Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”
Jan Rak
26 lutego 2019r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Celem uroczystości było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu uczniów z kl. II oraz III SP. W trakcie uroczystości obecna Biedronka, Wróżka oraz postaci z bajek i baśni aktywnie angażowali młodszych kolegów w odgadywanie zagadek. Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat literatury dziecięcej oraz znajomością alfabetu. Dowiedzieli się również od obecnej Królowej Książki, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
W najważniejszej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika. Uczniowie powtarzali słowa przyrzeczenia wypowiadane przez główną bohaterkę uroczystości – Królową Książkę. Obiecywali między innymi, że będą dobrymi czytelnikami, będą szanować wypożyczone książki i oddawać je w terminie.
Całość części artystycznej ubarwiały piosenki w wykonaniu uczniów kl. I SP związane z książką, jej bohaterami, czytaniem i biblioteką.
Następnie nadszedł moment na uroczyste pasowanie, którego dokonała pani dyrektor szkoły Lidia Pastuszka. Na zakończenie pełnoprawni czytelnicy biblioteki otrzymali kolorowe, pamiątkowe dyplomy i wreszcie przyszedł czas na zaznajomienie się ze zbiorami biblioteki i zasadami jej korzystania.
Podsumowaniem uroczystości było samodzielne wypożyczenie pierwszych książeczek. Zapewne w tym momencie radość nowych czytelników była największa.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.
20 lutego 2019 uczniowie klasy czwartej SP w Bałtowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Energetycznego Centrum Nauki mieszczącego się w Kieleckim Parku Technologicznym.
Uczniowie dowiedzieli się, czym jest energia i w jaki sposób można ją dobrze wykorzystać. Poznali jej odnawialne i nieodnawialne źródła. Największą jednak atrakcją dla uczniów była możliwość eksperymentowania na 28 interaktywnych stanowiskach na wystawie ,,Energia”. Wystawa podzielona była na trzy strefy: ,,Ogień i Ziemia”, ,,Powietrze i Woda” oraz ,,Człowiek”. Szczególną uwagę uczniów zwrócił potężny, ważący pół tony, kołowrót oraz możliwość zbudowania ekologicznego miasta. Pouczającym doświadczeniem okazało się uczestnictwo w warsztatach pt: ”Poza Ziemią”, na których poznali odpowiedzi na najbardziej intrygujące pytania o kosmosie. Zachęcanie uczniów do eksperymentowania, prowadzenia doświadczeń oraz angażowania w poznawanie i zrozumienie świata, przyczynia się do rozbudzania ciekawości oraz pogłębia ich wiedzę, którą zdobywają w przystępny dla nich sposób.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Na tropach tajemnic życia na Ziemi.
21 lutego 2019r. z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Bałtowie odbył się konkurs w ramach Dnia Języka Polskiego. Do konkursu przystąpiły cztery trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych w gminie Bałtów.
Uczniowie zmagali się z zawiłościami języka polskiego w dwunastu kategoriach. Musieli wykazać się umiejętnością stosowania poprawnych form gramatycznych, ortograficznych, jak również znajomością frazeologizmów oraz treści lektur.
Szkołę Podstawową w Bałtowie reprezentowały uczennice klasy VII i VIII przygotowane pod kierunkiem p. T. Szczygieł. Uczennice z Bałtowa zajęły czołowe miejsca na podium:
I miejsce – drużyna w składzie: Chrabąszcz Weronika, Makuch Oliwia , Parcheta Izabela.
II miejsce przypadło zespołowi, w skład którego weszły: Różalska Kamila, Waliszewska Natalia, Czerwonka Zuzanna.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki kl 0-III SP i zabawa karnawałowa.
Fundacja EFC informuje o realizacji Programu Stypendialnego Horyzonty (dawniej Marzenie o Nauce).
Rekrutacja do programu prowadzona jest przez stronę internetową www.efc.edu.pl w terminie do 31 marca. Wnioski mogą składać uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a dochód w ich rodzinach nie przekracza 954 złotych netto na osobę.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie www.efc.edu.pl
Fundacja BGŻ BNP Paribas już po raz siedemnasty poszukuje zdolnych uczniów z niewielkich miejscowości, którzy chcieliby rozwijać swoje pasje i umiejętności. W tym roku, spośród wszystkich zgłoszeń, wybranych zostanie 50 uczniów, którzy rozpoczną edukację w pięciu renomowanych liceach. Każdy uczeń zakwalifikowany do Programu „Klasa” otrzyma zakwaterowanie w internacie, wyżywienie, podręczniki i dodatkowo comiesięczne kieszonkowe na drobne wydatki.
Uczniowie objęci są wsparciem nie tylko w czasie nauki w liceum, ale również podczas pierwszego roku studiów, kiedy otrzymują stypendium o łącznej wysokości 4500 zł. Stypendyści mają również szanse na dalszy rozwój w ramach działalności Stowarzyszenia Absolwentów.
Do Programu mogą zgłaszać się uczniowie, kończący w tym roku gimnazjum lub szkołę podstawową (w zależności od systemu nauczania, którym są objęci). Warunkiem jest, aby średnia ich ocen z pierwszego semestru wynosiła co najmniej 4,5. Program skierowany jest do uczniów, mieszkających w niewielkich miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców, pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 1200 zł brutto.
Aby zgłosić się, do Programu należy na stronie Fundacji zapoznać się z kryteriami naboru najbliższej szkoły, biorącej udział w Programie, a następnie wypełnić formularz aplikacyjny znajdujący się pod linkiem: https://www.bgzbnpparibas.pl/fundacja/dzialalnosc-fundacji/program-stypendialny-klasa.
W dniu 11.02.2019r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w Powiatowych Zawodach – „Drużynowy Tenis Stołowy Dziewcząt”, które odbyły się w Sarnówku.
Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie Maja Czarnecka i Julka Kaczmarzyk.
Były to najmłodsze uczestniczki, a jednak wywalczyły wysokie czwarte miejsce , za co otrzymały pamiątkowy dyplom oraz uznanie starszych zawodniczek.
W starszej grupie wiekowej w Powiatowych Zawodach w Drużynowym Tenisie Stołowym, które odbyły się 13.02.2019 roku w Szewnie, udział wzięły Makuch Oliwia i Stefankiewicz Katarzyna. Mimo iż dziewczęta godnie reprezentowały Szkołę Podstawową w Bałtowie, nie udało im się stanąć na podium.
Zawodniczki do Turniejów zostały przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego: Iwonę Gałaczyńską i Leszka Błaszkiewicza.
Zachęcamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” organizowanym przez KRUS. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w jego organizacji wspierają Kasę: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Celem konkursu jest:
-promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego,
- popularyzacja Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, wskazującego na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
I grupa - kl. 0-III szkoły podstawowej
II grupa - kl. IV- VIII szkoły podstawowej
We współzawodnictwie nie mogą brać udziiału laureaci szczebla ogólnopolskiego poprzednich edycji konkursu
Tegoroczne hasło konkursowe: „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach rolnych maszyn i urządzeń rolniczych.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, ilustrującej hasło konkursowe.
Konkurs przebiega w dwóch etapach:
a) wojewódzkim
b) ogólnopolskim
Etap wojewódzki będzie zakończony do dnia 26 kwietnia 2019r.
Etap wojewódzki może być poprzedzony eliminacjami niższego szczebla. Sposób przeprowadzenia tych eliminacji, w tym nagradzania laureatów określa dyrektor oddziału regionalnego KRUS.
Laureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi.
Prace należy składać w kl. 0-III SP do wychowawców klas, w kl. IV- VIII do nauczyciela plastyki przed upływem 21 marca 2019.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi przed zakończeniem roku szkolnego 2018/2019. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni przez Organizatora konkursu o miejscu, sposobie i warunkach przekazania nagród.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Prezentacja oferty edukacyjnej Szkół ZDZ w Ostrowcu Św..
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Bezpiecznego Internetu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki kl. IV-VIII SP i IIIa gimn..
Informujemy, iż kolejny termin działalności Psychologicznego Punktu Konsultacyjnego to 15.02.2019r. godz. 8.15-10.00 (gabinet pedagoga szkolnego). Z konsultacji mogą skorzystać rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.
Serdecznie zapraszamy!
Dnia 12 lutego 2019r. uczniowie kl. IV, V oraz VI szkoły podstawowej obejrzeli w Kinie „Etiuda” projekcję filmu „Chłopiec z burzy” w reżyserii Shawna Seeta.
Film jest ekranizacją popularnej australijskiej powieści dla dzieci autorstwa Colina Thiele’a.
„Chłopiec z burzy” to niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód historia o przyjaźni człowieka i zwierzęcia, ale też uniwersalna opowieść o miłości, stracie oraz budowaniu relacji rodzinnych. O tym, jak wiele potrafią sobie nawzajem dać człowiek i zwierzę i jak wiele mogą się od siebie wiele nauczyć. Mozolna nauka latania, walka z kłusownikami polującymi na nadmorskie ptaki i niekończące się wspólne zabawy zacieśniają niezwykłą więź między Michaelem i jednym z pelikanów, zwanym Panem Percivalem.
Piękne zdjęcia, muzyka, dobra gra aktorska, ciekawa, skłaniająca do wielu wzruszeń i refleksji tematyka przyjaźni, która daje siłę na całe życie sprawiły, że „Chłopca z burzy” nasi uczniowie obejrzeli z wielkim zainteresowaniem.
To wyjątkowy i wartościowy film, godny polecenia miłośnikom przyrody i niecodziennych przygód.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Chłopiec z burzy”- niezwykła przyjaźń z ekologią w tle.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Występ animatorów grupy "Zaelektryzowani".
Szkoła Podstawowa nr 5 w Pyskowicach zaprasza dzieci uczęszczające do świetlic szkolnych do wzięcia udziału w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Pomidorek czy szczypiorek – magiczny świat wierszy Jana Brzechwy”.
Tematem przewodnim prac będą ilustracje do jednego lub wielu wierszy Jana Brzechwy.
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach: uczniowie klas I i II oraz uczniowie klas III i IV.
Termin nadsyłania prac do 29 marca.