MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
  • Niemiecki od kuchni

    Niemiecki od kuchni

    Czy nauka języka obcego jest trudna? Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Bałtowie odpowiedzą na to pytanie przecząco. Wszystko zależy od metody, jaką obierze nauczyciel. Pani Z. Kacała w nietypowy sposób utrwala poznane przez uczniów słownictwo.

    27.02.2020 r. piątoklasiści pracując w grupach przygotowali potrawy urodzinowego menu. Z uśmiechem na twarzach, bez stresu i niepewności nazywali bezbłędnie po niemiecku wykorzystane produkty i wykonywane czynności

    Lekcja zakończyła się wspólną degustacją przygotowanych przez uczniów smakołyków w postaci: sałatki owocowej, szaszłyków owocowych, naleśników z owocami i bitą śmietaną, tostów na słodko, czy frytek z ananasa z sosem malinowym.  Guten Appetit

  • „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”

    „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”

     Co roku uczniowie naszej szkoły licznie biorą udział w konkursach organizowanych przez KRUS i wykazują się dużym talentem i kreatywnym ujęciem tematu. W tym roku szkolnym odbył się X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”.

    W dniu 25.02.2020r. został rozstrzygnięty etap szkolny. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów z klas 0-VIII. Wszystkie rysunki wykonane były na bardzo wysokim poziomie. Po burzliwych obradach jury wytypowało najlepsze prace.

    W wyniku przeprowadzonych eliminacji laureatami etapu szkolnego zostali:

    W I grupie wiekowej klas 0-III:

    I miejsce – Jakub Mozal kl. I

    II miejsce – Natalia Majewska kl. II

    III miejsce – Michał Waliszewski kl. 0

    Wyróżnienie: Stanisław Majewski kl.I

    W II grupie wiekowej klas IV-VIII:

    I miejsce –Zuzanna Szewczyk kl. V

    II miejsce –Weronika Taras kl. V

    III miejsce –Gabriela Krawczyk kl. VI

    Wyróżnienie: Bartosz Kamiński kl. V

    26 lutego w wyniku przeprowadzonych eliminacji gminnych przyznano następujące miejsca:

    - w grupie wiekowej klas 0-III:

    I miejsce Michał Waliszewski - klasa 0

    II miejsce Stanisław Majewski - klasa I

    III miejsce Jakub Mozal - klasa I

    -w grupie wiekowej klas IV-VII:

    II miejsce Weronika Taras - klasa V

    III miejsce Zuzanna Szewczyk - klasa V

  • Podziękowanie za udział szkoły w czwartej lekcji "Młody ekolog" w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców"

  • Sukces naszych uczennic w Gminnym Konkursie Ortograficznym

    Sukces naszych uczennic w Gminnym Konkursie Ortograficznym

    21 lutego 2020 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną pod patronatem Wójta Gminy Bałtów - Huberta Żądło.

    Do rywalizacji konkursowej przystąpili uczniowie klas V-VIII PSP im. Legionów Polskich w Okole pod opieką pani Marzenny Barańskiej - Serafin oraz SP w Bałtowie pod opieką pani Teresy Szczygieł. Komisja konkursowa w składzie: Lucyna Gębka, Alicja Budzeń oraz Lucyna Chodała wyłoniła zwycięzców:

    I miejsce zdobyła Zuzanna Pietruszka - SP w Bałtowie

    II miejsce -Weronika Chrabąszcz – SP w Bałtowie

    III miejsceKamila Różalska – SP w Bałtowie

    Serdecznie gratulujemy!

  • Pierwsza w powiecie ostrowieckim Akademia Małego Strażaka

    Pierwsza w powiecie ostrowieckim Akademia Małego Strażaka

    W bieżącym roku szkolnym, w ramach prowadzonych w szkole innowacji pedagogicznych, odbywają się zajęcia pożarnicze prowadzone przez p. Zuzannę Kacałę. Zainteresowanie tą tematyką przyczyniło się do powstania, z inicjatywy wójta Gminy Bałtów – pana Huberta Żądło - Akademii Małego Strażaka. Należy do niej 15 małych adeptów z klas I – VI Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

    Program Akademii Małego Strażaka rozwija zainteresowania dzieci i młodzieży tematyką pożarniczą, przybliża specyfikę zawodu strażaka, uczy zachowań w nietypowych sytuacjach związanych z różnymi niebezpieczeństwami oraz zapoznaje z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

    Druhowie zdobywają praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

    W dniu 20.02.2020r. młodzi przyszli strażacy zaprezentowali się oficjalnie po raz pierwszy. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan Wójt Gminy Bałtów Hubert Żądło, prezes OSP w Antoniowie - Henryk Cichocki pełniący funkcję rady gminy, funkcjonariusze Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św.: dowódca jednostki brygadier Robert Sobczyk, kapitan Sebastian Klaus, starszy aspirant Norbert Sławek, strażak Dawid Forgiel, rodzice, nauczyciele i cała społeczność szkolna. Wszyscy zebrani wysłuchali na wstępie prelekcji funkcjonariusza Komendy powiatowej PSP na temat działalności i funkcjonowania straży pożarnej. Następnie członkowie Akademii zmierzyli się w konkurencjach strażackich takich jak: musztra strażacka, rozwijanie i zwijanie węża strażackiego, „w poszukiwaniu atrybutów sprzętu gaśniczego”.

    Wszyscy wykazali się doskonałą sprawnością fizyczną, sprytem i spostrzegawczością. Młodzi druhowie pokazali, że są uczniami wielu talentów - także wokalnych. Najmłodszy z nich, Igor Różalski z kl.I, wystąpił z piosenką pt. „Strażak Sam”, za co został nagrodzony gromkimi brawami. Strażacy przeprowadzili również pokaz Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Uroczystość zakończył pokaz sprzętu gaśniczego, który cieszył się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów.

     

    O naszej uroczystości w mediach:

    naOSTRO.INFO

    Radio Kielce

  • Co to jest lód? Zabawa badawcza 3,4-latków

    Co to jest lód? Zabawa badawcza 3,4-latków

    Na podstawie samodzielnie przeprowadzonej obserwacji przedszkolaki poznały na zajęciach takie zagadnienia jak: właściwości wody, lodu oraz proces topnienia.

    Wzbogaciły słownik o nowe określenia: zimny, twardy, śliski. Przedszkolaki miały możliwość dotknąć i potrzymać chwilę w dłoni kostki lodowe. Patrząc na obserwowane zjawisko i odpowiadając na pytania naprowadzające pani E. Maziarskiej, dzieci wywnioskowały metodą „burzy mózgów”, że od ciepła w pomieszczeniu lód zamienił się w wodę.

    Czekamy jeszcze na zimową aurę, sprzyjającą obserwacji lodu i śniegu podczas spacerów

  • Słodka tradycja

    Słodka tradycja

    Tłusty czwartek (znany także jako zapusty, mięsopust) w kalendarzu chrześcijańskim obchodzony jest jako ostatni czwartek przed wielkim postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału.

    Zgodnie z tradycją, w ten dzień smażymy i jemy pączki. Jeden z przesądów głosi, że jeśli ktoś w ten dzień nie zje ani jednego pączka – nie będzie mu się dobrze wiodło.

    Początkowo pączki nie były przygotowywane na słodko: miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach. Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

    W naszej szkole nie zabrakło dla nikogo puszystych pączków, ufundowanych przez Radę Rodziców. Uczniowie zjedli je ze smakiem, podtrzymując tę słodką tradycję.

  • Darmowe e-szkolenia z programowania "Zaprogramuj swoją przyszłość"

    Darmowe e-szkolenia z programowania "Zaprogramuj swoją przyszłość"

    Zespół Zaprogramowani.com oraz Akademia Programowania zapraszają na nieodpłatne kursy programowania na platformie e‑learningowej. Kursy są dedykowane dzieciom i młodzieży w wieku 11–17 lat. W pierwszej edycji zapewnionych jest 1000 miejsc. Do kursu może zakwalifikować się każdy uczeń, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie niezbędne informacje, łącznie z formularzem zapisu znajdują się na poniższej stronie: https://www.zaprogramowani.com/zaprogramuj-swoja-przyszlosc/. Termin zgłoszeń upływa 29.02.2020.

    E‑warsztaty będą realizowane od poniedziałku do soboty, a każdy z trenerów, przeprowadzających spotkanie, ma co najmniej roczne doświadczenie w realizacji programu kursów i jest czynnym zawodowo programistą. Pojedynczy kurs przewiduje 3 spotkania trwające 90 minut.

    Kursy będą prowadzone w następujących zakresach tematycznych na poziomie podstawowym:

    • aplikacje mobilne
    • aplikacje webowe
    • C++
    • Java
    • Unity 3d
    • Python

    Dzięki zastosowaniu e‑learningowego systemu każdy zainteresowany uczeń może skorzystać z  kursów, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania. Jedyne, czego potrzebuje to dostęp do komputera oraz łącza internetowego na przynajmniej średnim poziomie szybkości.

    Szczegółowe informacje:

    https://www.zaprogramowani.com/zaprogramuj-swoja-przyszlosc.

    Biuletyn-zaprogramuj-swoja-przyszlosc.pdf

    https://www.akademiaprogramowania.pl

  • Kolejny sukces Julki w JUDO!

    Kolejny sukces Julki w JUDO!

    Miło nam poinformować, że 2 lutego uczennica naszej szkoły JULIA KACZMARZYK startowała w Lublinie w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w JUDO i zajęła III miejsce.  Na co dzień zawodniczka trenuje w UMKS OSTROWIA w Ostrowcu Świętokrzyskim.

    GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!!!

    Foto 1: https://www.facebook.com/judo.umksostrowia/

  • Zebranie z rodzicami

    Zebranie z rodzicami

    Dnia 12 lutego 2020r. o godz. 15.30 odbędzie się zebranie z rodzicami.

    SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

  • Uczniowie wyróżniający się w nauce w I półroczu r. szk. 2019/2020

    kl. 4

    Siepietowska K.

    Szczygieł M.

     Dwojak D.

    Różalska N.

    kl. 5

    Kamiński B.
    Mgłosiek W.

    Zielińska W.

    Wisowski H.

    Taras W.
    Szewczyk Z.

    kl. 6

     J. Gawlik

    J. Orłowska

    G. Krawczyk

    M. Czarnecka

    M. Krupa

    K. Gross

    kl. 7

    A. Majewska

    M. Gołdon

    T. Żuchowski

    kl. 8

     W. Chrabąszcz

     O. Makuch

     Z. Pietruszka

     D. Guz

     K. Różalska

  • X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”

    X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci  „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”

    Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  (KRUS) ogłasza X - jubileuszową edycję konkursu plastycznego dla dzieci „BEZPIECZNIE NA WSI”.

    Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich w 2 KATEGORIACH WIEKOWYCH:  kl. 0-III oraz  kl. IV-VIII według następujących kryteriów:

    -zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie,

    - oryginalność,

    -pomysłowość w zobrazowaniu przesłania konkursu

    - walory estetyczne pracy.

    CELEM KONKURSU jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

    Konkurs przebiega w 2 etapach: wojewódzkim i ogólnopolskim.

    Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”.

    Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice na temat zapobiegania wypadkom i chorobom związanym z obecnością zwierząt w gospodarstwie rolnym.

    Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, a w jego organizacji wspierają Kasę: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

    Prace należy składać do nauczyciela wychowawcy (kl. 0-III) lub plastyki (kl. IV-VIII) do dnia 26 lutego 2020r.

    Autorzy najciekawszych prac na każdym etapie konkursu zostaną nagrodzeni.

    Laureaci etapu centralnego otrzymają m.in. sprzęt multimedialny ufundowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także upominki od współorganizatorów i patronów konkursu.

    Szczegółowe zasady organizacji i przebiegu konkursu określa REGULAMIN.

  • Dzień Babci i Dziadka

    Dzień Babci i Dziadka

    „Babciu i Dziadku, na pewno to wiecie

    Kochamy Was najbardziej na świecie.

    Z Wami nie jest straszny świat

    Żyjcie w zdrowiu nam sto lat!”

     

    Te i wiele innych życzeń usłyszeli Babcie i Dziadkowie podczas pięknej uroczystości, która odbyła się 21 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej w Bałtowie. W tym dniu,  na serdeczne zaproszenie swoich wnuków, bardzo licznie przybyli oni na uroczystość przygotowaną przez najmłodszych uczniów z  klas 0- III pod kierunkiem p. E. Klepacz, p. J. Jabłońska, p. A. Smolińska i p. A. Bugajska.

    Pani Dyrektor Lidia Pastuszka przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami oraz złożyła przybyłym najlepsze życzenia. Następnie Babcie i Dziadkowie podziwiali swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Dzieci z przedszkola przedstawiły montaż słowno-muzyczny, starsze klasy - inscenizację bajki „Czerwony Kapturek” , „Rzepka” oraz wzruszające okolicznościowe wiersze i piosenki. Ponadto goście obejrzeli humorystyczny skecz „Dziadek u lekarza”, jak również podziwiali swoje wnuki w rytmicznym tańcu „Rock and roll”. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Życzenia złożył również zaproszony na tę uroczystości Pan Wójt Gminy Bałtów Hubert Żądło. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Na koniec wszystkie babcie i dziadkowie zostali obdarowani upominkami, aby przypominały im wspólnie spędzone wspaniałe chwile. Uśmiech, radość i duma, które towarzyszyły tej wyjątkowej uroczystości, dały wyraz tego, jak ważne są takie chwile w życiu każdego z nas. Mamy nadzieję, że ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

    Bardzo dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za obecność i składamy najserdeczniejsze życzenia.

  • Nagroda dla Wiktorii w kursie e-learningowym KRUS "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

    Nagroda dla Wiktorii w kursie e-learningowym KRUS "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

    Kurs e-learningowy pt. "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” – to narzędzie, które w  nowoczesnej formie przybliża dzieciom zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych oraz uczy je prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Podzielony jest na trzy moduły: MASZYNY I NARZĘDZIA, ZWIERZĘTA oraz SIEDLISKO, a każdy z nich zawiera zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim. Umożliwia dzieciom zdobywanie wiedzy w dowolnym miejscu i czasie, również wolnym od nauki, w towarzystwie kolegów i koleżanek, rodzeństwa i rodziców. Bawiąc się, najmłodsi przyswajają wiedzę, dzięki której będą świadomi zagrożeń życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym.

    17 grudnia 2019 r. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie odbyło się losowanie nagród dla dzieci, które otrzymały certyfikat potwierdzający ukończenie kursu e-learningowego pt. "Bezpiecznie na wsi mamy-upadkom zapobiegamy”.
     

    Miło nam poinformować, że spośród 4000 uczestników nagrodę zdobyła WIKTORIA MGŁOSIEK – uczennica piątej klasy Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

    GRATULUJEMY!!

    Kurs e-learningowy pt. "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy" dostępny jest na stronie:  prewencja.krus.gov.pl

  • Podziękowanie dla naszej szkoły

  • Podziękowanie

  • Warsztaty z profilaktyki uzależnień

    Warsztaty z profilaktyki uzależnień

    W dniach 7-8 stycznia 2020r. uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Bałtowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Legionów Polskich w Okole uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych w ramach programów „CUKIERKI”, „Spójrz inaczej”, „SMAK ŻYCIA, czyli debata o dopalaczach”. Zajęcia z uczniami prowadziła pani psycholog Justyna Woźniak z Centrum Profilaktyki Psychoedukacji „PROGRES” we Wrocławiu.

    Warsztaty sfinansowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bałtowie.

  • Poczuj chemię do fizyki! Pokaz grupy "ZAELEKTRYZOWANI"

    Poczuj chemię do fizyki! Pokaz grupy "ZAELEKTRYZOWANI"

    Dzisiaj, 10 stycznia 2020r., w naszej szkole miał miejsce pokaz przygotowany przez lubelską grupę "ZAELEKTRYZOWANI" pod tytułem "Poczuj chemię do fizyki”.

    W programie znalazły się między innymi eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami, np. ciekłym azotem, helem i metanem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem rekwizytów znanych i stosowanych przez nas na co dzień, dzięki czemu uczniowie zrozumieli, że wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych możemy z powodzeniem wykorzystywać w praktyce w życiu codziennym. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały efektowne eksperymenty, ale same również brały czynny udział w przeprowadzaniu niektórych doświadczeń.

  • Podziękowanie za udział w akcji BohaterON

  • Nowości książkowe w sam raz na zimowe wieczory...

    Nowości książkowe w sam raz na zimowe wieczory...

    Z nadzieją i optymizmem wkroczyliśmy w rok 2020. Będzie to zapewne kolejny rok wyzwań i solidnej pracy. Zapewne wielu spośród nas już poczyniło jakieś noworoczne zobowiązania – życzymy wytrwałości i siły w ich realizacji!!!Być może niektórzy obiecali sobie w tym roku więcej czytać. Jeśli tak, to przede wszystkim ich zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie na półkach pojawiły się nowości wydawnicze zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Długie zimowe wieczory nastrajają wręcz do czytania. Owinięcie się w kocyk, z kubkiem ciepłej herbaty z miodem i cytryną w jednej i dobrą książką w drugiej dłoni sprzyja zatopieniu się w lekturę.

    Za kilkanaście dni zaczną się wymarzone FERIE!!! Przypominamy DRODZY CZYTELNICY, że organizacja pracy biblioteki dostosowana jest do Waszych potrzeb, dlatego macie również możliwość wypożyczenia na ten czas interesujących was książek.

    ZAPRASZAMY!!!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć