Nr lekcji |
Czas trwania |
1 | 8.00 - 8.45 |
2 | 8.55 -9.40 |
3 | 9.50 -10.35 |
4 | 10.45 -11.30 |
5 | 11.50 -12.35 |
6 | 12.55 -13.40 |
7 | 13.50 -14.35 |
8 | 14.45 -15.30 |
Szkoła Podstawowa w Bałtowie przystąpiła do programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem” przygotowanego i realizowanego we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.
Główny cel to podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
3-lekcyjne szkolenie zawierało treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy, uzyskali informacje o miejscach bezpiecznych lub jak je zorganizować oraz informacje o tym, jak się chronić przed cyberzagrożeniami.
Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczym. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej, której tematem jest: ,,Święty Mikołaj świadek wiary i opiekun rodziny”. Tematyka prac powinna być ściśle związana z ideą konkursu, to jest z przedstawianiem sylwetki oraz działalności Św. Mikołaja, biskupa z Myry.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody oraz dyplomy. Nagrody rozdane zostaną w dwóch kategoriach wiekowych (kl. I-III oraz IV-VIII).
𝗗𝗼 𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿. - 𝘁𝗲𝗿𝗺𝗶𝗻 𝗻𝗮𝗱𝘀𝘆ł𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝗮𝗰.
Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie:
19 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach psychoterapeutycznych w asyście koni w Ośrodku Jazdy Konnej i Hipoterapii „Hipoland" w Kawczycach.
Hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego, specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapii.
Jazda konna pobudza percepcję wzrokową, słuchową i dotykową oraz czucie głębokie i równowagę.
Dużą przygodą dla uczestników była możliwość głaskania, czyszczenia oraz karmienia konika, ale największą atrakcją była jazda konna. Uczniowie, ubrane w kaski i siedząc prościutko w siodle oprowadzane były po padoku, robiąc rundki dookoła placu. Wyglądały przy tym jak prawdziwi dżokeje. Na głodne dzieciaki czekała kiełbaska z grilla i różne pyszności.
Dziękujemy właścicielom „Hipolandu”- za przygotowanie tak wielu atrakcji.
Projekt „Moc Mądrej Motywacji: Projekt Edukacyjny dla Szkół Podstawowych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia Działanie 08.02 Podnoszenie jakości kształcenia podstawowego.
W dniach 16-17 października odbyły się dla uczniów kl. IV-VIII naszej szkoły oraz PSP im. Legionów Polskich w Okole warsztaty profilaktyczne ,,Ekologia umysłu a zagrożenia behawioralne" Warsztaty przeprowadził trener NLP Jan Heba.
Celem warsztatów było kształtowanie wysokiej kultury osobistej, taktu i przyjemnej osobowości, innych postaw społecznych, budowanie kluczowych kompetencji intelektualno- technicznych, emocjonalnych; zajmowanie umysłu konkretnymi celami, przy jednoczesnym identyfikowaniu zagrożeń behawioralnych.
Dzialanie zostało sfinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Bałtów na lata 2020-2025.
11 października w naszej szkole odbyła się podwójna uroczystość - ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły - Pani Lidia Pastuszka, która powitała gości: Wójta Gminy Bałtów- Pana Huberta Żądło, Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Henryka Cichockiego, Sekretarz Gminy – Panią Agnieszkę Kopałę, rodziców, dzieci oraz wszystkich pracowników szkoły. Następnie przekazała głos najmłodszym uczniom. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona społeczności szkolnej. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie tańczyć, śpiewać i recytować wiersze.
Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.
Za piękny występ artystyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawcy Pani Edyty Klepacz, najmłodsi uczniowie zostali nagrodzeni brawami oraz upominkami przez zaproszonych gości. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Artyści słowem i piosenką uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Na zakończenie uroczystości ponownie głos zabrała Pani Dyrektor Lidia Pastuszka. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Słowa podziękowania w kierunku wszystkich pracowników szkoły popłynęły również od Pana Huberta Żądło - Wójta Gminy Bałtów.
30 września uczniowie klasy III udali się do pizerii. W ramach orientacji zawodowej dzieci miały okazję zapoznać się z pracą kucharza i kelnera w restauracji. Po omówieniu techniki wykonania pizzy, wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły swoje własne. Uczestnicy otrzymali specjalne czapki kucharskie oraz fartuchy. Na stanowiskach pracy przygotowano wcześniej kulki ciasta oraz przeróżne składniki. Każdy mógł skomponować swoją, wyjątkową pizzę. Kiedy okrągłe przysmaki piekły się w gorącym piecu, był czas na przypomnienie sobie zasad właściwego zachowywania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków.
Na zakończenie mali kucharze mogli degustować własnoręcznie skomponowane, wykonane i upieczone przez panią kucharkę wyroby. Małe „łakomczuchy” zgodnie stwierdziły, że pizza była bardzo smaczna. Obiecały, że wykorzystają zdobyte na warsztatach kulinarnych doświadczenie i sprawdzą swoje umiejętności w domu przygotowując pizzę dla rodziców (oczywiście pod ich czujnym okiem).
Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do szkoły bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.
Co czytać? Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania.
Jarosław Iwaszkiewicz
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.
Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię, pogłębia wiedzę. Książki na głos można czytać pociechom, znajomym lub sobie samemu. Ta forma przyswajania treści umożliwia zanurzenie się w fabułę i rozkoszowanie się słowem.
Dlatego też już od samego rana w poniedziałek i wtorek (30.09 i 01.10.2024r.) słychać było w naszej szkole głośne czytanie w przedszkolu, w klasach, w bibliotece oraz na korytarzu szkolnym. Uczniowie kl. 4-8 czytali swoje aktualne lektury, a młodsi z kl. 1-3 przynieśli swoje ulubione książeczki.
Trzecioklasiści uczcili Dzień Głośnego Czytania w niekonwencjonalny sposób. Przebrali się bowiem za ulubionych bohaterów literackich. W klasie pojawiły się nietuzinkowe, barwne, oryginalne osobowości.
Uczniowie z klasy 7 i 8: Zuzanna Golińska, Weronika Zugaj, Dawid Moroń, Andżelika Łajca i Julia Walczyk wybrali się do przedszkolaków i uczniów kl.1-2, by odczytać im swoje ulubione bajki i wiersze. Dzięki ich zaangażowaniu, zajęcia głośnego czytania stały się dla najmłodszych nie tylko okazją do przyjemnego spędzenia czasu, ale również szansą na zbudowanie więzi ze starszym koleżeństwem.
Mamy nadzieję, że nasza akcja zainspiruje dzieci do czytania książek i częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.
Wszystkich rodziców i opiekunów zachęcamy do oswajania swoich dzieci z czytaniem od najmłodszych lat, ponieważ pomoże nam to w wychowaniu mądrego i otwartego na świat człowieka.
Od marca 2024 roku w naszej szkole realizowany jest projekt „Moc Mądrej Motywacji". Uczniowie biorą udział w zajęciach warsztatowych oraz indywidualnych z zakresu edukacji włączającej, profilaktyki i promocji zdrowia oraz zajęciach antydyskryminacyjnych. Wkrótce uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach m.in. z robotyki, doradztwa zawodowego, proekologicznych, matematycznych, językowych, psychologicznych, logopedycznych, zajęciach psychoterapeutycznych w asyście koni, onoterapii.
Projekt „Moc Mądrej Motywacji: Projekt Edukacyjny dla Szkół Podstawowych” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia Działanie 08.02 Podnoszenie jakości kształcenia podstawowego.
25 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcje w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program podczas kampanii poprzedzającej wybory. Były plakaty, hasła i obietnice przedwyborcze. Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas IV-VIII mógł oddać jeden głos na specjalnie przygotowanych kartkach. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą (przedstawiciele SU z poprzedniej kadencji) ogłoszono skład SU na rok szkolny 2024/2025.
Przewodniczącą została –NADIA WOJTAŚ,
zastępcą – ANDŻELIKA ŁAJCA,
skarbnikiem- WIKTOR CIELEBĄK.
Pozostali uczniowie : Julia Dziwalska, Zuzanna Niedbała, Michał Waliszewski, Wiktoria Zgardzińska, Małgorzata Grabska, Lena Skoczylas, Tymon Muchalski zostali członkami SU.
Opiekunami SU zostały Panie: T. Szczygieł, A. Jeruzal, A. Smolińska.
Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły i społeczności, a wszystkich uczniów zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.
24 września 2024r. nasi szóstoklasiści wraz z wychowawcą udali się do Parku Linowego Skarbka. Pokonanie tras linowych średniej trudności: pomarańczowej, fioletowej czy błękitnej dawało każdemu możliwość sprawdzenie swojej sprawności fizycznej. Wszyscy dali radę, świetnie się przy tym bawiąc. Kto chciał mógł także skorzystać z ministrzelnicy. Po tak wytężonym wysiłku fizycznym przyszła pora na pokrzepienie się kiełbaską z grilla. Bardzo dziękujemy właścicielowi Parku Linowego Skarbka p. Zbigniewowi Mrozowi za możliwość skorzystania z jego atrakcji. Oprócz parku linowego młodzież odwiedziła także gospodarstwo "Wild Natur" Państwa Wyrodów. Serdecznie dziękujemy p.Iwonie Hibszer- Wyrodzie za miłe przyjęcie. Wyjazd stworzył uczniom świetną możliwość integracji, lepszego poznania się oraz okazją do świętowania zbliżającego się Dnia Chłopaka.
W tym roku szkolnym planowane są zajęcia pozalekcyjne. Harmonogram i rodzaj zajęć przedstawiamy poniżej:
TAEKWONDO
Środa- godz. 14.10- 15.10 (koszt 70 zł miesięcznie)
25 września- godz. 14.10- 15.10, odbędą się zajęcia organizacyjne.
ZAJĘCIA TANECZNE
Czwartek:
przedszkole - godz.13.00- 13.30 ( koszt 50 zł, system karnetowy)
klasy I- VI - godz. 14.00 - 15.00 (koszt 100 zł miesięcznie)
26 września - zajęcia organizacyjne.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Dziękujemy Wszystkim za przyłączenie się do zbiórki. Tak wielkie serca mają uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły.
Przypominamy, że zbiórka dla powodzian trwa do 24 września. POMAGAJMY!
Dzień Kropki (15.09) to święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów. Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” ("Kropka"), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynolds'a.
Dla uczniów klas młodszych i przedszkolaków to również świetna okazja do integracji i dobrej zabawy.
Niezwykły talent tkwi w każdym z nas.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Ruszyła kolejna odsłona akcji #szkołypełnetalentów
Rozpoczynamy zbiórkę TALENCIAKÓW #talenciaki.
Zachęcamy Państwa do wspólnego zaangażowania się w zbiórkę, dzięki której możemy zyskać niesamowite nagrody dla naszej szkoły.
Talenciaki można wrzucać osobiście do pudełek umieszczonych w szkole, rejestrując je samodzielnie na stronie:
W poniedziałek, 2 września, zabrzmiał przysłowiowy pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2024/2025 – rok pełen nadziei i oczekiwań, czas nowych możliwości, wyzwań i celów do osiągnięcia.
Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor LIDIA PASTUSZKA powitała zebranych.
Inaugurację nowego roku szkolnego zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Bałtów – HUBERT ŻĄDŁO, który złożył gratulacje Pani Dyrektor w związku z wygraniem konkursu na stanowisko dyrektora oraz nauczycielkom, które otrzymały tytuł nauczyciela mianowanego, Paniom TAMARZE DWOJAK i ANNIE ŻUCHOWSKIEJ. Odbierając akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego obie panie złożyły ślubowanie.
Niech ten nowy rok szkolny będzie pełen twórczych pomysłów. Niech przyniesie wiele pozytywnych doświadczeń, nowych przyjaźni oraz satysfakcję z pokonywania kolejnych kroków na drodze edukacji. POWODZENIA!
Minister Edukacji Barbara Nowacka przygotowała skierowała list do dyrektorów i pracowników szkół i placówek, nauczycieli, uczniów, rodziców z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. Zapowiedziała w nim najważniejsze zmiany, jakie czekają na członków szkolnych społeczności od 1 września.
Więcej: List_minister_Barbary_Nowackiej_na_rozpoczecie_roku.pdf
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele,
Rodzice i Pracownicy oświaty, szkół, przedszkoli i placówek
oświatowych województwa świętokrzyskiego,
Drodzy Uczniowie,
każdy dzień nauki to możliwość odkrywania pasji dzieci, ich potencjału i ciekawości świata. Życzę, aby godziny spędzone w szkole były dla uczniów przepustką do jak najlepszej przyszłości i przygotowaniem do spełnienia ich marzeń. Bo właśnie to jest najważniejsze – aby odnaleźć swoją wymarzoną drogę i nią podążać.
Szczególnie serdeczne życzenia kieruję do uczniów, którzy wypoczęci powrócili po wakacjach. Wierzę, że ciekawość świata, rozwijana przez nauczycieli będzie Wam towarzyszyła podczas zajęć w szkole przez najbliższe miesiące. Niech cały rok nauki przyniesie Wam same sukcesy, potwierdzone dobrymi ocenami. Chciałbym jednak, abyście znaleźli też czas na zabawę, sport i radość ze wspólnego spędzania czasu.
Wszystkim nauczycielom pragnę życzyć na najbliższe miesiące pracy dydaktyczno- wychowawczej pozytywnej energii, jakże potrzebnej do urzeczywistniania kolejnych ambitnych zamierzeń i realizacji często niełatwych przedsięwzięć.
Rodzicom i Opiekunom naszych uczniów życzę cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz wielu miłych przeżyć związanych z nieustannym rozwojem i osiągnięciami Waszych dzieci.
Dziękując za dotychczasową, efektywną współpracę z Organami Prowadzącymi szkoły i placówki oświatowe wyrażam nadzieję na podejmowanie w nowym roku szkolnym 2024/2025 różnorodnych, wspólnych inicjatyw na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w województwie świętokrzyskim.
Wszystkim Państwu jeszcze raz życzę bezpiecznego oraz udanego roku szkolnego, entuzjazmu i zapału do pracy, odkrywania na nowo swoich pasji oraz samych sukcesów.
Świętokrzyski Kurator Oświaty
Piotr Łojek
Źródło: https://kuratorium.kielce.pl