania się kompasem, mapą, lornetką, lupą i aparatem fotograficznym. Nagrodą za pokonanie trasy było odnalezienie ukrytych w altanie owocowych soków.
Uwieńczeniem wędrówki było ognisko z kiełbaskami oraz rozegranie meczu piłki nożnej.
Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia -100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.
Każdego roku u około 400,000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350,000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego. Przeważająca większość NZK występuje w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 zdarzeń pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100,000 istnień ludzkich w Europie rocznie.
“Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi Professor Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC.
Tymczasem resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa. Pokazuje to między innymi interaktywny film edukacyjny „Nagłe zatrzymanie krążenia”:
Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.
Widz nie tylko śledzi akcję filmu, ale może aktywnie w niej uczestniczyć poprzez dokonywanie wyborów prawidłowych wariantów pierwszej pomocy. Dzięki temu łatwiej zapamiętać prawidłowy algorytm udzielania pomocy poszkodowanemu.
Zachęcamy do zapoznania się z filmem. Pamiętaj jednocześnie, iż w celu opanowania techniki udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z darmowych, organizowanych przez liczne stowarzyszenia i fundacje - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!
16 października 2013 r. obchodzony jest po raz pierwszy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
Film oraz inne materiały informacyjne dostępne są również na stronie : https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia